Říct si o zvýšení platu je věc velmi ošemetná. Mnoho z nás to neumí, ať ze stydlivosti nebo si třeba nejsme vědomi svých dosavadních úspěchů. A někteří se bojí říct si o vyšší mzdu ze strachu, že o své místo přijdou. Jenže kdo nic neriskuje, ani nic nezíská. A když přednesete svou prosbu nebo požadavek slušně, rozhodně vás nikdo vyhodit nemůže. Maximálně odejdete z kanceláře svého šéfa či šéfky s nepořízenou.
1. Nebuďte oběť
Přijdete-li s požadavkem na větší peníze s argumenty, že nemáte na nájem/hypotéku nebo na jídlo, s úspěchem se s nejvyšší pravděpodobností úplně nesetkáte. Emoce do vyjednávání o mzdě nepatří. Vašeho zaměstnavatele nemusí zajímat, jaké osobní problémy máte. Jeho zajímáte jen vy a vaše pracovní dovednosti a úspěchy, z kterých má prospěch i on sám.
2. Nevyhrožujte
Dostanete-li se do úzkých, nikdy nevyhrožujte s tím, že když vám zaměstnavatel nepřidá, odejdete, nebo že půjdete na nemocenskou. Tím svého zaměstnavatele jedině naštvete.
3. Začněte svými úspěchy
Místo toho, abyste začali tím, co vás trápí, co nezvládáte a co vás tíží, předložte šéfovi silný argument, proč by vám měl zvýšit mzdu. Než za ním vyrazíte, napište si na papír, co už jste zvládli pro svého zaměstnavatele vykonat a jaký prospěch z toho měl. Úspěchy řaďte chronologicky a nezapomeňte zmínit, na čem pracujete aktuálně.
4. Udělejte si rešerši
Pokud zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývne, může následovat otázka, o kolik (stovek, tisíců) korun zvýšení mzdy požadujete. Udělejte si proto předem důkladnou rešerši toho, kolik jiní lidé na stejné nebo obdobné pozici vydělávají. Nemůžete jen tak nějakou částku střelit od boku. Musíte ji umět vyargumentovat.
5. Zapátrejte mezi dalšími zaměstnanci
Třeba se mezi nimi najde někdo, kdo už kdysi o zvýšení platu žádal a uspěl. Nebo neuspěl, obě informace pro vás mají cenu zlata. Zaměstnanec vám může dát cenné rady ohledně toho, jak se mu podařilo si větší peníze vydupat. Ale co když se mu to nepodařilo? Pak aspoň budete vědět, co nemáte při tomto ošemetném rozhovoru dělat vy a čemu je zapotřebí se vyhnout.
6. Vyčkejte na příhodnou chvíli
Když není šéf v dobrém rozpoložení, nemá cenu začínat rozhovor o zvýšení platu. Počkejte si, až bude v lepším rozmaru a bude mít chuť si na vás udělat čas a vyslechnout, co máte na srdci. Případně vyčkejte na dobu, kdy úspěšně splníte nějaký úkol a zavdáte mu tak další důvod k tomu, proč byste si zasloužili lepší mzdu.
7. Připravte se na neúspěch
I když se na tento rozhovor připravíte sebelépe a svému zaměstnavateli předložíte sebelepší argumenty, nikdy není zaručené, že i tak uspějete. Na zklamání byste ale měli být připravení, abyste nejednali v emocích nebo aby neklesla vaše pracovní morálka. Vždycky je lepší mít vrabce v hrsti než holuba na střeše. Zkusíte to zase jindy.
TIP NAVÍC: Podle mnohých odborníků je nejlepší říct si o zvýšení mzdy na konci roku. V té době firmy plánují rozpočty na další rok. Dále berte v potaz to, že zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývnout může, ale za určitých podmínek. Například budete muset vzít nějakou práci navíc. Jste na to připravení? Máte vůbec kapacitu na to, abyste mohli pracovat víc, nebo vám za to zvýšení platu nestojí?
Všechno si dvakrát rozmyslete, než na svého zaměstnavatele nastoupíte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze
Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu