Kdo dnes nemá založený profil Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, ten jako by nebyl. Ostatně, z expertních odhadů vyplývá, že sociální sítě jsou součástí každodenního života 600 milionů lidí po celém světě. Je tento fakt ale důvodem k oslavě? Bohužel nikoli. Každý vyznavač moderních komunikačních kanálů se totiž ihned po přihlášení ke svému profilu ocitá na tenkém ledě psychického i fyzického zdraví. Co všechno je v sázce?
Riziko depresí, kterému se nelze vyhnout
Často vás přepadají splíny a máte náladu pod psa? Na vině nemusí být deštivé počasí, únava, protivný šéf ani problémy s partnerem. Strůjce vašeho neblahého rozpoložení možná číhá úplně jinde! Ze závěrů studie publikované v časopise Journal of Social and Clinical Psychology jednoznačně vyplývá, že čím déle se člověk zabývá příspěvky a statusy svých „počítačových přátel“, tím větší je pravděpodobnost, že pocítí žárlivost, úzkost a depresi.
„Je nesmírně těžké nepropadnout špatným emocím, když máte před sebou hromadu šikovně upravených fotografií. Většina populace má totiž tendence záměrně zkreslovat pravdu, aby budila ten nejlepší možný dojem,“ vysvětluje souvislost mezi depresí a virtuální komunikací psycholožka a autorka výše zmíněné studie, Mai-Ly Steers.
Stres, co roste s každým kliknutím
Pokud si myslíte, že brouzdání po síti je parádním způsobem, jak si trochu „orazit“, jste na pěkně velkém omylu. Tudy cesta ke zklidnění a odpočinku vážně nevede! Když nedávno skotští vědci zkoumali návyky vyznavačů společenských webů, zjistili, že ti s vyšším počtem on-line kamarádů jsou náchylnější ke stresu až o 30 %. Důvodem je prý psychická zátěž spojená se sledováním života úspěšnějších jedinců i neustále se opakující požadavky různých přidružených skupin. Svojí troškou do mlýna přispějí i otravné reklamy a upozornění na události, které nikoho nezajímají. Nezní vám to náhodou povědomě?
Nadváha. I tu můžete vyfasovat
Jako by negativních účinků internetu už tak nebylo dost, údajně má ještě prsty v nadváze. Tedy alespoň tak to naznačuje výzkum publikovaný v časopise Journal of Consumer Research. Z něj nepřímo vyplývá, že průměrný uživatel tráví na sociální síti zhruba tři hodiny denně, přičemž často konzumuje nezdravé potraviny. To pochopitelně zvyšuje nejen index tělesné hmotnosti, ale i pravděpodobnost zdravotních potíží, jako je například vysoký cholesterol či cukrovka.
A co vy? Máte založený profil, nebo vás tahle „móda“ naprosto minula?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa
Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!