Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?

Milovníci středomořské kuchyně často pěstují koření, se kterým často vaří v kuchyni, přímo na své zahradě. Jedním z nich je i majoránka. Jedná se o rostlinu velmi podobnou oregánu, ačkoli e spousta lidí pokládá za jednu a tu samou bylinu. Jeho pěstování v českých zemích je docela oblíbené a nijak náročné. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, nebo naopak máte a chcete se seznámit blíže s péčí o něj, neváhejte a pusťte se do čtení!
jak pěstovat majoránku
Jak pěstovat majoránku? (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Jejím původem je Orient

Jak pěstovat majoránku? Nejdříve je nutné si ji představit. Majoránka původem pochází z Blízkého východu Spolu s oreganem, kardamomem, tymiánem a jinými kořením tvoří ideální koření pro italskou kuchyni.

Pro pěstování existují dva druhy majoránky. Jeden tvoří hustý vytrvalý keř, má výraznější aroma, díky čemuž je žádoucí v pokrmech v kombinaci s jinými horkými kořeněnými bylinami; druhým je málo rostoucí letnička, množená pouze semeny, která se často pěstuje kvůli získání éterických olejů a jako léčivá rostlina.

Vždy měla výsostné postavení

Majoránka je bohatá na vitamíny obsahují optimální kombinaci rutinu a kyseliny askorbové. V Evropě se pěstuje od dob starověkého Říma. Listy majoránky se nejen dávaly do různých pokrmů, ale také se používaly k přípravě elixírů lásky, přidávaly se k vínu pro novomanžele a voněly s nimi zatuchlý vzduch středověkých domů.

Jak pěstovat majoránku? Začínáme výsadbou semen

Platí, že včasné vysazení rostliny je klíčem ke kvalitní sklizni. Hlavním problémem při pěstování majoránky je její výjimečná láska k teplu. Tato jemná tráva vůbec netoleruje ani ten nejmenší mráz, proto jsme v našem pásmu nuceni v pozdním jaře hlídat venkovní teploty. Její sázení se tedy provádí koncem dubna, kdy jsou teploty již přijatelné. Nicméně pořád to ještě není v otevřeném prostoru ale často se tak děje v teplém skleníku.

Péče o sazeničky

Semena majoránky jsou extrémně malá a jejich klíčení trvá asi tři týdny, takže jsou zasazena do hloubky, ze které mohou úspěšně vyjít. To je asi 1–1,5 cm. Z větší hloubky vyraší pouze část semen, u menší části sazenic hrozí vyschnutí. Nejprve semena majoránky umístěte do nádob, kde vzrostou sazenice. Nádoby na sazenice jsou umístěny ve skleníku nebo na jasně osvětleném parapetu a musí mít náležitou péči: teplota by neměla klesnout pod 23 stupňů, zalévání se provádí z postřikovače.

K TÉMATU  Obohaťte svůj obývací pokoj o pohodlné křeslo. Večer se o něj budete prát se členy rodiny

Jakou péči majoránka potřebuje?

Majoránka se přesazuje na zahradu zhruba v půlce května. Je tedy vysazena na otevřeném terénu ve věku, kdy má již asi 6-7 listů, ale ne dříve, než pomine riziko mrazu. Chcete-li získat čerstvé kořeněné bylinky, musíte si pamatovat, jaké rostliny potřebují hnojivo, vodu, teplo a slunce. V otevřeném poli se vlhkost, teplota a osvětlení neustále mění, takže zahradník musí:

  • zasadit rostlinu na jižním nebo západním svahu;
  • pravidelně zalévat vlažnou vodou, zejména v prvních týdnech po výsadbě;
  • trhejte pravidelně plevel
  • půda musí být nakypřená a hnojená.

Na majoránku si škůdci nepřijdou

Tato jemná bylina se umí bránit před nezvanými hosty pomocí svých aromatických látek, kterým se vyhýbá obrovská část hmyzí populace. Tak jako vždy se však najdou i tací, kteří majoránku nenechají na pokoji a její aromatická vůně jim nevadí. Avšak se nedoporučuje majoránku postřikovat žádným z přípravků proti škůdcům, jelikož ji sami konzumujeme, často nijak tepelně neupravenou.

Plísňové choroby musíte detekovat ihned

Z plísňových chorob na majoránce můžete často najít čerň zelnou (alternaria), která se projevuje ve formě tmavých skvrn nepravidelného tvaru na listech. Pravidelná kontrola výsadby vám umožňuje najít nemocné vzorky a co nejdříve je odstranit, aby nedošlo k jejich šíření a celá úroda nemusela být zničena. Jako preventivní opatření by mělo pomoci snížení frekvence zalévání, což jen napomáhá k šíření chorobných plísní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.
Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.

Výběr článků

Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.

Nepřehlédněte

Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek