Spoléháte jen na robota
Robotický vysavač je sice momentální hit. Přesto, že robotický vysavač zdánlivě odvede všechnu práci za vás, nikdy nenahradí zcela klasické vysávání, v místnosti totiž zachycuje pouze povrchové nečistoty. Při použití robotického vysavače vám tak zůstává v místnostech řada větších i menších nevysátých nečistot a škodlivých částic. Robotické vysavače navíc, stejně jako ty klasické, víří prach v místnostech, což způsobuje jeho opětovné usazení na podlahách, nábytku nebo lůžkovinách.
Neměníte sáčky včas
A to úplně kazí výsledek vaší práce. Výměna sáčku ve vysavači až ve chvíli, kdy přetéká obsahem a prachem až k prasknutí, je chyba! Sáčky je lepší měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny. Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků. Pokud máte přeplněný sáček, nejenže bude luxování méně účinné, ale také se u něj více nadřete.
Nestaráte se o filtry
Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být, v důsledku jeho znečištění, vaše vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plných škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti. Tyto škodlivé částice, které vznikají špatnou péčí o sáčky a filtry, a které pak dýcháte i několik hodin denně včetně spánku, ovlivňují vaše zdraví. Především si zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například alergie, astma, problémy s dýcháním apod. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.
Vysáváte zbrkle
Nevysáváte v obou směrech? To může být problém u luxování koberců, kdy se nečistota schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích nebo ve spárách pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.