Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

Od roku 2025 budou tělesné tresty na dětech v ČR nepřípustné. Zákaz je výsledkem dlouhodobých studií, které potvrzují škodlivé dopady fyzického trestání na vývoj dítěte.
tělesné tresty
Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

19. 09. 2024

19. 09. 2024

Tělesné tresty a jejich zákaz od roku 2025

Od ledna 2025 budou tělesné tresty na dětech v České republice ze zákona nepřípustné. Tento krok přichází po letech výzkumů, které potvrzují, že jakékoliv fyzické trestání má negativní dopad na vývoj dítěte. I když některé soudy na tento fakt již nyní upozorňují, od příštího roku bude platit jasný zákaz bez výjimek.

Škodlivost tělesných trestů

Dlouhodobé výzkumy a studie prokázaly, že tělesné tresty nejenže dítěti nepomáhají, ale naopak zhoršují jeho chování. Mnozí rodiče si možná myslí, že mírné plácnutí je neškodné, ale vědecké důkazy ukazují, že fyzické tresty vedou k pocitům strachu a ponižování. Dítě přestane zlobit ne proto, že bylo vychováno, ale proto, že se bojí dalšího trestu.

Rodiče potřebují změnit přístup

Nový zákon o zákazu tělesných trestů neznamená, že rodiče budou za každý fyzický trest trestáni. Hlavním cílem je změna přístupu k výchově dětí. Sociální pracovníci nebo odborníci na výchovu budou rodičům vysvětlovat, proč je tento přístup špatný a jaké jiné metody výchovy mohou využít. Pokud se rodiče nezlepší, může následovat doporučení k terapii nebo školení.

Alternativní metody výchovy bez násilí

Výchova dítěte bez tělesných trestů je možná a v dnešní době je k dispozici mnoho zdrojů, které rodičům pomohou zvládat obtížné situace bez násilí. Existují odborné knihy, školení a poradny, kde rodiče mohou získat rady, jak vychovávat své děti s respektem a láskou. Komunikace a budování vzájemného porozumění jsou klíčovými prvky úspěšné výchovy.

Dlouhodobé dopady tělesných trestů na dítě

Děti, které jsou trestány fyzicky, často vyrůstají s pocitem, že násilí je normální součástí života. Tento názor si přenášejí i do dospělosti, kde mohou opakovat stejné vzorce chování vůči svým vlastním dětem. Fyziologické i psychologické studie však ukazují, že tělesné tresty mají škodlivé dopady na dítě i na jeho dlouhodobý vývoj, což zvyšuje riziko problémů v dospělém životě.

K TÉMATU  Průvodce za nákupy v Polsku: Kam se vypravit a jak vychytat nejlepší akce?

Směr k lepší budoucnosti pro děti

Společnost se postupně mění a s ní i přístup k výchově dětí. I když tělesné tresty pravděpodobně zcela nevymizí, jejich frekvence a intenzita se budou snižovat. Výchova založená na respektu a komunikaci bude postupně nahrazovat tradiční fyzické tresty, což povede k lepšímu a bezpečnějšímu prostředí pro naše děti.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

12 pravidel výchovy od zesnulého psychologa Radka Ptáčka (✝48): Proč fyzické tresty ničí dětskou duši

Moderní rodičovství a výchova dětí

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Myslíte si, že krásné ženy to mají v životě jednodušší? Až poznáte příběh Judity, zjistíte, že i prvotřídní krasavice řeší potíže ve vztahu i v práci. Judita se dokonce za svůj vzhled a dokonalé tělo na střední škole styděla.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.

Výběr článků

Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.

Nepřehlédněte

Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek