Podle posledních statistik migréna sužuje každou pátou ženu. Pánové by však byli na omylu, kdyby si mysleli, že se jim onemocnění zcela vyhýbá a že se jedná pouze o dámskou záležitost. Postihuje i je, ovšem ne tak razantně. Všichni si proto zaslouží vědět, jak předcházet migréně.
Jaké jsou příčiny migrény?
Pro toto onemocnění nebo zdravotní problém jsou typické pulzující bolesti hlavy, které jsou často doprovázeny nevolností či průjmem. Jak již bylo zmíněno, velice často jde ruku v ruce s menstruací, jež je pro každou ženu velmi náročným obdobím v měsíci. Ale samozřejmě nemluvíme o jediné příčině.
Bohužel nelze vyjmenovat veškeré důvody, proč onemocnění vzniká. Samotní vědci to totiž nevědí. Ví, že je to vyvoláno zvláštní citlivostí na náhlé změny v centrálním nervovém systému a že jistou roli na vzniku bolestí hraje hormon serotonin.
Mezi spouštěcí faktory patří jak vnitřní, tak vnější věci. Vnitřní vychází z nastavení lidského organismu, ty vnější zase z okolí. Do prvního zmíněného patří zmiňovaný hormon, vnějšími faktory je chronický nedostatek spánku, dlouhodobý stres nebo neustále se viklající počasí.
Tělo před migrénou varuje
Pokud jste si udělali náš test a zjistili, že na migrény trpíte, víte, že tělo před nástupem bolestí varuje. To ostatně potvrdí nejedna žena. Zkrátka se pozná, když se migréna hlásí o slovo. Této migréně s předzvěstí se jinak říká ,,migréna s aurou”. Upozorňující alarmy jsou většinou v podobě podrážděnosti, nervozity, poruchou vidění nebo změnou chutí na určité potraviny.
Jestliže je vám dobře známá právě tato bolest s jistou předzvěstí, máte oproti ostatním výhodu. Můžete se totiž vynasnažit a migréně předejít.
Jak předcházet migréně?
Omezte rizikové potraviny
Ukazuje vám váš diář, že se blíží menstruace čili se pravděpodobnost vzniku migrény razantně zvyšuje? Či vám snad tělo dává vědět, že příchod migrény je doslova na spadnutí? Pak omezte konzumaci rizikových potravin, jež vznik migrény ještě více podporují.
Do této kategorie patří například sýry, ale také hromada sladkostí. Nevhodná je konzumace nezdravých potravin (jako jsou smažená jídla) nebo nápoje s kofeinem. Čemu se vyvarujte taktéž, tak červenému vínu nebo citrusovému ovoci.
Jemnější vzory a tlumené odstíny
Není tajemstvím, že při migréně člověka rozčílí a podráždí leccos. Do vínku bolestem přispívají i pestrobarevné odstíny a šílené vzory, které doslova dráždí lidskou hlavu. Proto se v ideálním případě vyvarujte jak vzorům, tak výrazným odstínům barev a snažte se zůstat v místnosti, kde jsou barevné tóny o něco tlumenější.
Co také pomáhá, tak vyhýbání se nadměrnému stresu nebo velkému hluku. Je dobré se vyvarovat kontaktu s ostrým světlem a dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek.
Střídání studených a horkých obkladů
Máte pocit, že hrozí doslova přepadení migrénou a že bude opravdu silná? Je načase vzít do ruky horké a studené obklady a začít s takzvanou šokovou terapií. Pokud vám nepomůže, napusťte si chladnou vodu do umyvadla nebo lavoru a hlavu na malou chvíli ponořte.
Za vyzkoušení však stojí také tinktura z řimbaby, která je velice účinná. Ulevuje dokonce i při velice akutních bolestech. Stejného účinku se dočkáte i akupresurou, jež se ale doporučuje až v okamžiku, kdy bolesti udeří v plné síle. Doporučuje se zmáčknout oběma palci místo mezi obočím na sedm až deset vteřin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!
Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?