Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
komáři
Komáři stejně jako klíšťata umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

20. 05. 2021

20. 05. 2021

Nechce-li používat klasické repelenty, ve kterých je nejčastěji aktivní složkou DEET, která škodí tělu (a způsobuje například poruchy paměti, bolest hlavy, slabost, dušnost, bolesti kloubů a svalů), můžete vsadit v boji proti hmyzákům na čistě přírodní přípravky.

Komáři

Komáři, hmyzáci, kteří nám sají krev a vytrvale otravují život. Jejich bodnutí nepříjemně svědí, otéká a zdobí naše tělo i několik týdnů. Zpravidla počkají, dokud se pohodlně neuvelebíte v posteli, zhasnete a ve chvíli, kdy se vám začnou klížit oči, vás zpět do reality přivede nesnesitelný, pištivý bzukot. A tak s neochotou opustíte svou vyhřátou postel, vstanete, rozsvítíte a hledáte toho protivného vetřelce. Jenže marně. Komáři jsou totiž ve hře na schovávanou opravdu zdatní protivníci.

ČESNEK

Komáři nesnáší jeho pach. Stačí, když rozkrojeným stroužkem česneku potřete rámy oken, terasy nebo pergoly. Česnek je dostupným a levným pomocníkem, který komáry spolehlivě odežene. Ovšem pozor, podobný efekt může mít i na některé lidi.

BYLINKY

Ano, i na komáry fungují aromaterapie. Nejúčinnější zbraní proti komárům mezi bylinkami je jednoznačně levandule. Můžete ji použít hned několika způsoby. Sušenou levanduli rozmístěte po terase anebo si ji dejte do kapes oblečení. Můžete si připravit levandulový olej, který si pak namažete přímo na tělo. U této metody však dávejte pozor. Není vhodná pro těhotné ženy a osoby trpící nízký krevním tlakem.

Stejně dobrou službu v boji s komáry vám poskytne i máta. Vědecké studie prokázaly, že vůně máty je dokonce účinnější než chemické insekticidy. Promněte si listy máty mezi prsty a potřete si jimi oblast krku a předloktí. Mátu také můžete nechat volně sušit v misce přímo na stole terasy.

Komáři česnek bylinky
Na komáry platí česnek a bylinky. (foto: 123RF)

Dalším pomocníci mezi bylinkami:

·   Meduňka – funguje stejně jako máta.

·   Jalovec – ideální je nechat jej rozdrcený ležet na stole nebo v kapse.

·   Skořice – výtažek z kůry skořicovníku zabíjí otravný hmyz prý dokonce účinněji, než nejběžnější aktivní složka repelentů DEET.

·   Karafiáty – už i naše babičky tvrdily, že pokud kolem venkovního posezení vysadíte karafiáty, nebudou vás komáři na zahrádce obtěžovat.

REPELENT Z KARAFIÁTŮ

Karafiátový květ zalijte vroucí vodou (nejlépe v termosce, aby teplota vydržela co nejdéle) a nechte louhovat do druhého dne. Vzniklý nálev pak přecedíte a v rozprašovači jej můžete používat jako repelent.

K TÉMATU  Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ HMYZEM

Když všechny vaše snahy uchránit se před hmyzáky selžou a vaše pokožka je poštípaná, od svědění a bolesti vám spolehlivě uleví:

·   Led – zchlaďte postižené místo kostkou ledu či proudem studené vody.

·   Cibule – přiložte na bolestivé místo rozkrojenou cibuli či cibulový obklad alespoň na 15 minut. Šťáva z cibule pronikne do kůže a sníží pocit svědění.

·   Tea tree olej – má protizánětlivé účinky a dezinfikuje postižené místo.

·   Aloe vera – pomůže proti svědění, ať už ve formě gelu nebo šťávy z listů.

·   Ocet – namočený kapesník do octa přiložte na bolavé místo nejméně na půl hodiny.

·   Okurka – chladí a tiší svědění

Klíšťata

Po mírné zimě přišlo období, které svědčí hlavně klíšťatům, která se během posledních let doslova obrnila a začala být odolnější vůči počasí. Není tedy výjimkou, že se s nimi setkáte nejen v lese, ale třeba i v městských parcích. Jak těmto nebezpečným parazitům odolat a jaké zbraně proti nim použít? Kromě klasického očkování existuje hned několik účinných repelentů, které vám zajistí alespoň částečnou ochranu při procházce přírodou. 

