Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!

K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Kožní problémy v létě! Dermatoložka radí
Zdroj: 123RF.com

10. 08. 2018

S kůží na trh

Původci plísňových onemocnění jsou nejčastěji vláknité houby, kvasinky, ale občas i plísně. Zbystřit byste měli zejména tehdy, pokud máte oslabený imunitní systém, berete antibiotika nebo kortikosteroidy, trpíte cukrovkou, obezitou nebo žilním onemocněním nohou. „Mykotické infekce, postihnou během života přibližně čtvrtinu z nás. Předpokladem pro vznik této infekce může být například i narušená rovnováha přirozené kožní mikroflóry. Příčin, proč je toto onemocnění tak časté, je ale mnoho. Velkou roli v tomto případě totiž hrají i vlastnosti pokožky,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Markéta Lorencová.

Svědí, svědí, svědí

Kožní trable se projevují svěděním, praskáním, olupováním, palčivou bolestí, puchýři nebo zápachem a přenášejí se velmi rychle. „Na pozoru byste se měli mít hlavně ve veřejných prostranstvích, jako jsou koupaliště, lázně, převlékárny, fitness centra, sauny, ale i hotely,“ dodává odbornice. Přestože mykózy mají rády vlhké prostředí, můžete se nakazit i prostřednictvím sedaček v hromadné dopravě, v kinech a podobně.

Jdou i do hloubky

Jedno z nejčastějších kožních onemocnění postihuje zejména oblasti nohou, nehtů, sliznic, vlasů, částí pod prsy, pažemi nebo v rozkroku nebo v jiných kožních záhybech. „Výsledkem invaze plísní nebo jiných houbovitých onemocnění bývá, přirozeně, následná zánětlivá reakce, kterou často chybně ošetřujeme běžnou kosmetikou, čímž se onemocnění plošně rozšiřuje,“ dodává kožní lékařka. Hloubka, do níž mohou houby proniknout přes neporušený povrch kůže, závisí na jejich typu. Některé z mikroorganismů nacházejí podle ní optimální podmínky pouze ve zrohovatělé vrstvě pokožky, vlasech či nehtech, protože upřednostňují tkáně obsahující keratin. Jiné jsou zase schopny postupovat zvenčí přes několik vrstev pokožky i k hlouběji uloženým oblastem. Nejlepší ochranou proti mykózám je proto zdravá, pěstěná kůže, a správná péče o ni.

Nevzdají se snadno

Pokud je obranná funkce imunitního systému 100%, plísně ani jiné typy houbovitých mikroorganismů nejsou schopné proniknout do nitra živých buněk. V hladké kůži s dobrým krevním oběhem se nemají kde usadit. „Mnohé mikroorganismy se na pokožce nebo sliznicích přirozeně nacházejí, problém nastane spíše tehdy, když jim nechtěně poskytneme optimální podmínky pro rozmnožování,“ varuje dermatoložka. Pak stačí už jen vlhko, teplo typické pro letní nebo wellness resorty a problém je na světě,“ dodává odbornice. Máme proto pro vás několik tipů, jak relaxovat bez rizika.

K TÉMATU  10 virálních tipů na úspěšnou jarní detoxikaci organismu

9 tipů pro zdravé koupání

  1. Ručník mějte vždy vlastní! Nedělte se o něj ani s partnerem.
  2. Přetrvávání v mokrých plavkách podporuje šíření mykóz, proto si s sebou raději vezměte náhradní plavky.
  3. Ženy se před vaginální mykózou, zejména v termálních bazénech, mohou chránit pomocí tamponu a krému proti mykózám v intimních partiích.
  4. Pokud již mykózou trpíte, určitě se koupalištím vyhýbejte. Chlor a vlhké prostředí totiž představují dobré podmínky pro potvůrky způsobující mykotickou infekci. Nemluvě o tom, že je to nefér vůči ostatním koupajícím se.
  5. Po každém koupání a při odchodu se vždy důkladně osprchujte a osušte. Zvýšenou pozornost věnujte intimním partiím a chodidlům, ty jsou na mykotická onemocnění náchylné nejvíce.
  6. Noste si s sebou žabky či pantofle a choďte v nich i do sprch. Jinak si na chodidlech odnesete nepříjemné společníky.
  7. Pantofle či žabky balte vždy zvlášť. Po příchodu domů osušte a větrejte i obuv, i když používáte gumové pantofle.
  8. Mokré ručníky je nejlepší chodit rovnou do pračky. Pokud nemáte tuto možnost, sušte je na vzduchu, ne v koupelně nebo v jiné uzavřené místnosti.
  9. Chcete-li mít jistotu, přidejte do pračky pár kapek tea tree oleje, který jako nejsilnější přírodní antiseptikum ošetří textil od bakterií.

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Blíží se Vánoce a s nimi také příjemné starosti s vybíráním vhodných dárků pod stromeček. Pokud máte doma nadšeného mladého konstruktéra, může být volba dárku snazší, než si myslíte. Sady LEGO Technic jsou totiž skvělým dárkem pro všechny milovníky stavebnic, techniky a inovací.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
Sněžný únorový úplněk nastane 12. února 2025 ve 14:53 SEČ ve znamení Lva. Zjistěte, jak ovlivní vaše znamení a jak nejlépe využít jeho energii pro osobní růst.
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
Český zpěvák, producent, tanečník a herec Petr Kotvald dnes slaví své 65. narozeniny. Jeho bohatá kariéra zahrnuje významné hudební úspěchy, nezapomenutelné spolupráce a charismatická vystoupení, která si získala srdce mnoha fanoušků.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.

Výběr článků

Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.

Nepřehlédněte

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek