Ubližování, vydírání a ztrapňování prováděné prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu se označuje jako kyberšikana. Můžeme slyšet hovořit též o počítačové šikaně. Jak konkrétně může probíhat?
Stačí fotka nebo video
Ke kyberšikaně dochází v případě, kdy útočník pořídí fotografie nebo video s cílem dotyčného zesměšnit nebo mu jinak uškodit. Při zveřejnění na sociálních sítích pak na sebe další efekt nenechá dlouho čekat.
Může se jednat o umístění upravených fotografií, zveřejnění informace, která je čistě soukromá, různé nadávky nebo nevhodné komentáře na facebooku, urážlivý e-mail, ponižující video nebo webové stránky vytvořené s cílem konkrétní osobu ponížit.
Výrazný dopad na oběť
Kyberšikana má proti šikaně klasické hned celou řadu „výhod“, které zesilují její působení. Jak již bylo řečeno, pořízený materiál stačí pomocí několika kliknutí vystavit na některé ze sociálních sítích. O další šíření už se pak zcela bez práce postará stále širší publikum. Útočník už se pak nemusí v podstatě o nic starat, naopak se postupně mohou přidávat další agresoři.
Ke klasické šikaně dochází v přítomnosti útočníka. Můžete se tedy pokusit vyvarovat se situacím, kdy by toto mohlo nastat. Kyberšikana však není nijak limitována časem ani místem. Od zveřejnění příspěvku probíhá neustále, je jedno, kolik je hodin, nebo kde právě jste. Nemáte příležitost si odpočinout, útoku se vyhnout.
Anonymita útočníka
U tohoto typu šikany nemusíte vůbec tušit, kdo za ní stojí. Většinou o něm kromě přezdívky (tzv. nicku) nevíte vůbec nic. Zároveň tato anonymita dodává útočníkovi odvahu. Je to podobné, jako když lidé získávají větší odvahu a zároveň mají vyšší tendenci k provádění trestného jednání v momentech, kdy jsou kryti maskou nebo jsou součástí davu.
Varovné signály
Dopad na oběť je především v rovině psychické. Nezaznamenáte modřiny nebo potrhané oblečení, ale člověk se spíš začne víc uzavírat do sebe, bude úzkostlivý, nebude mít o nic zájem. Můžete si všimnout změny v tom, jak často používá mobil nebo počítač.
Po přečtení zprávy, e-mailu, může být dotyčný viditelně rozrušený, smutný nebo vzteklý. Není v tak častém kontaktu s přáteli. Vyhýbá se akcím, kde by bylo přítomno více lidí.
Jako následek a na psychické vyčerpání se mohou objevit i zdravotní potíže – nevolnost, bolesti hlavy, bolest břicha. Dotyčný může trpět nespavostí, být nervóznější, mít tendence k úzkostným myšlenkám.
Jak se bránit?
Když už jednou takový útok začne, jen velmi obtížně končí. Při vystavení kyberšikaně se doporučuje nechávat si kopie zaslaných zpráv a všeho potřebného. Je lepší řešit věc hned na samém počátku a svěřit se někomu ze svých blízkých. Důležité je zprvu získat především potřebnou podporu. Na zaslané urážlivé zprávy je lepší nereagovat. Podle intenzity útoku je pak možností obrátit se na policii.
Ideální je soustředit se také na prevenci vzniku kyberšikany. S rizikem si zahráváme především v momentech, kdy na sebe na internetu vyzrazujeme některé citlivé údaje. Vždy tedy myslete na to, že je důležité chránit i na internetu své soukromí.
Nezveřejňujte svou adresu, telefon nebo informace o svých blízkých. Na podezřelé vzkazy a zprávy nereagujte. Dobře volte veškerá přístupová hesla a nikomu je nesdělujte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?
Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je