ROZMARÝN

Rozmarýn je skvělým pomocníkem, který vás ochrání nejen před komáry, ale také před klíšťaty. Na účinný repelent budete potřebovat 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu, 1 lžíci vinného octa, jeden litr vody.

Vodu v hrnci přiveďte k varu, poté přidejte do vody bylinku a krátce povařte. Dále odstavte hrnec z plotny a svařený rozmarýn nechte louhovat až do vychladnutí. Tím se z rozmarýnu uvolní potřebné aromatické látky. Poté studený odvar sceďte, přidejte polévkovou lžíci vinného octa, nalijte do rozprašovače a máte velmi účinný repelent na tělo i oděv, ale také na srst vašeho pejska.

CITRUSOVÝ ZÁZRAK

Postup na přípravu citrusového repelentu je velmi jednoduchý. Stačí povařit litr vody se směsí citrusů (limetky, citron, pomeranč). Čím více ovoce povaříte, tím bude odvar silnější. Hrnec s vodou a ovocem přiveďte k varu a nechte alespoň hodinu probublávat na plotně. Poté stačí tekutinu scedit, vychladlou nalít do rozprašovače a citrusový zázrak proti klíšťatům je hotový.

K TÉMATU  Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Proti klíšťatům dobře fungují výrazné vůně. Tyto malé potvory odpuzuje také pelyněk, bazalka, máta nebo třeba levandule či hřebíček.

PRVNÍ POMOC, KDYŽ SE KLÍŠTĚ ZAKOUSNE 

Před klíšťaty je potřeba mít se na pozoru. Ani kvalitní repelent vás před nimi nemusí stoprocentně ochránit. Jaká je první pomoc, když na sobě nebo svém dítěti tohoto parazita objevíte?

·   DEZINFEKCE: místo, kde je klíště zakousnuté nejprve postříkejte nebo pokapejte dezinfekcí s obsahem alkoholu. Poslouží i lihovina, popřípadě pánská kolínská. Neměli byste klíště potírat ničím mastným. Lze ho sice snadněji vytáhnout, ale zvyšujete riziko nákazy.

·   PINZETA: klíště vytahujte pinzetou, ale rozhodně ne kovovou na vytrhávání obočí. Použijte raději plastovou s kulatým okrajem. V lékárně ji seženete okolo 35 Kč. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůže, tedy za hlavičku.  Nejlépe uděláte, když na svou ochranu použijete rukavice a dlouhé rukávy. Pokud není po ruce pinzeta ani rukavice, použijte alespoň vlhký hadr, starý ručník nebo igelitový sáček.

·   VYTAHUJTE KÝVÁNÍM: klíštětem kývejte zprava doleva a jemně táhněte. Buďte opatrní, abyste ho nerozmáčkli nebo nepřetrhli. Nekruťte s ním po ani proti směru hodinových ručiček – není v kůži zašroubované, ale je zakousnuté. Jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Kroucením se sice pustí klíště mnohem rychleji, ale opět se zvyšuje riziko nákazy. Kýváním by se mělo pustit do 2-3 minut. Čerstvě zakousnuté se uvolní během několika vteřin.

·   DEZINFEKCE PODRUHÉ: po vytažení klíštěte ranku opět dezinfikujte. Kdyby v kůži přeci jen zůstala část klíštěte, dezinfekční přípravek jej vypudí. Dále můžete místo namazat mastí s obsahem antibiotik.

·   BEZPEČNÁ LIKVIDACE: vytažené klíště zakápněte kapkou dezinfekce, zabalte do papírového kapesníčku či toaletního papíru a spláchněte do toalety. NIKDY KLÍŠTĚ NEPALTE ANI NEDRŤTE MEZI NEHTY! Pinzetu stejně jako postižená místa na podlaze či nábytku vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!
Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
Minimalismus v letním šatníku se stává stále populárnější volbou mezi ženami, které hledají jednoduchost a praktičnost v módě. Tento styl umožňuje snadno kombinovat jednotlivé kousky oblečení, což šetří čas i peníze. Navíc minimalismus přispívá k udržitelnosti, což je téma, které stále více rezonuje s moderními spotřebitelkami.

Výběr článků

Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Nepřehlédněte

My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek