Neděle , 13. 07. 2025

Bořek

Slavní malíři, kteří byli dost ulítlí. Kdo zkoumal trus skotu a kdo si nechal za života vybudovat muzeum?

Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
obraz
Kteří malíři byli nejznámější pro své husarské kousky? (zdroj foto: pixabay.com)

21. 07. 2020

Povíme si něco o dvojici umělců, co byli dost ulítlí, a taky jedineční s talentem přímo od boha. Tito dva slavní malíři navždy změnili dějiny výtvarného umění.

Libor Vojkůvka – český velikán současného umění

V září to budou dva roky od úmrtí talentovaného českého malíře, který bývá zařazen mezi naivisty. Libor Vojkůvka, rodák ze Šternberku, se systematicky věnoval malbě od sedmdesátých let. Zanedlouho začal i pravidelně vystavovat svá díla. Žil a tvořil v moravském Šternberku, odkud se nechtěl přestěhovat nikam jinam.

Inspiraci pro svou tvorbu hledal kdekoliv – byl vyučeným zahradníkem, a proto se v jeho dílech setkáte i s výjevy z rostlinné říše. Jeho celoživotní vášní však byla entomologie. Pozorováním hmyzu se bavil již od svého útlého dětství, kdy pozoroval chování mravenců. Po pádu komunismu díky prodejům svých uměleckých děl mohl procestovat více než 140 zemí světa, do některých se vracel opakovaně.

A právě na těchto cestách dále zkoumal brouky. V oblíbeném televizním pořadu Karla Šípa, Všechnopárty, se dokonce vyjádřil otevřeně o tom, že v Africe zkoumal trus skotu zebu, aby v něm našel mnohé brouky. Malíř a cestovatel tak během svých cest mimo jiné objevil několik do té doby nepoznaných brouků. Nutno podotknout, že to během rozhovoru s populárním českým bavičem nebyla jediná kontroverzní zmínka.

Libor Vojkůvka
Libor Vojkůvka byl i vášnivý cestovatel. (zdroj foto: youtube.com)

Ať tak, či onak, nejlepší malíři bývají často velmi zvláštní osobnosti. Libor Vojkůvka se prezentoval tak, jak to cítil. Rozhodně si na nic nehrál. Byl excentrický a otevřený. Jeho slova působila jako lavina –nepřemýšlel nad tím, co jeho promluvy způsobí.

Kromě malby a entomologii se věnoval i hře na kytaru, zpěvu, studiu Bible nebo sběru starých věcí. Před jeho smrtí v 71 letech mu byl diagnostikován nádor na mozku, který se nedal operovat. Starala se o něj jeho dcera z prvního manželství. Ve svých 65 letech se podruhé oženil se svou 27letou múzou, která ho ale po dvou letech i s jejich malým synem opustila.

K TÉMATU  Co slovo, to perla! Mimísek, orgasmík nebo kapůčo? Stop těmhle zkomoleninám

Salvador Dalí – kontroverzní katalánský umělec

Kdo by neznal jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, Salvadora Dalího? I když o něm již byly napsány předlouhé statě, stále vyplouvají na povrch nové a nové skutečnosti z jeho života a tvorby. Nedávno se například objevily nepotvrzené informace o tom, že v druhé polovině svého uměleckého života již Dalí příliš nemaloval. Prý si najal mladé umělce, kterým platil velmi málo peněz, aby na plátno vyjádřili umělcovu myšlenku. On se nakonec na obraz jen podepsal, a dílo bylo prodáno za horentní sumy. 

Katalánský malíř Salvador Dalí se narodil v malém městečku Figueres, a postupně dobyl svět díky svým surrealistickým dílům. Spolu s Luisem Buñuelem natočil film Andaluský pes, který mu pomohl v roce 1929 proniknout mezi pařížské surrealisty. Do jeho děl se promítá snová imaginace. Jedním z nejslavnějších děl je například Persistence paměti, obraz s proslulými rozteklými hodinkami.

Kromě malby vytvářel Dalí i grafiky, sochy, kresby, dokonce ilustroval i knihy, navrhoval šperky, vytvořil vlastní parfém, stal se autorem kostýmů i scény pro divadelní představení, publikoval několik studií a manifestů, napsal libreto k baletu i několik knih.

Salvador Dali
Salvador Dali je do dnes jedním z nejznámějších umělců. (zdroj foto: thefactsite.com)

Jeho podivný charakter je krásně zachycen nejen v jeho výtvarných dílech, ale i v jednom konkrétním domě. Už za svého života totiž věděl, že jednou jeho díla budou vystavována v muzeu. „Když se řekne muzeum, každý si představí chodby plné exponátů. To je hřbitov umění. To ví všichni malíři.“ Aby se této situaci vyhnul, nechal si ve svém rodném Figueres postavit vlastní muzeum podle svých představ.

Budova je nejen muzeum, ale také místo jeho posledního odpočinku. Toto místo rozhodně není nudnou vzpomínkou – spíše jde o životem a kontroverzí pryštící oslavou slavné persony 20. století. Sbírka obsahuje průřez jeho tvorbou ze všech období jeho umělecké činnosti.

K TÉMATU  Dvanáct nejúchvatnějších pláží světa. Když chcete zažít tu nejlepší dovolenou!

To byli malíři!

Velikáni výtvarného umění bývali v minulosti pokaždé také dost excentrické nebo kontroverzní osoby. Žít s umělcem asi není žádný med. Ale dílo, které po nich zůstane, je nesmrtelné. Potom lze jen obdivovat a tiše žasnout nad tím, jak nesmírným talentem může být obdařen jeden jediný člověk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?
Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.

Výběr článků

Jaro je období nových začátků, a to nejen v přírodě, ale i v našem těle. Po zimních měsících plných těžkých jídel a minimálního pohybu je ideální čas dopřát si jarní detoxikaci. Tento článek přináší 10 tipů, které pomohou obnovit energii, podpořit imunitní systém a naladit se na zdravější životní styl.
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?

Nepřehlédněte

Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
V sobotu 18. května odpoledne došlo v italských Alpách k tragické události. Při nehodě v horském terénu zahynul meteorolog a vedoucí odboru meteorologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Šrámek. Bylo mu 48 let.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek