Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Jak si správně vybrat běžecký pás?

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
jak vybrat běžecký pás
Běhat můžete i doma. (foto: 123RF)

15. 10. 2021

Nejdříve zkoušejte, potom nakupujte

Jak tedy vybrat běžecký pás? Pokud jste si nikdy běžecký pás nevybírala a absolutně netušíte, podle čeho se při jeho výběru řídit, nejlepší bude, když si ho přímo v prodejně odzkoušíte. Kupovat něco, co jste nikdy neviděla ani s tím nemáte žádné zkušenosti, je velký risk. Každému vyhovuje jiný běžecký pás.

Navíc pro každou výškovou či váhovou kategorii je vhodné něco jiného. Stejně tak je důležité, zda budete na běžeckém trenažéru běhat vy, nebo snad manžel či partner. V tom případě vybírejte stroj podle typu postavy. Tedy pokud předpokládáme, že měří a váží více než vy. Rovněž záleží na tom, zdali jste rekreační běžec, který uběhne pár kilometrů dvakrát nebo třikrát do týdne, nebo běháte každý den deset kilometrů.

Možná ale chcete jen chodit. K tomuto účelu vám úplně postačí bezmotorový mechanický pás – levnější než motorový běžecký pás. Nyní si jednotlivé faktory, které ovlivňují výběr pásu, probereme víc.

Zaměřte se na šířku běžeckého pásu

Nejdůležitějším parametrem při výběrů běžeckých pásů je šířka běžecké plochy. Ta ovlivňuje, jak se vám bude na pásu běhat. Čím širší běžeckou plochu pás má, tím je samozřejmě komfortnější a nemusíte si při běhu koukat pod nohy, abyste nešlápla vedle. 

Běžecké trenažéry s šířkou do čtyřiceti centimetrů jsou určeny výhradně k rychlochůzi. Sice na nich můžete zkusit běhat, ale sama brzy poznáte, že je to zážitek velmi nepříjemný. Pásy, které mají šířku plochy mezi 45 a 48 cm, jsou na pomalejší běhání, tedy zhruba do rychlosti 10 km/h, mnohem vhodnější. Pásy s šířkou plochy nad 50 cm už lze považovat za profesionální. Poskytnou vám bezpečí i veškerý myslitelný komfort i ve chvílích, kdy běžíte skutečně rychle. 

I délka je důležitá

Kromě šířky běžecké plochy je důležitá taktéž její délka. Čím vyšší člověk je, tím delší kroky dělá. Stejně tak platí, že rychle běžící člověk dělá delší kroky než ten, který běží pomalu. Proto je samozřejmě mnohem bezpečnější a komfortnější koupě běžeckého pásu s co nejdelší běžeckou plochou. Jste-li ale drobnější postavy a vaše výška nepřesahuje 170 cm, vystačíte si s plochou dlouhou 130 cm. Ta je ale určená výhradně na pomalejší běh nebo rychlochůzi.

K TÉMATU  Dáma a skútr? Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí po Praze v jedné stopě! Stálo to za to!

Měříte-li okolo 180 cm a běháte o něco rychleji, pás by měl být dlouhý alespoň 140 cm. Lidem měřícím na 190 cm doporučujeme poohlédnout se po těch nejdelších pásech, které mívají běžeckou plochu o délce 150 cm. Většinou jsou určené pro běh do 10 km/h. 

Vybírejte si podle váhy

Vezměte v potaz i nosnost běžeckého trenažéru. Většina základních modelů má nosnost do 100 kg, ty kvalitnější unesou 120, 150 až 180 kg. Vždy doporučujeme přičíst k vaší váze ještě alespoň dvacet kilogramů a podle toho zvolit nosnost stroje.

Za odpružení si připlatíte

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé běhají na pásu, a nikoliv venku, je ten, že běžecký pás, nebo alespoň většina z nich, jsou natolik odpružené, že běh na nich je mnohem zdravější než běh venku po betonu nebo dlažbě. Odpružené běžecké pásy minimálně zatěžují nejenom klouby, ale i páteř.

Ovšem v tomto případě platí zlaté pravidlo, že co je neznačkové, není dobré. Neznačkové běžecké trenažéry, které však nemusejí být vůbec levné, disponují jen slabými gumovými podložkami, které dostatečně netlumí došlapy na desku. Ke všemu se často stává, že po nějakém čase úplně zpuchří. U značkových pásů se vám tohle nikdy stát nemůže. Odpružení je u těchto pásů řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech.

To bohatě stačí k tomu, abyste v pohodlí a bez toho, aniž byste si nějak ublížila, denně uběhla pár kilometrů v rámci kondičního běhání. Profesionální pásy však už mají celou rámovou konstrukci uzpůsobenou tak, abyste při běhu zatěžovala klouby jen minimálně. Existují ale i pásy, kde si můžete odpružení nastavit sama. To vyhovuje zejména profesionálním běžcům. Takový pás už vás ale může vyjít klidně na sto tisíc korun a víc.

Běžecké trenažéry s náklonem

Důležitou funkcí u běžeckých trenažérů bývá také to, že si můžete měnit náklon pásu, tedy sklon běžecké plochy. Sklon plochy se nastavuje buď mechanicky, to znamená ručně, anebo pomocným motorem, tedy tlačítky umístěnými na trenažéru. Dražší a lépe vybavené stroje dokonce umožňují běžcům nastavit si automatický program dle zvolené náročnosti trati.

Tyto stroje proto umí simulovat běh po silnici nebo klidně kopcovitou krajinou. Některé typy běžeckých pásů obsahují i chytrou aplikaci, díky které si můžete vybrat trasu v Google mapě a následně ji simulovat. 

