Akné versus hormony
Je obecně známo, že hormony a vznik akné spolu úzce souvisí. Jedním z úkolů hormonů je vývoj mazových žláz, jejichž funkci ovlivňují mužské hormony. Množství hladiny těchto hormonů v těle ovlivňuje produkci kožního mazu, který způsobuje zánětlivá ložiska na kůži. Ty se na pleti projevují zejména bolavými červenými pupínky, které se umí rozrůst do větších rozměrů. Nebo jako slabé pupínky, které zmizí tak rychle, jako se objevily. Oba však mají společného jmenovatele a tím je hormonální akné.
Co je příčinou hormonálního akné?
Menstruace
Menstruační období je typickým příkladem výsevu hormonálního akné. Všimněte si, že během ovulace je pleť téměř bez poskvrnky, je šťavnatá, hebká a září. Je to dáno ženským hormonem estrogenem, který napomáhá progesteronu udržovat nízkou hladinu mužského hormonu testosteronu. Po ovulaci ovšem testosteron získává převahu, čímž kromě jiného dochází ke zhoršení stavu pleti. Kůže začne ve větší míře vylučovat kožní maz, který po styku s odumřelými kožními buňkami ucpává póry, čímž vznikají zánětlivá místa na pokožce.
Strava
Také to, co jíte výrazně ovlivňuje vaši pleť.
- Cukr – Nemusíte se vyhýbat veškerému cukru, je pouze zapotřebí rozlišovat ten, který pleti škodí. Pamatujte si, že cukr obsažený v ovoci a zelenině nám jenom svědčí. Ovšem pozor si dejte na cukr, který obsahují tolik oblíbené průmyslově zpracované potraviny, jako jsou nejrůznější tyčinky, čokoládky, apod. Většina těchto potravin se vyznačuje vysokou glykemickou hodnotou, což zrovna hladině inzulínu neprospívá. A právě vysoká hladina inzulínu podporuje nejrůznější záněty v těle, takže i ta zánětlivá místa na pleti.
- Mléčné výrobky – Také mléčné výrobky mohou být příčinou akné. Zkuste je na nějaký čas vysadit a porovnejte, zda se vám pleť zlepšila. Pokud zjistíte, že jsou příčinou skutečně mléčné produkty, nahraďte je produkty rostlinnými, jako je například sójové, mandlové či rýžové mléko.
Stres
Stres a stresové situace patří mezi základní faktory ovlivňující hormonální akné. Stres je spouštěčem hormonu kortizolu, který po vyloučení způsobuje v těle záněty. Tyto záněty se odráží mimo jiné na funkcích kůže.
Jak na hormonální akné?
Ač je to nepříjemné, hormonální akné je bohužel přirozenou součástí těla. Zbavit se ho je velmi těžké, ovšem při správné péči o pleť a tělo i zevnitř, akné můžeme alespoň viditelně eliminovat.
Změna stravovacích návyků a jídelníčku
Nemusíte nutně držet nějakou drastickou dietu, abyste se zbavilia akné. Stačí, když si dáte pozor na to, co jíte především v období menstruace. V konkrétním případě se jedná o potraviny s vysokým glykemickým indexem. Do svého jídelníčku zařaďte více potravin podporujících správnou funkci trávicího systému jako je zelenina, ovoce, oříšky, luštěniny či semínka. Jezte také více probiotických potravin. Pomoci vám může i mátový čaj, který dokáže snížit hladinu testosteronu.
Bylinná přírodní medicína
Už jste zkoušela jít na hormonální akné přírodní cestou? Bylinky jsou stále více oblíbené, takže jim můžete dát šanci i vy. Přírodní medicína totiž mnohdy dokáže víc než ta chemická.
Péče o pleť
Jestliže patříte do skupiny těch, komu akné znepříjemňuje život, dbejte na čistotu své pleti. Pravidelně ji čistěte pomocí exfoliačních přípravků, zbavíte se tak nahromaděných nečistot a odumřelých buněk. Neopomínejte také pleťové masky, které pleť vyživí. Dejte přednost těm, které jsou speciálně určené pro problematickou pleť.
Jestliže je vaše trápení s pletí neúnosné, měla byste se o svém problému poradit s odborníkem, který může odhalit i mnohem závažnější příčinu vzniku hormonálního akné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT