Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Internet a sociální sítě narušují naše soustředění
zdroj: 123RF.com

24. 04. 2019

V roce 2017 se vysoce postavený manažer Facebooku Chamath Palihapitiya velice ostře vyjádřil k vlivu sociálních sítí na společnost. V rozhovoru na Stanfordově univerzitě dokonce prohlásil, že sociální sítě mají negativní vliv na člověka a litoval své účasti na projektu, který zapříčinil oddělení společnosti a jejího dalšího formování.

Tehdy během rozhovoru uvedl, že hlavním problémem sociálních sítí je to, že se lidé pohybují v takzvaném okruhu krátkodobých zpětných vazeb. Ty vytvářejí především prostředí plné dezinformací a nedůvěry. Mnohdy i nenávisti. V té době si celý tým jen těžko dovedl představit, že bude mít Facebook a celkově všechny další komunikační nástroje tak obrovský dopad na společnost.

Sociální sítě ovlivňují psychiku

Podle nejrůznějších studií a průzkumů to spíše vypadá, že vznik novodobých nástrojů, které měly původně spojovat lidi, mají spíše negativní dopady na dnešního člověka. Podle odborníků a psychologů sociální sítě obecně škodí naší psychice. Ze studií v roce 2017 vyplynulo, že nejvíce negativní vliv pro naše psychické zdraví má Instagram, hned za ním vedl například také Snapchat. Tehdejší britská studie mapovala veřejné zdraví a chování 1500 lidí ve věku od 14 do 24 let. Studie se zaměřila především na psychickou pohodu, úzkost, depresi, sebe-identitu a image těla.

Zájem o sociální sítě roste

Sociální média nám představují zkreslenou verzi světa, nejvíce ohroženi jsou ti, kteří na nich tráví více než dvě hodiny denně,“ uvedl jeden z psychologů.

Instagram nutí porovnávat sama sebe s nereálnou, filtrovanou a ve photoshopu upravenou verzí reality,“ uvedla jedna z autorek studie Matt Keracher.

Jen v Čechách se počet uživatelů, kteří se denně připojí k sociálním sítím, zvýšil o 11 %. Sociální sítě tak podle průzkumu Ami Digital Index z loňského roku využívá 80 % Čechů denně. Průměrně strávíme denně na sociálních sítích okolo 149 minut. Mezi nejpoužívanější sítě patří stále YouTube a Facebook. YouTube však paradoxně nemá tak negativní dopady na naši psychiku jako ostatní sítě. Čím dál více oblíbenějším je u nás Instagram a pak především používání Instagram Stories, které zachycují naše denní činnosti. Náš zájem o sociální sítě roste a to především skrze rozšiřující se obsah a také díky zvyšování online gramotnosti mezi lidmi. 

K TÉMATU  Jak efektivně zvládnout konflikt na pracovišti

Digitální svět všude okolo

Digitální data, chytré telefony, notebooky či další technologie jsou součástí našeho denního života a ovlivňují také náš mozek. Podle odborníků nás mnohdy až často zahlcují a jsou nejčastějším zdrojem stresu. A to především na našich pracovištích. Jak zvládnout neustále se narůstající digitalizaci? Internet  používá téměř polovina planety a během jednoho dne si pošleme více než 150 miliard e-mailů. Tento počet neustále roste. A právě to je zapříčinění téměř permanentního stresu, který se rodí skrze obrovské množství informací a dat, které musíme zaznamenat a neustále na ně reagovat. Podle odborníků se na nás tyto informace chrlí až příliš rychle a není možné pojmout jeho obsah v celé míře. Informační technologie tak sice pomáhají a zjednodušují náš život, ale zároveň negativně ovlivňují naše zdraví a to především psychiku. Tato pomůcka tak místo zjednodušení náš život spíše komplikuje.

Vystresovaní zaměstnanci

Zaměřila jsem se na dopad na pracovišti a na zaměstnance, kteří pracují s digitálními technologiemi každý den. Chtěla jsem přijít na to, zda tato digitální zařízení vytvářejí nějaká psychosociální rizika,“ uvedla Cindy Fell, výzkumnice v oboru informačních a komunikačních věd. Do svého výzkumu zařadila zhruba 100 různých manažerů.

Někteří přiznali pocit odcizení. Měli pocit, že jsou od skutečné práce odstaveni. Analýzy tak uvedly, že působením technologií se práce zahušťuje a je zesilována spěchem a časovým tlakem.“ Jedním ze zdrojů, které vytvářejí stres, jsou právě zmiňované e-maily, které chodí neustále a které jsou často označeny za urgentní. Pokud dostáváme non-stop e-maily, nejrůznější upozornění či máme hodně hovorů, přestáváme se soustředit. A tím pádem jsme daleko méně efektivní a produktivní. Neustálé požadavky nás nutí reagovat a to zabere velkou spoustu času. Jak si s tím poradit a co můžeme dělat?

K TÉMATU  Plnit si své sny lze v jakémkoliv věku. Osmdesátiletá DJka je toho důkazem. Jak to zvládá a jaký je její život

Řešením je soustředěnost  

Podle odborníků je klíčové se začít více soustředit a uvědomit si význam naší pozornosti. Můžeme ji denně pěstovat a rozvíjet. V našem mozku jsou velice důležité zdroje myšlení, například zapamatování, plánování a porozumění. Tyto oblasti se aktivizují a reagují, když jsme v plné pozornosti. Pokud tomu tak není, jsou v klidu nebo provádějí něco zcela jiného. Klíčem je stále zůstat stabilní a nenechat se rozptýlit. Jde o to se naučit vzdorovat silám, které na nás mají vliv zvenčí. Mnohdy nemáme jasný záměr toho, čeho chceme dosáhnout. Často si také myslíme, že při mnoha činnostech vykonávajících současně budeme rychlejší a efektivnější. Je tomu právě naopak. Někteří s tím problém nemají, ale důvodem je to, že na této skutečnosti pracovali a dokázali odbourat okolní svět a soustředit se jen na danou činnost. Následující techniky mohou pomoci vyrovnat se s tlakem digitálního světa.

Techniky na zvýšení soustředěnosti a zmírnění stresu

  • Stanovení si určité sekvence a seřazení si jednotlivých úkolů 
  • Uvědomění si, co je důležité a co ne
  • Musíme znát náš záměr a naši prioritu
  • Stanovení si počtu mini úkolů, které zvládneme dokončit
  • Nesmíme neustále na informace reagovat (vyhrazení si konkrétního času)
  • Naučit se koncentrovat v hlučném prostředí
  • Dát našemu mozku možnost se odpojit
  • Dopřát mozku chvíle, kdy na nic nemusíme reagovat a kdy můžeme vypnout
  • Dát přednost oblíbeným činnostem před digitálním světem

Náš mozek se pravidelně potřebuje zastavit a zpracovat vše, co zaznamenal. Současné technologie nám to však nedovolují. Pro síť neuronů v našem mozku je odpočinek nepostradatelný. Podle vědců je klíčem v budoucnu zapracovat na tom, abychom technologie upravili tak, aby se lépe přizpůsobily našemu myšlení. Neustále budou pomáhat naší produktivitě a efektivitě, ale nesmí to být na úkor nás samotných. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Rudolf Jelínek, známý český herec, který se proslavil nejen na divadelních prknech, ale i ve filmových a televizních rolích, zemřel v ranních hodinách ve věku 89 let. Svůj poslední okamžik prožil v klidu a pokoji, obklopen svou rodinou.

Výběr článků

Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Nepřehlédněte

Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek