Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Jóga. Odkud se vzala? Od asketické praktiky indických světců po celosvětový trend, který je právě in! Motivujte se a začněte

Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Jóga patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení
zdroj: 123RF.com

19. 02. 2019

Původ jógy a její úzká souvislost s filosofií sánkhja

Sanskrtský výraz jóga původně znamenal jho, což je část postroje tažných zvířat. Od toho se také odvíjí konkrétní překlad, tedy připoutat nebo spojit. V Evropě se tímto výrazem v minulosti označovalo ledacos, včetně kouzelnictví. Slovo jóga mělo ostatně široký význam i v Indii 1. tisíciletí př. Kr., neboť původně označovalo každou asketickou techniku a meditační metodu v rámci védského, bráhmanského, a nakonec hinduistického náboženství. Časem ale vznikla tzv. jógadaršana, tedy „klasická“ jóga.

Jógadaršanu formuloval jistý Pataňdžali ve svých Jógasútrách. Nepřišel však s ničím novým, pouze posbíral tradice jógy a sepsal je. Tato cesta k moudrosti a osvobození od utrpení skrze praktická cvičení přitom úzce souvisí s učením sánkhja, které stejně jako jóga patří mezi tzv. ortodoxní učení staré indické filosofie. Zatímco sánkhja usiluje o probuzení skrze poznání, Paťandžali byl toho názoru, že samotné poznání nestačí a těžištěm jsou právě asketické techniky a meditace. Sánkhja a jóga se ovšem vzájemně doplňovaly jako teorie a praxe.

Šíření jógy za hranice indického subkontinentu

Postupem času se v Indii vyvinulo mnoho směrů jógy, protože lidé jsou rozdílní. V každém případě, hinduistická jóga přes více než dvě tisíciletí nepřekročila hranice Indie, na rozdíl třeba od buddhistického učení, které se šířilo velmi rychle. Ptáte se proč? Hinduismus se totiž na rozdíl od buddhismu (nebo křesťanství) nikdy nemohl stát misijním náboženstvím. Jeho učení totiž např. říká, že v rámci koloběhu životů může na osvobození (tzv. mókša) pomýšlet pouze ten, kdo se narodil jako muž právě v Indii. Šíření tohoto učení mimo indický subkontinent tedy nemělo smysl.

Přesto si však jóga nakonec cestu za hranice našla. Do západního světa se dostala na přelomu 19. a 20. století, a to společně s Evropany, kteří žili v koloniích. Postupem času navíc do USA a Evropy mířili i různí jogíni a učenci, jako např. Šrí Aurobindó. Velký boom jógy nastal zhruba v polovině 20. století. O toto duchovní cvičení se totiž nejprve začala zajímat americká beatová generace, a později také příznivci hnutí hippies a new age. Díky nim se jóga rozšířila mezi americkou a evropskou veřejnost.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na středu 19. 9. 2018. Neplýtvejte časem s lidmi, kteří za to nestojí!

Jóga v současném západním světě

Jak je patrné, jóga se na Západě vymanila z hinduistického kontextu. Ačkoli stále vychází z indické filosofie, žije si vlastním životem. Zatímco původní jogíni byli spíše studující asketové, kteří prý mohli jako vedlejší účinek jógového cvičení dokonce získat nadpřirozené síly a schopnosti, v současném západním světě cvičí jógu muži i ženy, mladí i staří, vychází o ní spousta knih a časopisů atd. Zkrátka a dobře se stala nedílnou součástí mainstreamu.

Jóga původně sloužila k realizaci duchovních cílů, na Západě se ale spíše stala technikou k ozdravění mysli a těla. Také se tu praktikuje tzv. hathajóga, která je zaměřena především na cvičení, zatímco techniky zaměřené na zbožnost (bhaktijóga) či filosofické poznání (džňánajóga) v západním světě moc známé nejsou. I když tento vývoj berou někteří lidé jako úpadek, důležité je, že cvičení jógy lidem pomáhá zvládat každodenní stres a shon. Došlo tak vlastně k posunu od duchovní k psychologické technice.

A co vy, také se věnujete józe? Nebo se chystáte začít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Proč nakupovat nové, když lze kreativně použít věci, které se nám již nelíbí. Pojďte se povídat na dokonalé tipy, jak si váš domov zkrášlit pomocí upcyklovaných věcí. Jdeme starým věcem dát nový život. Budete zírat, co vše se dá vytvořit! Do upcykle!
Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Sebevědomí hraje klíčovou roli v každém vztahu. Pokud je stabilní a zdravé, vytváří prostor pro vzájemnou důvěru, respekt a harmonii. Naopak nízké sebevědomí může vést k nejistotě, žárlivosti a konfliktům. Jak si tedy udržet zdravé sebevědomí ve vztahu a zajistit, aby vztah prospíval?
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?

Výběr článků

Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Rey Koranteng, charismatická tvář TV Nova, dnes slaví své 50. narozeniny. Tento populární moderátor, známý nejen svým profesionálním přístupem, ale i milým úsměvem, se za svou kariéru stal jednou z nejvýraznějších osobností české televizní scény. Připomeňme si jeho cestu od prvních krůčků v Meteopressu až po hvězdnou éru v Televizních novinách po boku Lucie Borhyové.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.

Nepřehlédněte

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek