Bolest bříška u miminka může znamenat prakticky cokoli, ale nesmíme ji podceňovat! Provází přitom téměř každé dětské trápení. Příčina bolesti se dá určit až po důkladném sledování dítěte nebo návštěvě lékaře.
Tříměsíční kolika
Zaměříme-li se na novorozence a kojence, patří mezi nejčastější příčiny bolení bříška takzvaná tříměsíční kolika. Jde o silné bolesti, které vznikají zpravidla při jídle. Už v průběhu kojení můžeme pozorovat, že je dítě neklidné, obvykle se pouští prsu a hodně naříká. K jistému uvolnění dochází až v okamžiku, kdy množství plynů odejde. Podle statistiky zhruba na každých osm novorozenců připadne jeden, který trpí kolikou. Příčin, které se uvádějí, je hned několik – nezralostí enzymatického systému trávicího traktu miminka počínaje přes přílišné přepíjení dítěte a alergií na některou ze složek mléka konče. Název tříměsíční kolika je odvozen od období tří měsíců, kdy tyto potíže obvykle ustávají. Vyskytují se ovšem i případy, kdy trvá ještě dále.
Co by maminky neměly
Trpí-li dítě kolikou, nedoporučuje se maminkám, které kojí, jíst například luštěniny, měkké pečivo, kapustu, zelí a pít perlivé nápoje. U dětí krmených náhradní mléčnou výživou hraje roli většinou nesprávný způsob přípravy mléka.
Někdy je potřeba k vymýcení potíží odstranit mléko z výživy matky. Děťátko by ale každopádně mělo být pod kontrolou lékaře, který má za úkol mimo jiné i maminku, aby u ní pokud možno nedošlo k narušení laktace. Mnohdy významně pomohou léky, které brání napěnění stolice a nadměrné tvorbě plynů. Dobrým pomocníkem jsou i masáže, které se provádí přes nahřátou plenku po směru hodinových ručiček. Když ani to nepomůže, zkuste pochovat miminko v klubíčku. Trápí-li děťátko větry, pomůže mu také, když může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít.
Příznaky kojenecké koliky
Mezi klasické příznaky dětské koliky se řadí záchvaty pláče, bolesti bříška a dráždivost. Kolika se také dost často projevuje v pravidelnou denní a noční dobu. Dětský pláč, který nebere konce, může vše ještě zhoršit. Dítě spolyká při pláči množství vzduchu, který je pak v bříšku tlačí. Když dítě trpí kolikou, bývá pro něj charakteristické, že dobře prospívá a přibývá na váze. Kojenci s kolikami také zpravidla pijí hltavě, přepíjí se a více ublinkávají z důvodu návratu potravy ze žaludku do jícnu.
Obtíže přetrvávají
Vzhledem k tomu, že žádné doporučení nefunguje stoprocentně, může se stát, že obtíže trvají déle a nijak se nelepší. V takovém případě je nezbytné důkladné vyšetření dítěte v nemocnici. Není třeba se předem ničeho obávat. Většinou to dopadne dobře, ale jistota je jistota. Obtíže by však mohly být mnohem závažnějšího charakteru, například může jít o náhlou příhodu břišní. Je-li bolest břicha prudká, může mít také miminko uskřinutou kýlu tříselní. Okamžité vyšetření na chirurgickém oddělení si vyžaduje bolest v šourku. Čím je dítě starší, jsou příčinou bolesti bříška spíše akutní záněty střeva. Může však jít pouze o nějakou chybu ve stravování, a to když dítě sní něco, co organismu nevyhovuje nebo když se přejí. Příčinou bolesti bývá v neposlední řadě i zánět močového ústrojí, který většinou doprovází i zvýšená teplota. Ovšem bolest dětského bříška může mít spoustu dalších příčin, dokonce i začínající angína se v úvodu někdy projeví zmíněnou bolestí břicha.
Nečastější příčiny bolení bříška
- chyby ve výživě
- psychické strádání dítěte
- průjmové onemocnění
- běžné katary cest dýchacích
- parazitární onemocnění
- úrazy břicha
- onemocnění močových cest
- zánět slepého střeva
- otrava
- potravinová alergie
- onemocnění žaludku, jater, slinivky, žlučníku
- neurologická onemocnění
- u dívek i gynekologické onemocnění
Rady pro nekojící maminky
- Aby nevznikly vzduchové bubliny, snažte se lahvičkou s připraveným mlékem netřepat
- Sledujte důkladně věkové hranice určené na výživě; nedávejte dítěti stravu určenou starším dětem
- Nestřídejte často různé typy mléčných náhradních výrobků, pokud k tomu není důvod
- Pomůže i pravidelné cvičení s kojencem bez ohledu na to, čím se živí
Autor: red