Středa , 05. 02. 2025

Dobromila

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
spatna matka
Zdroj: 123RF.com

31. 12. 2018

Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.

Alimenty

Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.

Porodné

Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

PPM (tzv. mateřská)

U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství  je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.

Rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

K TÉMATU  Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Přídavky na dítě

Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.

Příspěvky na bydlení

Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.

Dávky v hmotné nouzi

Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.

Bude se hodit:

Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.

V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Také umýváte okna léta páně stejně? Máte své vyzkoušené metody, na které nedáte dopustit? Podívali jsme se za vás a vyzkoušeli, co nového lze na trhu najít. Umí toho technologie více než poctivá lidská ruka? Jak probíhal úklid oken?
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.

Výběr článků

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.

Nepřehlédněte

V pondělí večer pražská O2 arena ožila ve velkém stylu. Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková zde oslavila své 77. narozeniny koncertem, který se nesl v duchu oslavy jejích 60 let na hudební scéně. Tisíce fanoušků, symfonický orchestr a desítky tanečníků a stepařů – to vše doprovázelo Vondráčkovou při její velkolepé show, která přilákala diváky všech věkových kategorií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek