Neděle , 05. 05. 2024

Klaudie

Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Podzimní plískanice se blíží. Posilte imunitní systém a podpořte své zdraví
zdroj: 123RF.ccom

12. 09. 2019

Přemýšlejte, jak se zahřát a podpořit imunitu

Dobrou volbou pro podzimní obědy či večeře jsou polévky nebo teplá zelenina. Polévky zahřejí, zasytí a posílí imunitní systém. Můžete udělat třeba vývar a přidat sezónní zeleninu, například pórek, květák, kapustu, brambory. Luštěniny polévky zahustí nebo mohou být dobrou přílohou či dokonce samostatným hlavním jídlem. Dodají tělu bílkoviny, vitamíny skupiny B a obsahují značné množství vápníku, fosforu a železa. Velmi vhodné jsou pro diabetiky, snižují hladinu cukru v krvi, protože mají nízkou hladinu glykemického indexu.

Letní zelenina končí. Vsaďte na druhy, které zahřejí

Ještě v září a říjnu budou dozrávat rajčata či papriky, které ráda zkonzumujete v syrovém stavu. Ale jak přijdou podzimní plískanice, tělo je potřeba zahřát a vitamíny a vlákninu doplnit klasickou podzimní zeleninou a ovocem. Je určitě lepší využít toho, co právě dozrává, než si kupovat zeleninu ze skleníku nebo dovezenou přes půlku světa.

Vsaďte na dýni

Vyberte si dýni, červenou řepu, lilek, cukety, mrkev, cibuli, česnek, fenykl, pórek, hlávkovou i růžičkovou kapustu či květák. Dýně jsou zásobárnou betakarotenu a skvělým zdrojem důležitých vitaminů skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nemusíte z dýně vyrábět “jen” polévku. Dá se upéct samostatná nebo s masem, gratinovat se sýrem, použít jako zahušťovadlo do omáček či zeleninových pokrmů. Na webu najdete spoustu tipů, co všechno z ní vyrobit.

Nezapomeňte na ořechy, semena, med a vejce. Výživový specialista Petr Havlíček doporučuje každý den rozlousknout a sníst čtyři – pět ořechů. Je jedno, jakých. Každý má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Na podzim a v zimě můžete jídla víc okořenit. Více než v létě používejte chilli papričky, skořici, kari nebo kurkumu. Ostrá chuť zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a posiluje imunitní systém.

K TÉMATU  Konečná stanice trombóza. Odborník radí, jak této vážné nemoci předejít. Rizikovým faktorem je i sedavé zaměstnání a stres!

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje mají velmi prospěšný vliv. A pokud jste si přes léto usušila bylinky z vlastní zahrádky nebo z okolní přírody, přijdou v příštích měsících vhod. Pití bylinkových čajů je skvělou prevencí, která prakticky nic nestojí. Ale například mátový čaj spíš chladí, ten si ponechte zase na jaro a léto. Přejděte na zázvor, šípek, černý bez, jeřabinu, mateřídoušku, dobromysl, jitrocel nebo rakytník.

Sirup domácí výroby

Z některých bylinek jste určitě už v létě připravila sirup. A pokud ne, máte ještě možnost jej vyrobit třeba z úžasného rakytníku, velkého zdroje vitamínu C. Zapomeňte na kupované sáčkové rádobyléčivé přípravky. Raději přelijte rakytníkový, šalvějový nebo jitrocelový sirup teplou (ne vařící) vodou, doplňte kouskem pomeranče nebo limetky a skvělý horký nápoj máte hotový.

Nezapomeňte na pohyb

V létě je cvičení snazší. Chození, běh, jízda na kole, plavání. Veškeré tělesné aktivity v přírodě se provádějí snáz v pěkném počasí. A řada z nás pak na podzim s cvičením skončí, protože se nám nechce vyrazit do tmy, mlhy, či dokonce deště.

Pokud se vám nechce do tělocvičny, vytvořte si svou sestavu a každý den alespoň dvacet minut cvičte doma. Nebudete mít na jaře problémy s “hubnutím do plavek” a udržíte si kondici po celou zimu. To se vám mimo jiné bude hodit, třeba až vyrazíte na lyže nebo s dětmi bruslit.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Výběr článků

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.

Nepřehlédněte

Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek