Sůl je považována za jednu z rizikových živin, jejíž příjem bychom měli bedlivě sledovat. „A to zcela právem, neboť její nadměrný příjem přispívá ke vzniku řady onemocnění – od hypertenze, osteoporózy, nádorového onemocnění žaludku, vzniku ledvinových kamenů až k obezitě,“ říká expertka na výživu Lada Nosková.
Čajová lžička denně stačí
Dle doporučení bychom měli denně přijímat maximálně 5 – 6 g soli (s výjimkou těžce pracujících), což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. Realita je však jiná a ve spotřebě soli patří Česká republika mezi evropské rekordmany, soli sníme okolo 14 g denně. Vždyť tolik nesolím, říkáte si? Mnohem větší podíl, než samotné dosolování pokrmů a používání soli při vaření, tvoří sůl obsažená v samotných potravinách. Sůl z průmyslově vyráběných potravin tvoří ve vyspělých zemích cca 75 % celkového příjmu soli, 10-15 % tvoří sůl přidaná během vaření a přisolování hotových pokrmů, a jen 5-10 % tvoří potraviny s přirozeným obsahem soli, resp. sodíku.
Sůl je ve všem
V evropských zemích jsou hlavními zdroji soli základní potraviny jako chléb, cereálie a pekařské výrobky, dále masné výrobky a sýry. Příjem zvyšují také polotovary a hotové pokrmy z fastfoodů i restaurací. Vyčerpat maximální denní dávku soli (5 g) lze celkem snadno. Stačí sáhnout po klasickém pečivu doplněným slaným sýrem a šunkou, nějakém polotovaru, nebo si připravit k televizi slané zobání.
Jak příjem soli snížit?
Šetřete jí. A dávejte přednost domácí přípravě ze základních surovin. Připravte si poctivý domácí vývar, kterému dodá chuť maso a zelenina a není třeba tolik solit. Následně můžete vývar použít k přípravě polévek, omáček a dalších pokrmů, které vývar skvěle dochutí. Rychlé občerstvení berte obloukem a pokud máte něco zobat, oříšky vybírejte nesolené. Mezi nejvíce slané sýry patří niva, balkánský sýr, korbáčky, syrečky, parmezán. Nahraďte je například mozzarellou, ementálem, eidamem, nejméně soli obsahuje cottage, ricotta, lučina apod. Vybírejte kvalitní šunku se sníženým obsahem soli i pečivo, které nemá na povrchu krystaly soli. Vyvarujte se hotových kořenících směsí (např. grilovací koření), a raději vsaďte na bylinky.
Zkuste to, nebojte se
U soli platí podobné pravidlo jako u cukru, tak jak jste si na slanou chuť zvykli, tak můžete tento návyk postupně odbourat. Možná vám bude ze začátku jídlo připadat nevýrazné a mdlé, ale uvidíte, že za nějakou dobu si zvyknete a začnete si užívat základních chutí, které jsou často v přesolených jídlech potlačeny.