Statistiky hovoří jasně. A bohužel ne v náš prospěch. Z aktuálních lékařských dat vyplývá, že obezitou v České republice trpí 27 % mužů a 57 % žen. Ještě větším problémem je pak to, že každoročně přibývá i otylých dětí. Chlapců s výraznou nadváhou je totiž nyní v zemi trojnásobek, tedy v porovnání se situací před čtyřmi dekádami. U dívek je to dokonce šestinásobek. Pokud jde o alergie, s nimi má co do činění bezmála 30 % tuzemských předškoláků. Jaká prevence se zde nabízí?
Čerstvý vzduch, dobré jídlo a teplý kožich
Odborníci se netají názorem, že situaci do značné míry dokáže pozitivně ovlivnit pravidelný pohyb doplněný o vyváženou stravu. Sport a vhodný jídelníček, ve kterém by měl mít své pevné místo dostatek ovoce a zeleniny, je základ. Jako další účinné opatření se kupodivu jeví i pořízení domácího mazlíčka. Ano, čtete správně. Ukázalo se, že přítomnost němé tváře, která je věrným společníkem, přítelem i ochráncem, může v otázce vyšší hmotnosti i možných zdravotních komplikací ratolestí hodně zamíchat kartami.
Živý medikament, se kterým si lze pohrát
Poznatky studie provedená kanadskou Albertskou univerzitou, o kterých informoval magazín Human Microbiome Journal, poukazují na skutečnost, že děti z rodin s domácími zvířaty, zejména tedy se psy, disponují vyšší hladinou dvou typů střevních mikrobů snižujících riziko nejen obezity a astmatu, ale také alergických reakcí. Uznávaná vědecká výzkumnice se zaměřením na epidemiologii Anita Kozyrsky, která se na studii podílela, v rozhovoru pro uvedený časopis vysvětluje, že množství těchto prospěšných bakterií se v těle těch nejmenších díky kontaktu s chlupatými tvory zvětšuje dokonce dvojnásobně.
Bene, pojď mne léčit
„Tyto speciální mikroby trénují dětský imunitní systém, který se pak lépe chrání před nejrůznějšími škodlivými entitami, čímž se obranyschopnost pochopitelně zlepšuje. Nejde jen o alergie na zvířecí srst, ale i o jiné typy běžných alergií, jako je například ta na prachové částice, plevele nebo trávy,“ objasňuje jmenovaná specialistka. S ní souhlasí i další expert, tentokrát pediatr Dennis R. Ownby, jehož působištěm je americká Lékařská fakulta v Augustě.
Polibek s nespornými výhodami
„Když si dítě hraje se psy nebo kočkami, obvykle ho olizují. Tak přichází dítě do styku s bakteriemi, které žijí v ústech těchto domácích mazlíčků, přičemž to může změnit způsob, jakým bude imunitní systém reagovat na kontakt s budoucími alergeny,“ domnívá se zmíněný zdravotník. Ještě pořád vám pes nebo kočka přijde jako špatný vánoční dárek?