Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
na biopsii
Poslouchejte své tělo a vyšetření neodkládejte, může vám to zachránit život.

19. 07. 2022

Než jsem musela na biopsii

Čekala jsem měsíc, než jsem se doma přiznala, že mám něco v prsu. Chtěla jsem počkat, jestli se náhodou kulička nevytratí sama. A taky jsem chtěla sledovat, jestli se bulka nebude zvětšovat. Nebyl to dobrý nápad, jelikož samotné vyšetření, které následovalo, nebylo vůbec bolestivé a vlastně ani nebylo nepříjemné. Objednala jsem se na gynekologii, kde mi byla vypsaná žádanka na mamografické vyšetření. Stálo mě to asi 2 hodiny času.

Ultrazvukové vyšetření prsa

Na vyšetření jsem se dostala prakticky v ten samý týden, kdy jsem záhadný útvar v prsu začala řešit. V první řadě jsem dostala přes prsty, protože mi bylo řečeno, že preventivní kontroly na mamografickém oddělení se doporučují ženám již od 20 let. A mně je 35, tak jsem to trochu nestihla. Ale jinak byl personál mamografického oddělení velmi hodný.

V první řadě mi paní doktorka udělala ultrazvuk. Pomazali mi prsa gelem a přejeli ultrazvukovým skenerem. Objevili pár cyst a také cystoidní lymfom. Jestli je maligní, to bohužel z ultrazvuku vyčíst nelze.

Mamograf

Jelikož víc hlav víc ví, byla jsem poslána také na mamograf. Je to velký robotický stroj, který má speciální podložku. Na ni položíte prs a z vrchu vám jej zmáčkne plexisklo. Naštěstí samotný trošku nepříjemný tlak plexiskla trvá asi sekundu. Po vyfocení fotky plexisklo samo povolí a je hotovo. Z mamografu bohužel také nemohli vyloučit, jestli je lymfom maligní.

mamograf
Mamograf a další vyšetření prsu jsou běžné prohlídky. Kdy jste byla naposledy?

Biopsie prsu

Byla mi tedy doporučená biopsie prsu. Biopsie je rychlý odběr vzorku tkáně z prsu. Odebrání daného vzorku potvrdí, ale také upřesní, klinickou diagnózu tkáně. Díky tomu pak lékař může provést přesné rozhodnutí a také přesnou léčbu daného problému.

K TÉMATU  Jak předejít přibírání na home office: I když pracujete z domova, musíte mít řád

Biopsie se provádí v lokální anestezii. Před biopsií mi nebylo zakázáno jíst, ani jsem nemusela dodržovat žádnou dietu. Musela jsem jen poskytnout písemný souhlas se zákrokem a rovněž jsem musela potvrdit, že nejsem těhotná.

Jak probíhá samotný zákrok?

Po příchodu do ordinace jsem si lehla na lůžko. Paní doktorka nejdříve ultrazvukem našla nespecifický útvar v prsu, ze kterého se biopsie bude provádět. Poté jsem se nesměla hýbat. Dostala jsem do prsa uspávací injekci. Sestřička mi ukázala nástroj, kterým se biopsie provádí. Jedná se o zařízení, které vystřeluje do těla jehlu s háčkem na konci. Samotný výstřel zní jako výstřel ze vzduchovky.

biopsie
Biopsie je odběr vzorku tkáně z prsu.

K prsu mi paní doktorka přiložila nástroj a střelila. První výstřel byl nejvíce citlivý. To asi proto, že anestetikum ještě nepůsobilo na 100 %. Další 3 „střely“ už byly lepší. Asi za 10 minut bylo po zákroku.

Po biopsii to bylo horší

Po biopsii jsem se cítila dobře. Sama jsem se autem odvezla domů a po cestě jsem se dokonce stihla stavit na nákup. Říkala jsem si, jak jsem to krásně zvládla a že to ani nebolí. Doma, asi 3 hodiny po zákroku, přestávalo anestetikum působit. Prs začal pomalu natékat a bolet. Chladila jsem jej ledovými obklady a i když jsem nechtěla, po asi 5 hodinách od zákroku jsem si musela dát prášek proti bolesti. V den zákroku jsem odpočívala. Sestřička mi doporučila vyhnout se fyzické aktivitě a také jsem měla zakázáno zvedat těžké předměty. Naštěstí se mi prs hned druhý den začal pěkně hojit. Otok byl menší a s ním i bolest. Modřina v místě vpichu jehly vydržela po dva týdny.

Čekání na výsledky

Na výsledky jsem čekala přibližně týden. Myslela jsem, že budu nervózní, ale po samotném zákroku mi došlo, že už výsledky já osobně nijak neovlivním. Po týdnu mi volala sestřička z oddělení a sdělila mi, že se jedná o běžný cystický útvar, který má každá žena v prsu. Ano, spadl mi obrovský balvan ze srdce! Rovnou mě i objednala na další preventivní kontrolu za půl roku. Oslavy byly velké, hlavně proto, že si člověk během krátké chvíle uvědomí, co by se mohlo stát, kdyby byly výsledky špatné. A proto krátká rada na závěr, sledujte své tělo, a pokud se vám nebude něco zdát v pořádku, určitě si nechte udělat alespoň základní vyšetření a nic neodkládejte.

K TÉMATU  Zdravé stravovací návyky pro děti: Jak podporovat vyváženou stravu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
https://www.mou.cz/biopsie-prsu/t1339
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.

Výběr článků

Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek