Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Cestovní lékárnička pro první pomoc

Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Stres doprovázející cestování se může projevit v mnoha podobách a je dobré se ho vyvarovat. Snažte se proto v první řadě brát nečekané situace s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi.

Kolik a co vzít

Seznam léků a přípravků k ošetření přizpůsobte také délce a místu, kam se chystáte. Stejně tak je dobré vzít v potaz i počet osob.

Na zažívací potíže

Stres, ale i změna stravy můžou způsobit zažívací potíže, které zcela jistě nejsou vítaným společníkem na letní dovolené. Velmi často se můžete setkat třeba s infekčním cestovatelským průjmem, který sice odeznívá během prvních tří až pěti dní, ale někdy se může dostavit i později. Bohužel s průjmem lze bojovat jen stěží. Zmírnit ho a zabránit jeho výskytu v budoucnu můžete, pokud posílíte svou střevní imunitu. Té velmi prospívá např. užívání probiotik, která pozitivně ovlivňují činnost střev a celého organismu.

Ochrana kůže

Právě ochranu pokožky bychom zejména v létě rovněž neměli podcenit – hlavní zásadou je používat krémy s vyšším UV faktorem a své tělo nadměrně nevystavovat přímému slunečnímu záření.

Antimalarika

Užívání antimalarik určitě konzultujte předem s lékařem. Jejich vhodnost se řídí podle oblasti, délky a charakteru pobytu a podle zdravotního stavu cestovatele.

Pro první pomoc

Nezapomeňte na obvazový materiál. Cestovní lékárnička by měla obsahovat hydrofilní obinadlo pletené, sterilní gázu, obinadlo elastické, škrtící z pryže, náplasti různé velikosti, trojcípý šátek. Přibalte určitě dezinfekční roztok např. Septonex, Jodisol. Hodit se může i mast na infikované rány, např. Framykoin. Určitě byste měly mít s sebou nůžky, pinzetu a teploměr.

Když něco bolí

Proti nejrůznější bolesti jsou vhodné Paralen či Panadol, Ibalgin, Ataralgin nebo Alnagon. Na bolest svalů či kloubů je fajn Ibalgin krém nebo Flector gel. Pokud trpíte bolestí nebo křečemi při menstruaci, přibalte třeba Spasmopan čípky nebo Algifen Neo kapky.

K TÉMATU  Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Na snížení teploty či horečky

Tady spolehlivě pomůže zmíněný Paralen nebo Panadol.

Zažívací potíže nebo průjem

Asi nejčastěji se v zahraničí řeší zažívací potíže. Dobře funguje Smecta, Hylak forte nebo Imodium, Endiaron (v Evropě). Preventivně jsou během cesty vhodná probiotika. Na cestách se ovšem můžete setkat i se zácpou. Pro tento případ jsou třeba Guttalax kapky či tablety.

Alergické projevy

Alergii na cokoli, třeba na štípnutí či bodnutí, uklidní lokálně napříkla Fenistil gel, ale i octanová mast. Jinak se běžně používají Fenistil tablety, Zyrtec, Claritine či Zodac. Pozor, některé způsobují ospalost, neměli by je řidiči před cestou.

Co ještě

Přibalit můžete i něco na ošetření očí (Ophtalmo-Septonex kapky). Na opary či suché rty využijete Herpesin krém nebo Zovirax krém či jelení lůj. Jedete-li čistě do přírody, budou se vám hodit repelentní prostředky k odpuzování hmyzu.

Můžete koupit už připravenou

Je samozřejmě možné koupit si cestovní lékárničku i takovou, která už základní vybavení obsahuje. Pokud se vám nechce moc přemýšlet, co všechno vás může potkat, je to fajn řešení.

Tak šťastnou cestu bez úhony, úrazů a nemocí.:)

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.

Výběr článků

Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.

Nepřehlédněte

Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek