Děloha, která razantně roste
Největší změny v těhotenství se samozřejmě odehrávají uvnitř těla ženy, kde proměny takřka neregistrujeme (tedy alespoň ne na pohled). Děloha je však trochu výjimkou z vyřčeného. Když se zvětšuje, roste společně s ní i bříško, a to člověk jen stěží zamaskuje (zejména ne v pozdějších fázích těhotenství).
Podle lékařů děloha s rostoucím dítětem může až zdesetinásobit svou hmotnost. A to nás dovádí k další změně.
Rozšíření boků a zvětšení chodidel
I když se ženy zdají zejména v raných fázích očekávání ohebnější (hlavně vazy v oblasti kosti pánve a páteře jsou pružnější), nakonec se váha ještě nenarozeného miminka společně s dalšími kily navíc může značně projevit na našich nohou. Zavodněná stehna s lýtky, navíc i rozšířené boky a zvětšená chodidla jsou tím, co může těhotné ženě razantně pozměnit náladu k horšímu.
Nemluvíme však o stálém stavu, po porodu se tělo začíná navracet většinou „k normálu”.
Ledviny neustále v pozoru
Když jste těžká za dva, musíte za dva také čůrat. Neustálé odbíhání na toaletu je další věc, ke které v těhotenství dochází a co lze brát za změnu, na kterou ženy nejsou zrovna zvyklé.
Těhotenství dává ledvinám zkrátka a dobře zabrat, a to dokonce i za předpokladu, že by se se zvětšením dělohy měla zvětšit také ledvinová pánvička a močovod.
Zvýraznění mateřských znamének
Změny v těhotenství se nevyhnou ani vašim mateřským znaménkům. Přijde vám, že se vám začínají zvětšovat? Možná začínáte panikařit a myslet na nejhorší možné scénáře, ale ještě před tím berte v úvahu i těhotenství.
V době očekávání příchodu miminka se totiž začíná ženě měnit také kůže. Zejména mateřská znaménka se viditelně zvýrazňují (což může vést ke zmiňované znepokojenosti), také může dojít ke ztmavení pokožky v některých částech bříška. A co může být také překvapením (pravděpodobně nemilým) jsou zarudnuté dlaně.
Špatný spánek na programu dne
Kvalitní spánek je klíčem k pevnému zdraví. Je však pravdou, že i když se těhotné ženy snaží spát co nejlépe, jejich „jiný stav” jim to značně znepříjemňuje. Lékaři však radí budoucím rodičkám jedno – zbytečně se neznepokojujte tím, že váš spánek, respektive jeho kvalita či délka pokulhává. To je v těhotenství totiž normální.
Zejména třetí trimestr bývá nejnáročnějším po stránce spánkové rutiny. Není možné ani spaní na břiše, problematická bývá i pozice na zádech. Viníkem není nikdo jiný, respektive nic jiného než rostoucí bříško, které tělu dává obecně hodně zabrat a miminko se ne ve všech polohách cítí komfortně.
Když navíc do hry vstoupí syndrom dolní duté žíly, žena má spánek opravdu velmi přerušovaný a krátký. Tento zdravotní „problém” je způsobený tím, že se snižuje průtok krve hlavní žílou, jež přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla.
Nelekejte se srážlivosti krve
Změny v těhotenství se dotýkají prakticky všeho. A ani krev těhotné není výjimkou. Opět je lékařsky potvrzeno, že se může rapidně zvýšit srážlivost krve. Měnit se může i počet červených krvinek (obvykle se jejich počet snižuje), v případě bílých krvinek může dojít k opačnému efektu čili ke zvýšení jejich počtu.
Další změny v těhotenství, ke kterým dochází
- Nadměrné zadržování vody v těle.
- Zvyšuje se činnost srdce.
- Mění se pochva budoucí rodičky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT