Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
DIY: vyrobte si svůj vlastní prací prášek. To je ekologie v domácnosti
zdroj: 123RF.com

20. 01. 2020

Pozor na alergie. Dejte na rady babiček

Prací prášek i jiné čisticí prostředky pro domácnost obsahují látky, které po splnění svého účelu vypustíte do odpadu. Tam se dostávají do odpadních vod, do přírody a zatěžují životní prostředí. Mimo to jsou některé z nich naprosto nevhodné pro alergiky. Mgr. Romana Široká z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT říká, že v domácnostech, kde je alergik, by se neměly používat běžné čisticí a dezinfekční prostředky. Mělo by se sáhnout raději po klasických radách našich babiček, které jsou stejně účinné a když nehovoříme o extrémních případech, nejsou pro většinu lidí alergizující.

Soda, mýdlo, citrón a ocet: základ čisté domácnosti

Nic se nemá přehánět. Odborníci varují před ultračistými domácnostmi, dezinfekčními ubrousky a přehnanou čistotou u dětí. Prakticky všechny běžné čisticí prostředky nahradíte mýdlem, jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Myjete nádobí ručně? Stačí přidat lžičku sody do vody a máte odmašťovač. Místo speciálního prášku na mytí hrnců a pánví si vytvořte kašičku z vody a sody. Lehce odstraní připáleniny. Vyčistíte s ní i sporák, troubu nebo mikrovlnnou troubu. Sodou vyčistíte i myčku. Nasypte do ní hrneček sody a zapněte program na oplach. Místo tablet na mytí sypte do zásobníku myčky kyselinu citronovou. Můžete přidat kapku Jaru. Nádobí bude skvěle umyté a skleničky vyleštěné jako nikdy.

Perte v prášku nebo gelu, který si vyrobíte

Nemusíte zatěžovat tělo a přírodu chemií. Stačí prát bez konzervantů, optických zjasňovačů, ropných produktů, a přitom efektivně. Například výroba pracího gelu vás přijde na 5 Kč/litr. K výrobě pracího prášku nebo gelu potřebujete pouze prací sodu, která se prodává v balení od 0,5 kg výš a je samozřejmě levnější než jedlá. Dále mýdlo nebo mýdlové hoblinky, případně esenciální olejíček pro vůni. Pro praní bílého prádla poslouží navíc perkarbonát sodný (soda a peroxid – bělí a je ekologický) a TAED podporuje uvolnění peroxidu při teplotách nižších než 60 °C. 

K TÉMATU  Jak si správně změříte velikost podprsenky a poznáte, že vám padne?

Vodní kámen spolehlivě odstraní ocet

Prádlo navoníte přidáním pár kapek esenciálního oleje, vodu změkčíte octem. Ocet je dobrý také na vyčištění pračky místo drahého speciálního prášku, bez kterého „vám vodní kámen porouchá pračku“. Stačí jednou měsíčně nalít do prázdné pračky sklenici octa a zapnout program na vyvářku.

Sypký prací prášek na barevné prádlo

Potřebujete: 1 kg prací sody, 100 g tuhého mýdla (např. Jelen, marseillské, olivové apod.), nebo můžete koupit hoblinky marseillského mýdla, pár kapek esenciálního oleje (není třeba)
Postup: Jestliže nemáte mýdlo v hoblinkách, nastrouhejte je na jemno. Smíchejte se sodou a esenciálním olejem. Uzavřete do krabice a spotřebujte do 8 týdnů. Dávka na jednu pračku jsou 2–3 lžíce. Prášek se dává nejlépe přímo do prázdné pračky, pak teprve prádlo.

Prací prášek na bílé prádlo

Smíchejte dohromady 1 kg perkarbonátu sodného a 50 g taedu. Přidávejte dvě lžíce k dávce prášku na barevné prádlo.

Prací gel

Potřebujete: 250 g nastrouhaného mýdla, 250 g prací sody a vodu
Postup: Do kbelíku o objemu cca 12 l nalijte 5 l horké vody. Přidejte mýdlo a míchejte, až se rozpustí. Nalijte dalších 5 l horké vody, vsypte sodu a opět míchejte. Nechte stát 24 h, občas promíchejte. Poté kbelík uzavřete víkem a můžete používat. Na pračku stačí cca 250 ml gelu, do kterého můžete také přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Zkuste jednoduchou aviváž

Do nádobky pro aviváž dejte lžičku octa, několik kapek esenciálního oleje a doplňte vodou. Je to úplně jednoduché!

Máte i vy nějaké osobní tipy? Podělte se o ně s námi pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Rudolf Jelínek, známý český herec, který se proslavil nejen na divadelních prknech, ale i ve filmových a televizních rolích, zemřel v ranních hodinách ve věku 89 let. Svůj poslední okamžik prožil v klidu a pokoji, obklopen svou rodinou.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Málokdo z nás by tomuto oblíbenému a nadanému americkému herci odhadoval jeho skutečný věk, a to 60 let. Tento fakt jistě potvrdíte, pokud jste v nedávné době zhlédli film Top Gun: Maverick. Zdá se, jako by to nemohlo být už neuvěřitelných 36 let. Ale je! A Tom Cruise vypadá pořád skvěle. Jak to dělá?
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Páteční program na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary přinesl mnoho zajímavých momentů. Diváci se mohli setkat s hercem Cliveem Owenem, který se zúčastnil KVIFF Talku a osobně uvedl svůj oscarový snímek Na dotek. Program nabídl také setkání s tvůrci filmů, diskuse, besedy a večerní koncerty, které přilákaly mnoho návštěvníků. Přinášíme vám rekapitulaci tohoto nabitého dne.
Na českých vánočních stolech letos opět nesmí chybět tradiční kapr. Podle odhadů Rybářského sdružení ČR se letos vyloví přibližně 18 500 tun ryb, což je podobné množství jako vloni. Cena kaprů by měla zůstat srovnatelná s loňským rokem, což je dobrá zpráva pro spotřebitele.

Výběr článků

Herec Libor Zavislan zemřel ve věku 67 let. S divadlem spjatý Zavislan působil na scéně několik dekád a zanechal výraznou stopu v české divadelní scéně.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.

Nepřehlédněte

Ve věku 27 let zemřela Güler Erdogan, držitelka titulu Miss Europe-Kosovo. Její život vyhasl po osudném pádu z nadjezdu při útěku před policií. Incident, který se odehrál ve městě Giresun v Turecku, nyní vyšetřují tamní úřady. Případ vzbudil mezinárodní pozornost a znovu otevřel otázku nebezpečí alkoholu za volantem.
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek