Sobota , 11. 01. 2025

Bohdana

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
anorexie
Anorexie je nemoc, stejně jako rakovina, stejně jako nemocné srdce.

03. 08. 2022

03. 08. 2022

Možná se ptáte, jak anorektikům pomoci, na to však neexistuje jednoznačná odpověď. Důležité je však pochopení, které jim můžete nabídnout. Proto si je důležité ujasnit, jak duševní onemocnění anorexie doopravdy funguje.

Anorexie je nemoc

Anorexie je nemoc, nemoc jako rakovina, nemoc jako chřipka, avšak duševní, ne fyzická. V tomto případě je napaden mozek, lépe řečeno – myšlenky.

Tato porucha je nenápadná, plíží se a zaútočí ve správný čas. Přiživuje se na pochybách vlastní mysli, persistuje na zchátralém sebevědomí a stane se jediným pravým přítelem, kterého se nemocný nechce vzdát. 

Právě proto je mnoho anorektiků mladšího věku, náctiletí se pohybují v určité komunitě lidí, kde je váha podstatným atributem krásy a kde „dokonalá“ postava mnohdy přičítá plusové body k celkovému obrazu člověka. Hubená znamená krásná, alespoň tak si to někteří vykládají, a takto vzniká nenávist vůči vlastnímu tělu, které není takové, jako kterékoliv jiné, ideální.

Cvičení a zdravá strava je přece cesta k dokonalé postavě, domnívají se. Rodičům či blízkým se takový přístup mnohdy zamlouvá, nevidí tu realitu za oponou. Cvičí za účelem kompenzace – spálení kalorií, které přijali, a jídlem začínají být posedlí. Většinou se onemocnění objeví, ale nikdo mu na začátku v jeho rozkvětu nevěnuje přílišnou pozornost.

Úbytek váhy

Anorexií trpí i ti, kteří nejsou pod hranicí zdravé hmotnosti. Průzkumy poukazují, že podváhu má pouze 6 % lidí s tímto onemocněním. Redukce váhy je pro anorexii typická, avšak nemusí být tak rychlá, či tak rapidní.

Anorexie je zákeřná, schovává se za idejí zdravého životního stylu, a ačkoli zdravé BMI celkem široké rozpětí, je těžké nemoc odhalit.

Nárůst a následný pokles sebevědomí

Zlom přichází, když se nenápadné poruše a jejímu milému „hostiteli“ začne dařit pospolu. Prvotní pokles hmotnosti je jejich první společné vítězství, které působí jako droga. Okolí si nižší hmotnosti cení, chválí ji a považuje za úspěch, a právě v této fázi na malou chvíli narůstá sebevědomí, aby zanedlouho mohlo dopadnout na dno.

V jednom těle jako by byly dvě duše, jedna usiluje o život a druhá o smrt, oběma ovšem nejde vyhovět. Začátky rozpuku onemocnění se stanou příjemnou vzpomínkou. Tento pocit krásy bude na dlouhou dobu ten poslední, který anorektik zažije.

K TÉMATU  I vy můžete snížit napětí!

Nedostatek versus žádné jídlo

Anorektici jí, ale minimálně, nebo alespoň nedostatečně. Když člověk trpí anorexií, neznamená to, že nepřijímá žádnou potravu.

Kdyby jakýkoliv žijící lidský jedinec na planetě nepřijímal potravu, umřel by do šedesáti dnů. Anorektici většinou musí fungovat v běžném světě a k této funkci je nutná určitá dávka energie. Nemocný se spokojí s minimem takové energie.

Věčné lži

Lež, v anorektickém životě, nabývá jiných rozměrů – má za úkol zachovat důstojnost. Jak si má anorektik říct o pomoc, když ji nechce přijmout?

Lhaní chrání před studem. Přece jen, samostatně jíst jsme se naučili již v útlém věku. Teď to však nejde! Lehčí než snaha je lež, a proto to neustálé zatajování pravdy. Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svou mapu lží, protože je jednoduché se do ní zamotat.

anorexie
Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svoji mapu lží.

Smrt, za kterou může anorexie

Jistě jste už slyšeli o smrti vyhladověním, smrti, kdy na sobě tělo už nemá ani tenoučkou vrstvičku tuku a svalů. To je to bolestivé finále, které dokáže způsobit anorexie.

Mnohdy však utrpení spojené s léčbou pacient nezvládne a zabije se sám dříve, než to stihne porucha. Anorexie je sebepoškozování podobné řezání se žiletkou. Tak jako rány, i omezení jídelníčku je přípravou na konečný stav. Sebevražda má být jakousi cestou z labyrintu. 

Zdravotní komplikace jako vztyčený prst

Myslíte-li si, že člověk trpící anorexií nezná zdravotní komplikace, které tato porucha obnáší, jste na omylu. Tito lidé si jsou vědomi, o co všechno mohou přijít – o možnost otěhotnět, o vyrovnanou srdeční činnost, o tvrdé kosti, o menstruaci atd.

anorexie
Cokoliv jen nebýt znovu tlustá. Pro nemocného anorexií jde vše ostatní stranou.

Problém je v tom, že síť poruchy příjmu potravy je pevná. Když onemocnění dosáhne určité úrovně, anorektik necítí žádné vzrušení, když se doktor rozčiluje nad fyzickou kondicí zřízeného těla. Není cesty ven, a proto budu dál dělat to, co doposud, říká si. 

S anorexií často přichází i deprese. Ta má za úkol zbavit se pudu sebezáchovy, který je člověku přirozený.

Ochrana anorexie, ochrana sebe

Splynutí – nemoc a nemocný se spojí v celek. Jeden chrání druhého jako matka své potomky. Jejich vztah funguje na vzájemném užitku. Anorexie je přítelem, který jediný dokáže porozumět bolesti, avšak k vlastnímu životu a další predaci potřebuje lidské tělo.

K TÉMATU  Úžasné vlasové proměny. Zářivé odstíny a bláznivé barevné kombinace

Kdykoliv se bude kdokoliv snažit poruchu nemocnému vzít, bude se bránit, respektive, bude JI bránit. Proč? Chorý člověk žije tak dlouho v nepohodě, že zapomene na chvíle štěstí. Největším strašákem je pro anorektika doba PŘED tzv. „doba, když jsem byl ještě tlustý/á“. Toto životní období se nezapsalo jako to příjemné z mnoha důvodů, a proto není žádná touha vrátit se do podobné situace.

Úzkost a porucha příjmu potravy

Porucha příjmu potravu zmírňuje stavy úzkosti s ní spojené. Právě když úzkost stoupá k vrcholu, anorexie ji vyřeší, uvedu příklad:

Slečna trpící anorexií si dala k obědu víc, než měla v plánu, a tak úzkost narůstá. Řešení, které vyhodnotí nemocný mozek jako ideální, úzkost zkrotí – dívka půjde cvičit, dá si příště méně jídla nebo jídlo vyzvrací (i anorektici zvrací, jedná se o tzv. purgativní anorexii).

Místo hodiny strávené překonáváním strachu z jídla a jeho množství, je za půl hodiny problém vyřešen a zajisté méně bolestněji, alespoň pro anorektika.

Řešení – léčba

Léčba anorexie spočívá v jídle, žádný psycholog ani psychiatr vám neřekne nic jiného. Člověk s poruchou příjmu potravy musí překonat svůj strach z jídla a kalorií.

Nesmí přemýšlet, co je zdravé a co zase nezdravé, protože takové rozdělení strach z potravy zhoršuje. Zdraví lidé nepřemýšlí co, jak a kde budou jíst, a proto ani léčící se anorektik by neměl. Jídlo je lék! Postupné změny jídelníčku by mohly pomoci se vyrovnat s nejistotou, kterou anorektik cítí.

Pokud trpíš tímto onemocněním, nezapomeň, že jíst víc neznamená jíst příliš.

Jsi v zajetí anorexie?

Pamatujte, jídlo může být medicínou i jedem, záleží na množství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

6 celebrit, které věčně trápí kila navíc, anebo se je naučily hrdě nosit!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Populární zpěvačka Ewa Farna, známá svým jedinečným hlasem a výraznou hudební kariérou, představila svou novou píseň, která je součástí soundtracku k filmu "Vlny". Tento snímek režírovaný Jiřím Mádlem přináší divákům dramatický příběh a Ewa Farna k němu přispěla svou hudbou, která dokonale podtrhuje atmosféru filmu.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Vodní atrakce, nazvaná River Adventure, vás přenese mezi dinosaury. Jurský park na Floridě projedete na loďce, ze které budete netrpělivě vyhlížet na břehy a hledat pravěké tvory!
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.

Výběr článků

Jaký bude váš týden podle hvězd? Horoskop od 9. do 15. prosince 2024 odhaluje, co vás čeká v práci, lásce i osobním rozvoji. Retrográdní Merkur přinese výzvy v komunikaci, zatímco pohyb Měsíce podpoří stabilitu a nové začátky. Přečtěte si detailní přehled pro každé znamení a zjistěte, jak využít vesmírnou energii ve svůj prospěch!
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.

Nepřehlédněte

Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek