Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Chytrý mobil neškodí jen spánku. Jak moc ohrožuje váš zrak a kdy vám jde doslova o život?

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

19. 07. 2018

19. 07. 2018

Čím „geniálnější“ mobilní telefon je, tím více nás pobízí k jeho používání. Nebo to vidíte jinak? Takový smartphone nám dnes hlídá úrovně stresu, slevy v obchodech, jídelníček i dodržování pitného režimu. Bedlivě sleduje také pravidelnost menstruace, ovulaci a šance na početí. Je to tedy náš nepostradatelný parťák? Nenechte se zmást, stejně jako pomáhá, dokáže i škodit. Co všechno vám mobil může „přihrát“?

Zrak, který není tak docela v pořádku

Že kapesní výkřiky moderní techniky vydávají elektromagnetické záření, to není žádnou novinkou. Ono jasné a linoucí se světlo podle lékařů oddaluje spánek, neboť si příliš nerozumí s přirozenou produkcí hormonu melatoninu, jenž navozuje ospalost. Je to vše? Bohužel ne. Před expozicí modrofialového světla varuje i americká optometrická asociace. Ta na základě své vlastní studie tvrdí, že nadměrné používání smartphonů způsobuje rozmazané vidění, suchost očí i zvýšené riziko makulární degenerace, což je onemocnění vedoucí k slepotě. V sázce jsou prý také zhoršené pozorovací schopnosti a poškození sítnice. Jistou prevencí je dle názoru tamních expertů snížení jasu na minimum. Jenže pozor, ani toto opatření prý není všemohoucí, pokud na displej „zíráte“ celé hodiny…

Trable se zády. A rozhodně ne malé

Z expertních odhadů s průkaznými daty jednoznačně vyplývá, že počet pacientů trpících bolestmi zad v posledních letech vzrostl o bezmála 60 %. Náhoda? Ale kdeže. Pokud jste jedním z nich i vy, měla byste zbystřit. Vysvětlení tohoto jevu přináší americká lékařka a zároveň předsedkyně ontarijské chiropraktické asociace Ayla Azad.

„Uživatelé mobilních telefonů při používání svého zařízení často naklání hlavu vpřed a nepřirozeně se hrbí. Tím, jak přenáší svou váhu dopředu, vyvíjí velký tlak na ramena i spodní část krku. To je také důvod, proč se ozývají bolesti hlavy, zad, krku a dokonce i znecitlivění a brnění rukou. Toto špatné držení těla negativně ovlivňuje klouby, svaly, vazy i nervy, proto si vždy uvědomujte svou pozici, jinak riskujete vleklé potíže,“ vysvětluje výše jmenovaná specialistka. Tak bacha na to!

K TÉMATU  Dieta versus alkohol. Co je pravdy na tom, že vám může sklenka vína zkazit dietu? Co říkají odborníci na výživu?

Riziko dopravní nehody. Na něj extra pozor

Asi málokdo si uvědomuje, že takový mobil je vlastně život ohrožující – a to vážně. Nevěříte? Jako důkaz tohoto tvrzení může posloužit nedávná tisková zpráva amerického výzkumného ústavu Tech Transportation Institute. V ní se uvádí, že v celé čtvrtině dopravních nehod mají „prsty“ telefony, kvůli kterým se řidiči dostatečně nevěnují okolnímu provozu. Není těžké uhodnout, že následky mohou v některých případech být doslova drtivé… A co vy, kontrolujete za volantem svůj aparát?

A kolik hodin denně „spolkne“ používání smartphonu konkrétně vám? Přiznejte se….

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mít pupík přes léto je na jednu stranu zátěž, protože čelíte vysokým teplotám. Ale maminky, které si toto období v roce prožily těhotné, se shodují na jednom – dokonale se vyřádíte v módě!
Miminka a domácí mazlíčci mají něco společného. Rádi o ně pečujeme a jsou roztomilí. Podívejte se na kočky, které se mazlí a hrají si s malinkými dětmi.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.

Výběr článků

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

Nepřehlédněte

Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek