Cyril Höschl významná postava české psychiatrie
Höschl vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a profesní dráhu začal ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Bohnicích. Po roce 1989 se stal děkanem 3. lékařské fakulty UK a od roku 1990 vedl Psychiatrické centrum Praha, které později přešlo pod nově vzniklý NÚDZ.
Pod jeho vedením se centrum rozrostlo v důležitou výzkumnou a klinickou instituci, která spojuje vědu a péči o duševní zdraví. V čele stál až do roku 2021.
Aktivní i mimo akademickou půdu
Cyril Höschl se nebál veřejného prostoru. Patřil k těm lékařům, kteří se dlouhodobě snažili bořit předsudky o lidech s duševním onemocněním. Ve svých rozhovorech často opakoval, že „psychiatričtí pacienti nekoušou“. Jeho cílem bylo zlidštění psychiatrie a větší porozumění mezi odborníky a veřejností.
Publikoval nejen odborné práce, ale také komentáře a eseje pro široké publikum. Působil v edičních radách, přednášel, popularizoval obor, získal řadu ocenění a loni byl vyznamenán Cenou Neuron za přínos vědě.
Otevřeně hovořil o své diagnóze
V posledních letech života se potýkal se vzácnou neurologickou nemocí, multisystémovou atrofií typu P. Toto progresivní onemocnění ovlivňuje hybnost, koordinaci a autonomní funkce organismu. Höschl se ke své diagnóze stavěl otevřeně a přiznal, že i přes odborné znalosti bylo pro něj přijetí nemoci náročné.
Vědecký odkaz a společenský přesah
Jeho hlavní odbornou doménou byla biologická psychiatrie a neuroendokrinologie. Napsal řadu skript, učebnic a odborných článků. Jeho působení přispělo k modernizaci české psychiatrie a k jejímu většímu propojení se světovou vědou.
MOHLO BY SE VÁM HODIT