Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

23. 10. 2018

Čím obohatit podzimní jídelníček?

Začaly jste topit doma i v autě? Přidaly vrstvy oblečení a vytáhly čepici? Zkuste se zahřát i pomocí jídla. Stačí pár změn. Například, to, že máte místo bílého vína pít přes zimu červené. Nebo vyměnit ochlazující zelený čaj za černý. Ale jsou ještě další potraviny, které vám pomohou se zahřát. Jaké to jsou?

Teplé polévky přijdou vhod

Že jste na ně skoro zapomněly? Teď přichází jejich čas. V seznamu těch nej pro tohle období jsou vývary, ať masové nebo zeleninové, pochopitelně dlouho tažené. Umí nejen zahřát, ale i vylepšit vaši imunitu, protože obsahují hodně vitamínů. Dobře vám udělají i třeba asijské polévky PhoBo nebo PhoGa, což jsou též vývary, z kuřecího či hovězího masa, jen trochu jiných chutí, než známe my.

Šťavnaté maso neopomíjejte

Rády ho coby ženy z jídelníčku vynecháváme, přitom po něm není hlad! Navíc nám pomůže i se shazování kil. Ale během chladných dní tělo maso potřebuje, nebojte se tedy mnohem častěji sáhnout po dobrém hovězím a celkově červeném mase. Pomohou i ryby – losos, ale i kapr. Zkrátka ty tučnější. Neopomíjejte ani klasiku : kuřecí a krůtí – tam si pomozte ostřejším kořením, třeba chilli, kurkumou, paprikou…

Zase jiná zelenina

Někomu čerstvá bude chybět, ale věřte, že právě po ní je vám zima. Tělo se ochlazuje, a navíc stejně už nemá takovou chuť jako v létě. Raději zkuste sezónní a typické pro tohle období. Že už jste dlouho neměly kysané zelí, červenou řepu, špenát nebo kořenovou zeleninu? Šup s nimi do břicha. Prim hraje i dýně nebo kapusta.

České ovoce

Hodně podobně je na tom i ovoce. Mezi to, které vám přidá teplo do těla, patří úplně obyčejné jablka a hrušky, nejlépe třeba dušené a se skořicí či kardamonem. A čemu možná nebudete vůbec věřit, je odborníky čínské medicíny doporučované i sušené ovoce! Toho se přes zimu bát vůbec nemusíme.

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Špetka ostrého koření

To, že vám bude tepleji po chilli, je jasná věc. Mezi další koření pak patří zmíněná už skořice, kardamon, hřebíček, muškátový oříšek a třeba  zázvor. Ten můžete využít nejen jako koření, ale i si z něho připravit zahřívací čaj. Zapomeňte na mátový, ten je vhodný na léto, protože ochlazuje… Ohledně koření se nechte inspirovat třeba asijskou kuchyní, tak najdete dost tipů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Patříte k těm ženám, co o své ruce pečují se železnou pravidelností, a přesto ne a ne docílit toho, aby byly dokonele pevné? Možná někde přeci jen děláte chybu.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Pozorujete okolo sebe generaci teenegarů a říkáte si, co je to vlastně teď za módu? Pojďte se s ní seznámit a uvidíte, že vám hned přiroste k srdci. Urban fashion se totiž jednoduše zapracuje do každého stylu!

Výběr článků

Tato stavba klame tělem. Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola, ale uvnitř se skrývá moderní rezidence. Obrovský prostor v prvním patře, překrásný dřevěný interiér a obrovské prosklené čelo budovy, skýtající výhled na nedaleké hory. Kdo by nebral takové bydlení?
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.

Nepřehlédněte

Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek