Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Děti a sport. Které vlastnosti buduje a proč je tak důležitý právě v dětství?

deti a sport
Zdroj: 123Rf.com

15. 01. 2018

V případě dětí nejde samozřejmě jen o zdraví, ale i o to, aby si díky pobytu v kolektivu dokázaly daleko lépe najít vlastní místo na slunci. S čím by se děti měly při sportu seznámit?

Samostatnost

Když přijde na nejhorší, hraje každý sám za sebe – toto životní moudro se musí naučit každý z nás. Ať už se účastníme čehokoli a ať už se snažíme dosáhnout jakéhokoli cíle, vždy bude na světě existovat jediný člověk, který nám může přijít na pomoc – a to jsme jen my sami. Nejbližší pomocná ruka se nachází na našem rameni a v životě nastávají hodně často situace, kdy člověku na pomoc nemůže nikdo přijít. Pokud se dítě naučí spoléhat na to, že výsledek každého zápasu záleží na něm, rozhodně se mu to vyplatí.

Spolupráce

Ani zdaleka neodporuje prvnímu bodu na seznamu. Všichni přece víme, že víc hlav víc ví, a v případě kolektivních sportů zvlášť platí to, že když nemůže jeden, druhý mu vždycky přijde na pomoc. Dítě musí vědět, že na světě není samo a že na ně spoléhají i další lidé – stejně jako se i ono může spolehnout na ostatní. Góly nejsou mnohdy zdaleka tak krásné jako kombinační koncert, který jim předchází. Nesportujeme přece jen kvůli vítězství; pohled na souhru jednotlivých hráčů je stejně důležitý jako příznivý výsledek.

Obětavost

Schopnost a ochota odevzdat všechno týmu, do kterého patří, dokáže v kolektivních sportech dát dítěti neuvěřitelně mnoho. Navíc v něm to, že si „osahá“ i tu méně příjemnější práci, může rozvíjet všestrannost; záleží ovšem na nás, zda mu dokážeme vysvětlit, že ve fotbalovém mužstvu je obránce, který se dostane k míči jen třikrát za zápas, stejně důležitý jako útočník, který střílí branky. Hokejový tým složený ze samých Jágrů nebo Hašků by měl určitě úspěchy – ale sotva by nás sledování jeho hry potěšilo.

K TÉMATU  Na jeden den v Miláně: 5 míst, která musíte navštívit

Taktika

Cest k vítězství je ve většině případů nespočet a zdaleka ne všechny jsou přímé; hodně fotbalových akcí, ze kterých padají důležité branky, často začíná hluboko v obraně. Tím nejlepším sportem k výuce taktiky jsou samozřejmě šachy, kde se hráči v průběhu hry snaží odhadnout reakce svého soupeře na několik tahů dopředu a v nichž partii vyhrává ten, kdo se dokáže nejlépe vcítit do přemýšlení svého protivníka a zvolit tu správnou taktiku. Nerozhoduje hrubá síla a v mnoha případech ani zkušenost, ale paměť a taktika.

Odpovědnost

Každý hráč týmu má přidělený svůj díl práce a odpovídá za jistou část hřiště – tak jsou rozděleny všechny kolektivní sporty a nikdo určitě neočekává, že Nedvěd nebo Koller budou odkopávat míče z brankové čáry a okamžitě se s nimi rozběhnou do útoku. Stává se to jen ve výjimečnch případech a není to normální. Dítě se tak může například naučit i to, že pokud něco zanedbá, okamžitě se pozná, kdo je za chybu odpovědný; bude se tedy snažit plnit své úkoly na výbornou a dá si pozor na to, aby se to nestalo právě jemu.

Důslednost

Hra neskončí, dokud nezazní závěrečná siréna – do té doby lze její průběh ještě zvrátit, je možné proměnit šance, které se naskytnou a z jasné porážky udělat výhru. Každý z nás se sice nestane hrdinou poslední minuty, ale vždycky se toho dá ještě hodně zkusit. Naučme své dítě, že nesmí nikdy házet flintu do žita a ručník do ringu! Síla vůle po vítězství je ohromná věc, a když se dokáže napřít správným směrem, může i ten nejslabší skončit na stupních vítězů a nechat v poli poražených i ty největší favority.

Hranice vlastních sil

Fyzikální zákony nedokáže přelstít nikdo a únava si nakonec vybere svou daň. Pak už jen záleží na tom, zda dokáže dítě zatnout zuby a po krátkém odpočinku pokračovat dál, nebo jestli se rozhodne přitlačit ještě více na pilu a „utrhnout to silou“ – aby se na vlastní oči přesvědčilo o tom, že něco takového prostě nedokáže. Dřív nebo později k tomu dojde, a bude lepší, když si dítě osahá hranici vlastních sil při fotbalovém zápase, než aby ji muselo hledat například v průběhu plavání nad hloubkou a riskovat utopení.

K TÉMATU  7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Spravedlnost

Dávno pryč jsou doby, kdy byla čistá hra normální, kdy nikdo nepředstíral zranění a kdy provinilec dokázal přiznat chybu; trávníky a ledové plochy jsou dnes plné svíjejících se obětí nepatrných a nikým nezaviněných srážek a faulující hráči bezmocně krčí rameny a mávají rukama jako italští prodavači falešných Madon. Děti se musí naučit, že pokud se nechají strhnout v zápalu hry k nějaké nepravosti, musí se vždycky omluvit – a že podvádět jen kvůli tomu, aby vyhrály, v žádném případě nesmí.

Prohry

Umění prohrát a uznat porážku patří k těm nejcennějším věcem, kterých může člověk v životě dosáhnout – a mnoha z nás by rozhodně prospělo, kdybychom se mu začali učit už v nejútlejším věku. Nezdravá soutěživost, podporovaná rodičovskou touhou po tom, aby jejich byl potomek lepší než oni, dokáže nadělat s dětskou psychikou ošklivé věci. Někdy prostě nezbývá než sklonit hlavu a uznat, že tentokrát byl lepší ten druhý – a slíbit si v duchu, že příště se na švestkách nachytat nenecháme a porážku mu určitě oplatíme.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?
Vánoce s dětmi mají neopakovatelné kouzlo. Rozzářené oči, nadšené výkřiky a netrpělivé očekávání - to vše dělá toto období tak výjimečným. Ale jak zapojit naše nejmenší do příprav a vytvořit tradice, na které budou vzpomínat celý život? Připravili jsme pro vás 10 ověřených tipů, které promění vaše Vánoce v nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu!
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!

Výběr článků

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.

Nepřehlédněte

Sváteční období je v plném proudu, a s ním přichází potřeba najít rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Dnešní pondělní článek na Dámské Lize se věnuje této výzvě, přináší nápady a tipy, jak aktivně odpočívat mezi svátky. Bez ohledu na to, zda preferujete venkovní dobrodružství, relaxaci v pohodlí domova, nebo nové zážitky s rodinou a přáteli, čekají vás inspirace, jak plně využít krásné chvíle mezi vánočními svátky.
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek