Pořádek dělají dvě rohožky
Jak už jste si jistě stihla všimnout, vytírat byste mohla podlahu dvakrát denně a stejně na ní budou pořád nějaké nečistoty. Proto je dobré umístit rohožku ke dveřím zvenku, ale také zevnitř. Rovněž byste měla mít na ukládání bot speciální prostor, kam rovnou z rohožky boty položíte. Pokud je budete mít jen tak položené na podlaze, vše co máte na podrážkách postupně začne na podlahu odpadávat, a brzy si nepořádek roznesete po celém bytě.
Používejte přípravky na odpuzování prachu
Ráno utřete prach a odpoledne byste ho mohla utírat znovu? Prach nestačí utřít prachovkou a přípravkem k tomu určeném. Uděláte lépe, když si pořídíte speciální přípravky, které odpuzují prach. Tak vám vydrží nábytek déle bez prachu a dalších nečistot.
Nádobí nehromaďte
Říkáte si, že naplníte myčku každý druhý nebo třetí den a mezitím skladujete nádobí ve dřezu a na kuchyňské lince? Jenže čím víc nádobí na kuchyňské lince nahromadíte, tím míň se vám pak bude chtít pouštět do dalšího úklidu, a pořádek v nedohlednu. Špinavé nádobí vždycky uklízejte do myčky okamžitě a na nic nečekejte. Stejně tak byste měla po dokončení mycího cyklu nádobí z myčky ihned vyndat, abyste tam postupně mohla skládat nové špinavé nádobí.
Perte pravidelně
Ani prádlo nenechávejte na poslední chvíli. Budete-li prát dvě pračky naráz, pak nebudete mít pravděpodobně kam prádlo věšet. Stanovte si takzvané prací dny. A v nich perte, takže například každý týden ve čtvrtek nebo například v úterý a v sobotu, máte-li hodně prádla. Jakmile prádlo uschne, hned ho složte, ponožky nezapomeňte roztřídit. Pokud si třídění ponožek necháváte na jindy, většinou to dopadne tak, že se vám v prádelním koši budou ponožky hromadit a vy je nakonec nikdy neroztřídíte, jen každý den budete ráno zdlouhavě hledat dvě, které k sobě alespoň zdánlivě pasují.
Nepouštějte se do hromadného úklidu
Neberete-li úklid jako relaxační činnost, naopak je to pro vás činnost krajně nepříjemná, pak si vždy úklid rozdělujte na jednotlivé části a do několika dní. Jeden den se pusťte do koupelny a toalety, druhý den například do obývacího pokoje nebo ložnice. Máte-li v domácnosti někoho, kdo vám může s úklidem pomoct, přidělte mu také práci, děti nevyjímaje.
Co jde, umístěte do zásuvky nebo do skříně
Čím víc se vám bude po stolech, komodách a po zemi válet věcí, tím bude vaše domácnost vypadat chaotičtěji. Máte pocit, že se váš život proměňuje v jeden velký binec? Ukliďte všechno co jde, do skříně nebo šuplíku. Nelpíte-li na extrémním pořádku i tam, kde není vidět, pak pro vás představují šuplíky a skříně poslední záchranu. Nechte si venku vždy jen to nejnutnější, skříně a zásuvky můžete uklidit vždycky, ale je to až druhotná věc.
Toaletní prkýnko až na první místě
Čekáte-li návštěvu, pak je ze všeho nejdůležitější zkontrolovat, jestli máte čisté záchodové prkénko a umyvadlo. Pokud se leskne novotou a voní, pak máte vyhráno a návštěva si o vás aspoň nebude myslet, že nedodržujete ani základní hygienické návyky. Nějaké to smítko na podlaze nevadí, stejně jako povalující se talíře na jídelním stole, ale čistota toalety a umyvadla, případně také vany či sprchového koutu toho o ”paní domácí” hodně napoví. Sama byste si jistě také nedošla na toaletu, která zapáchá, a na kterou se štítíte sednout.
Ustelte si
Jakmile necháte peřiny aspoň patnáct minut ráno po probuzení vyvětrat, je na čase si ustlat. Pro některé je to činnost zcela zbytečná, když si zase večer půjdou lehnout. Jenže ložnice bude vypadat uklizenější, když si ustelete. A stlaní vám přece jen příliš času nezabere.
Udržujte si pořádek na stole
Když se začnou časopisy, knihy, papíry a psací potřeby na stole hromadit, začnete mít na svém pracovním stole nebo konferenčním stolku chaos. A nepořádek na stole, znamená i nepořádek v životě. Staré časopisy vyhoďte, zrecyklujte nebo někomu darujte. Knihy patří do police s knihami. I na psací potřeby si můžete sehnat vhodnou nádobu. Uvidíte, že pak se vám bude pracovat s mnohem větším klidem.
Hračky v jedné krabici
Dětské hračky nemusí mít své přesně dané místo. Pořiďte si velkou krabici, kam všechny hračky umístíte na jednu hromadu. Dítko si pak hračky může libovolně vytahovat. Čím víc se totiž budete snažit hračky urovnávat, tím bude jejich úklid náročnější a náročnější.
Není zapotřebí, aby se vám doma všechno lesklo a zářilo čistotou, ale aspoň zdánlivý pořádek vám pomůže k lepší psychické pohodě a zároveň se nemusíte stydět někoho pozvat na návštěvu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie