Hančino dětství a hudební začátky
Hanka Zagorová se narodila 6. září 1946 na Ostravsku. Její otec byl stavební inženýr a maminka učitelka. Již v šesti letech začala docházet na hodiny klavíru a když jí bylo jedenáct, napsala svou první divadelní hru. V roce 1963 se zúčastnila pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Přestože nevyhrála, začala spolupracovat s ostravským rozhlasovým studiem a nahrávat první písničky a již v roce 1965 měla dokonce svůj vlastní pořad v televizi, který nesl název Písničky pro Hanku.
Klíčový rok 1969 a typický projev, který z ní udělal ikonu
I přesto ji ale více lákalo herectví, tudíž nastoupila na brněnskou JAMU, kterou v roce 1969 úspěšně vystudovala. Dalo by se říci, že právě rok 1969 byl pro ni tím zásadním. Jakmile se totiž po dokončení studií přestěhovala do Prahy, o dvorní textaře a nabídky spolupráce neměla nouzi. Díky tomu, že měla nakřáplý hlas a zhoršenou výslovnost sykavek, byl její hlas snadno rozpoznatelný, a to z ní udělalo ikonu.
Stoupající hvězda a série Zlatých slavíků
V sedmdesátých letech minulého století nabrala kariéra Hany Zagorové raketovou rychlost. Natáčela s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, hostovala v Divadle Semafor a započala spolupráci s Petrem Rezkem, která trvala šest let a díky ní vznikly hity jako Asi, Asi a Duhová víla. Postupně začala narůstat také Hančina popularita u lidí. Nejlépe to je patrné z toho, že od roku 1977 vyhrála devět let po sobě Zlatého slavíka.
Neustálé koncertování a první hlavní filmová role v kariéře
Od roku 1980 až do roku 1986 začala vystupovat s mladšími zpěváky Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. Ve stejném časovém období také hojně koncertovala v Česku, Polsku, Rusku i Německu. O tom, jak bylo koncertování náročné vypovídá fakt, že během jednoho roku dokázala Hanka odehrát až 360 koncertů. V roce 1980 také dostala svou hlavní filmovou roli v parodii Trhák.
První manželství a příchod spřízněné duše
I přesto, že pracovně byla Hana Zagorová velmi vytížená, v roce 1986 se provdala za tanečníka a baletního mistra Vlastimil Harapese. Manželství se ale v roce 1991 rozpadlo a již následující rok se provdala za o deset let mladšího operního tenora Štefana Margitu. Toto manželství bylo naplněno láskou a porozuměním a trvalo až do Haniččiny smrti.
Společně překonali i to, že spolu kvůli Hančiným zdravotním problémům nemohli mít děti, i přesto, že si je oba přáli. O tom, jak byl jejich svazek pevný svědčí hned několik faktorů. Například v devadesátých letech Hanka na čas seškrtala svůj pracovní program a věnovala se místo toho svému muži. Společně s ním objížděla jeho koncerty a byla mu oporou na každém kroku.
Smutná srpnová zpráva od Štefana Margity
Bohužel v roce 2020 onemocněla Hanka covidem-19 a od té doby ji doprovázely zdravotní komplikace. Dva roky na to, 26. srpna 2022, zemřela. Štefan Margita na její skon zareagoval vzkazem, který zveřejnil na sociálních sítích. Stálo v něm: „Hani, lásko moje jediná. Děkuju ti za třicet krásných zamilovaných let! Na dnešní 11. hodinu už však nikdy nezapomenu. Strach, úplná beznaděj, že jsem tě navždy ztratil, a že už nejsi a nebudeš. Návrat do prázdného bytu mě drásá. Koukám na tvé věci a každý krok mi tě tu připomíná. Miluju tě a navždy budu! Tvůj Štefan.“
S Hankou Zagorovou budeme mít všichni spojené stovky písní, které milujeme a spoustu z nich známe zpaměti. Rovněž bude dál mezi lidmi žít rčení „nedělej Zagorku“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Česko Slovenská SuperStar: skandál Knechtové i snaha Bartošové