K TÉMATU  Nejoblíbenější reality show všech dob. Zkraťte si dlouhou chvíli

Důležitý je i výkon motoru

Aby vám běžecký pás vydržel dlouho, je nutné také sledovat výkon motoru. U slabších motorů se vám snadno může stát, že při rychlejším běhu začne motor vynechávat a pás se bude sekat, což není jen nekomfortní, ale také nebezpečné. Obecné pravidlo říká, že čím těžší člověk je, tím by měl být pás výkonnější.

Není však dobré dívat se jen na samotný výkon motoru, ale také na to, kdo motor vyrábí, zda jde o značkového nebo neznačkového výrobce. Běháte-li rekreačně, měl by se výkon motoru pohybovat okolo 2HP (HP se používá pro označení koňské síly). Silné motory dosahující až 6HP jsou určené především pro profesionální běžce. 

Promyslete si místo, kam chcete pás umístit

Než si běžecký trenažér pořídíte, zaměřte se i na to, jak se skládá (a zdali vůbec) a jaká je jeho hmotnost. Většina běžeckých pásů je opatřena transportními kolečky, díky kterým se vám pás bude lépe přesouvat. Rovněž je už téměř standardem, že se dá běžecká plocha sklopit nahoru, aby pás zabíral co nejméně místa, nebo aby se snadněji přesunul.

Stabilnější a robustnější běžecké pásy váží okolo padesáti kilogramů, proto si předem dobře rozmyslete, zda je to pro vás únosné. V případě těžších strojů je možná lepší, když mají jedno stabilní místo a nepřesouvají se. Proto raději před koupí pásu zapřemýšlejte, kam chcete běžecký pás umístíte a zdali tam může být umístěný trvale, nebo jenom vždy po dobu cvičení.

Chytré aplikace

Ty lépe vybavené pásy v sobě rovněž mají zabudováno nespočet chytrých aplikací. Trenažér může být vybaven například Bluetooth, různými tréninkovými aplikacemi či bezdrátovou komunikací s hrudními pásy, které měří tepovou frekvenci. 

Pokud si stále nejste jistá tím, že víte, který běžecký pás je pro vás ten nejvhodnější, doporučujeme navštívit několik specializovaných prodejen a nechat si poradit od odborníků. Jak jsme ale zmínili už na začátku, především si nezapomeňte pás vyzkoušet. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento týden přináší zajímavé kosmické změny. Loučíme se s emocionálním obdobím Raka a vstupujeme do energické sezóny Lva, což nám přináší příval vitality, kreativity a sebedůvěry. Merkur vstupuje do analytické Panny, což podpoří naši schopnost organizace a komunikace. O víkendu začne Saturn ve znamení Ryb svůj retrográdní pohyb, který potrvá až do poloviny listopadu, což nám dává příležitost přehodnotit a dokončit sliby, které jsme si dali. Jak využít tyto kosmické vlivy ve svůj prospěch?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Konflikty na pracovišti jsou nevyhnutelné, ať už jde o pomluvy, závist nebo spory mezi kolegy. Naučte se efektivně zvládat tyto situace a zachovat si profesionální postoj díky našim 10 osvědčeným radám. Zjistěte, jak konflikty předcházet, jak na ně správně reagovat, a kdy je čas vyhledat pomoc HR.
Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Hromnice jsou svátkem plným tradic, pranostik a symboliky. Tento den označuje přechod mezi zimou a jarem a dodnes si zachovává své místo v kulturních zvyklostech. Ať už jde o zapalování hromničních svící, konzumaci palačinek nebo lidové pranostiky, Hromnice jsou fascinujícím odrazem historie a přírody. Jaké zvyky s nimi souvisejí a co nám tento den napoví o příchodu jara?
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
V éře globalizace a digitálních technologií se hranice pro lásku stírají a příležitosti pro mezinárodní vztahy rostou. Tento článek vám nabídne pohled na to, jak moderní technologie a změněná společenská dynamika otevírají dveře k nalezení partnera v jakékoli části světa. Zabýváme se tipy pro bezpečné online seznamování, překonávání kulturních a jazykových bariér, a jak udržovat vztah na dálku, zatímco plánujete společnou budoucnost. Navíc představíme inspirativní příběhy párů, kterým se podařilo překonat vzdálenost a rozdíly, a sdílíme rady, jak si vybudovat pevný a šťastný vztah, bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte.
Naučte se, jak stanovit zdravé hranice ve vašem vztahu. Tento průvodce vám ukáže, jak hranice pomáhají udržet vzájemný respekt a porozumění, a jsou základem pro dlouhotrvající a šťastný vztah.
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Patří ke skutečným legendám československé populární hudby a je nekorunovanou královnou slovenského popu. Marika se narodila na Východním Slovensku, v Turanech nad Ondavou. „Prožila jsem tam nádherné dětství. Rodiče sestru Helenku, bratry Michala, Janka a Dušana a mne vedli k lásce k hudbě a ke zvířatům“, říká Marika. „Nadále bydlím v Bratislavě, ale na Východ Slovenska se často a ráda vracím. Je mi tu krásně! Tady oslavím i letošní narozeniny. Přírody, hor, lesů si tady nesmírně užívám. Společnost mi dělají mí tři psíci - bišonek Láska, maltézáček Majky a a na ulici nalezená Bella“.
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.

Výběr článků

Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Neo mint neboli pastelově zelená. Už teď známe trendy v bydlení pro příští rok, a přinášíme ochutnávku interiérů s tímto odstínem barvy.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Nepřehlédněte

Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek