Jak již bylo zmíněno, vánoční tradice jsou něco, co ke kouzelným svátkům konajícím se na konci roku patří stejně jako neustále běžící pohádky v televizi či kapr a bramborový salát. Ale zatímco k vyjmenování druhů vánočního cukroví by nám nestačily všechny prsty na rukou, k vyjmenování těch nejkrásnějších tradic, jež se u nás dodržují už po staletí, ano. Třeba vám teď nějaké připomeneme.
Zdobíme vánoční stromeček
I když nám připadá, že vánoční stromeček je samozřejmostí, je to také jedna z každoročně dodržovaných tradic. Zatímco v rodinách s malými dětmi nosí vánoční stromeček Ježíšek, v těch bezdětných rodinách nebo tam, kde jsou děti už odrostlejší, se klasicky kupuje u prodejců. Všude se však hezky zdobí a kladou se pod něj dárky.
Pokud bychom chtěli zapátrat v historii a zjistit, kde se vlastně vánoční stromeček vzal, nepodaří se nám to. Není totiž přesně jisté, jaké náboženství za stromečkem stojí nebo kdo tento zvyk zavedl. Co se však ví, že tato vánoční tradice má být jehličnanem. Nejčastěji tak mluvíme o borovici, smrku nebo jedličce.
Dříve také bývalo zvykem, a ve vzácných případech se to tak dělává i dodnes, věšet stromeček špičkou dolů. Načež se na stromeček navěsí hromada pamlsků. Vzniklo to na základě tezí, že mrtví mohou v určité dny vstupovat do světa živých a zaujmout jejich místo a jedná se tak o metodu, jak mrtvé duše nasytit a oklamat.
Jmelí není ryze americký zvyk
Co ale běžně věšíme, tak to je jmelí. Mnozí lidé jsou toho názoru, že jmelí do českých domácností nepatří, protože se jedná o americkou tradici, ale to jste na omylu. Jmelí a líbání se pod ním není zvyk ze zámoří, je to evropský zvyk, který se však v jistou dobu více ujal za oceánem. A až díky americkým filmovým snímkům jsme jmelí opět vnesli do našich domácností, kde ostatně tento zvyk začínal.
Možná se ptáte, co polibek pod jmelím vlastně symbolizuje? Nene, není to žádný projev lásky. Pokud polibek pod jmelím někomu věnujete, přenášíte na něj ochranu před nemocemi a vnášíte do domu štěstí. A to je hezké.
I štědrovečerní večeře je vánoční tradice
Stejná samozřejmost, jako je vánoční stromeček, je i štědrovečerní večeře. Jenže i toto je ve finále vánoční tradice, která se každým rokem dodržuje, jen už ji tak nevnímáme. U nás štědrovečerní večeře připadá na čtyřiadvacátý prosinec. Polévka bývá většinou rybí nebo zelná, druhý chod pak kapr s bramborovým salátem.
Během štědrovečerní večeře se vždy prostírá pro jednoho navíc – takzvaně pro hosta, kdyby náhodou někdo zavítal na návštěvu. Od stolu se během večeře nikdy nevstává, teprve až když všichni dojí. Jen tak budete mít jistotu, že nikdo rodinu během roku neopustí.
Vánočka jako tradiční symbol českých Vánoc
Za jistou vánoční tradici je třeba označit i pečení vánočky. Vánočka patří k symbolům kouzelných svátků a je to ryze české jídlo, které má svým tvarem připomínat Ježíška v povijanu. V minulosti se říkalo, že křížové pletení, s jakým je vánočka pečena, má ochranářskou funkci a má ubránit před zlými silami všechny, kdo sedí u stolu.
Krájení jablíčka
Mezi vůbec nejoblíbenější vánoční tradice patří krájení jablíčka. Tento zvyk mají rády hlavně děti, které chtějí po rozkrojení vidět uvnitř jablka hvězdičku. Jen ta znamená štěstí a zdraví. Pokud se najde křížek, bohužel to značí nemoc nebo smrt.
Lití olova z dob dávno minulých
Vánoční zvyk v podobě lití olova patří k těm, které známe ještě z útlého dětství. Je to jedna z tradic, která se i po letech dodržuje. Spočívá v tom, že se žhavé tekuté olovo lije do nádoby s vodou. A z toho, co poté vznikne, se dotyčnému věští budoucnost.
Házení střevícem pro ženy a dívky
V mnoha domácnostech se také stále drží vánoční tradice spočívající v házení střevícem. Je určená ryze ženám, respektive dívkám. Ty se postaví do chodby zády ke dveřím a hodí si botou přes rameno. Ta poté určí, jestli se během roku odstěhují, nebo jestli zůstanou doma. Pokud je špička ke dveřím, pravděpodobně se žena v následujícím roce provdá. Pokud špička ukáže jejím směrem, asi bude další rok doma.
Šupiny přináší peníze
Štědrovečerní večeři jsme už zmínili. Co jsme však nezmínili, tak kapří šupiny pod talířem. I ty něco znamenají, a sice mají přinášet peníze a hojnost i v dalším roce. V ideálním případě by se šupina měla nosit v peněžence po následujících dvanáct měsíců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?