Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
energy drink
Cítíme se unavení? Většinou jako první sáhneme po energetickém nápoji nebo kávě. Občas po obojím.

30. 06. 2022

Co je energy drink?

Jsou to přesně ty plechovky, které v hojném množství potkáváme v uličce s nápoji. Co se rozmanitosti týče, rozhodně si máme z čeho vybírat. Energetické nápoje jsou velký byznys, točí se v nich nemalé peníze a právě proto se do jejich výroby pouští tolik značek.

Energy drink je nápoj určený ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie. Mezi některé běžné přísady v energetických nápojích patří:

  • kofein
  • cukr
  • vitamíny B
  • deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin
  • některé bylinky (ženšen, zázvor)

Mohou nám uškodit?

Ano. Ačkoli většina z nás ve vypití energetického drinku vidí jen příležitost, jak zvýšit energii a koncentraci, stinnou stránkou je fakt, že nám mohou také způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.

Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdečním arytmiím, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.

Negativní účinky energy drinků

Pokud i vy patříte ke konzumentům energetických nápojů, ať už ve větší nebo menší míře, pak byste měli znát jejich negativní dopady na vaše zdraví. Právě zdraví je totiž ve spojitosti s pitím lidově nazývaných energiťáků často opomíjené a málokdo si uvědomuje, že s každým douškem ohrožuje své zdraví.

Mají špatný vliv na srdce

Kofein je hlavní složkou obsaženou v energetických nápojích díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Při konzumaci ve velkém množství více než 400 miligramů denně může kofein způsobit bušení srdce, zvýšený krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci i poruchy srdečního rytmu.

ráno
Jeden šálek kávy obsahuje zhruba čtvrtinu maximální dávky kofeinu na den.

Většina energy drinků obsahuje 70 až 240 mg kofeinu na porci, zatímco šálek kávy obsahuje asi 100 mg kofeinu. Podle odborníků je bezpečný limit kofeinu pro dospělé až 400 mg denně. Mimo jiné mohou energetické nápoje způsobit problémy se srdeční frekvencí a zvýšit systolický krevní tlak.

K TÉMATU  Je tu zas letních zánětů čas!

Obsahují velké množství cukru

Odborníci mají jasno: nedoporučuje se více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně pro ženy a 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně pro muže. Podle tohoto měřítka obsahuje energetický nápoj trojnásobek doporučeného množství cukru za den. 

Nadměrný příjem cukru může způsobit zánět, který je spojený s řadou chronických stavů, včetně rakovinycukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvýšit riziko obezity a nealkoholického ztučnění jater. A pokud se snažíte zhubnout, nebo si udržet pěknou postavu, pak není cukr tím nejlepším přítelem.

V kombinaci s alkoholem představují nebezpečí

Energy drinky se často míchají s alkoholem, zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné to pro ně může být. V kombinaci s alkoholem mohou energetické nápoje změnit úroveň intoxikace, takže se budete cítit méně opilí a nabití energií, přičemž stále pociťujete následky alkoholu, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a zhoršená paměť.

party
Energetické drinky v kombinaci s vodkou jsou velmi oblíbený party drink.

Tato kombinace také zvyšuje riziko nadměrné konzumace, protože stimulační účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což způsobí, že budete pít více.

Pozor na konzumaci energy drinků u dospívajících

Energetické nápoje jsou zvláště škodlivé pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se, a nemusí zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Pokud máte děti v tomto věku a víte, že si s oblibou dají energiťák, určitě byste se měli mít na pozoru a všímat si, kolik toho vaše dítě vlastně vypije.

Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a včetně anomálie kardiovaskulárního nervového systému, poruchy spánku, kognitivní nevyvinutí nebo vyšší riziko deprese a jiných duševních chorob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Vánoční přání potěší každého. Proč si neudělat vlastní? Nedá to mnoho práce, a přesto způsobí velkou radost. Překvapí i potěší vaše okolí a vaše snaha i výsledek zase vás. Podívejte se na video a pusťte se do vystřihování a lepení. Bude vás to bavit!
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.
Streamovací platformy i po dlouhých měsících zažívají žně a myslíme si, že tento trend jen tak neutichne. Přece jenom se letošní rok ponese ve znamení pěkné porce seriálů, na které už fanoušci čekají roky.
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.
Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.

Výběr článků

V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?

Nepřehlédněte

Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek