Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Co s nepoužitými léčivy?

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
léčiva
Likvidace nespotřebovaných léčiv má své zásady.

1. Odkud proudí vyhazované léky nejčastěji

Domácnosti:

Lidé často nakupují léky na předpis nebo bez předpisu, které následně přestanou užívat 

a zůstávají jim v domácích lékárničkách a skříňkách tak dlouho, dokud jim nevyprší trvanlivost. A mnohdy ještě mnohem déle. Jakmile přece jednou dojde na generální úklid

a třídění léků, v ideálním případě skončí zpátky s lékárně, v tom horším v koši nebo spláchnuté do záchodu.
A podle lékárníků jsou také jedním nejčastějších případů také léky, které lidé přijdou vrátit 

po zemřelých příbuzných.
Dalším problémem je i to, že lidé si často kupují léky “do zásoby”, a velice často se k jejich použití ani nedostanou. Nebo zapomenout, že je doma mají, a koupí si je znovu. Což souvisí i s posledním bodem, který zde zmíníme, a tím jsou duplicitní recepty na stejný lék 

od různých lékařů, kdy si pacient zkrátka nepamatuje, že už mu je předepsal jiný lékař, 

ať už obvodní nebo naopak nějaký specialista. Což opět vede k hromadění léčit a jejich nezbytnému zbytečnému vyhození. 

Zdravotnická zařízení: 

Zdravotnická zařízení, jako jsou nemocnice, kliniky a lékařské ordinace, jsou dalším  

z hlavních zdrojů vyhozených léčiv. Existuje několik faktorů, které přispívají k vzniku odpadních léků v těchto zařízeních:

– Nepoužité nebo expirované léky: Zdravotnická zařízení mají často na skladě různé léky, které nebyly použity nebo jejichž doba použitelnosti vypršela. Tyto léky musí být odstraněny z důvodu dodržování předpisů a bezpečnosti.

– Zbytky léčiv: Při podávání léků pacientům může zůstat určité množství léku v lahvičce nebo injekční stříkačce. Tato zbytková množství léků nemusí být vhodná k opětovnému použití a musí být zlikvidována.

– Kontaminované léky: V některých případech mohou být léky kontaminovány nečistotami nebo infekčními látkami. Tyto léky se musí z bezpečnostních důvodů likvidovat. 

Zdravotnická zařízení mají vlastní protokoly a postupy pro nakládání s dále nepoužitelnými léky. Obvykle mají speciální sběrná místa nebo služby, které umožňují bezpečnou likvidaci těchto léčiv. 

Farmaceutické firmy:

Farmaceutické firmy jsou zodpovědné za výrobu, distribuci a prodej léčiv. A tak mohou také přispět k množství vyhozených léků. Některé zdroje vyhozených léčiv ve farmaceutických firmách zahrnují:

– Přebytky a vadné produkty: Během výrobního procesu mohou vznikat přebytky nebo vadné dávky léků. Tyto produkty nemohou být prodány nebo použity a musí být zlikvidovány.

– Vývojové vzorky: Během výzkumného a vývojového procesu farmaceutické firmy vytvářejí vzorky léků pro testování. Po skončení testování nebo pokroku vývoje mohou být tyto vzorky zbytečné a musí být zlikvidovány.

K TÉMATU  Hubnutí? Strava je důležitá, ale snažte se!

– Obalové materiály: Farmaceutické firmy používají obaly, jako jsou lahvičky, blistry 

a kartony pro balení léků. Přebytky nebo vadné obalové materiály se musejí zlikvidovat také. 

2. Ekologické a zdravotní dopady:

Častokrát se ani nezamyslíme, když něco vyhazujeme. V případě léků to však má velice škodlivé důsledky. Vyhozené léky totiž mohou mít negativní dopad na životní prostředí 

i lidské zdraví. Podívejte se, co všechno se může stát, když se léků nezbavujeme správně. 

Ekologické dopady:

Některé látky obsažené v léčivech mohou znečišťovat vodní zdroje, pokud jsou vyhozeny 

do toalety nebo odtoku. Tyto látky se mohou dostat do řek, jezer a podzemních vod, což může mít nepříznivé účinky na vodní ekosystémy a zvířata.  Mohou ovlivnit růst a vývoj vodních organismů, jako jsou ryby, obojživelníci a mikroorganismy. Mnoho léčiv může být toxických pro vodní organismy a může narušovat jejich reprodukční systémy nebo hormonální regulaci. 

Některé léčivé látky jsou navíc  odolné vůči čištění vodou i chemickým procesům v čistírnách odpadních vod, což znamená, že se mohou dostat nejen do přírodních vodních toků, 

ale i zpátky do oběhu pitné vody. 

Kromě toho, pokud nepoužité a prošlé léky vyhodíme jen tak do koše, mohou se dostat 

do špatných rukou lidí, kteří popelnice vybírají a mohou je použít jako drogy, nebo pro jejich výrobu. A riziko nekončí ani v okamžiku, kdy se vyhozené léky dostanou na odpadní skládku. I tam se mohou postupně vstřebávat do půdy a pronikat tím do půdního ekosystému a odpadních vod. 

Navíc, léčivé látky se mohou hromadit v půdě a v rostlinách. Pokud jsou vyhozené léky použity jako hnojiva nebo je s nimi zavlažována orná půda, mohou se dostat do potravního řetězce a ovlivnit rostliny, zvířata i lidi.

Zdravotní dopady:

Kromě životního prostředí a ohrožování zvířat, může mít nesprávné nakládání s léčivy také negativní dopad na naše zdraví. Vyhozené léky mohou být nalezeny neoprávněnými osobami, což může vést k nebezpečí zneužití nebo nadměrnému užívání léků. To může způsobit zdravotní rizika, jako jsou předávkování, alergické reakce nebo interakce s jinými léky.

Pokud jsou léky vyhozeny do domácího koše, mohou se k nim dostat děti nebo domácí mazlíčci, kteří je mohou polknout. To může vést k otravě a závažným zdravotním problémům.

K TÉMATU  Jak vybrat matraci pro dítě? Důležité parametry, které nesmíte při výběru podcenit

Dalším zdravotním rizikem je užívání léků poté, co jim expiruje trvanlivost. Tyto léky mohou nejen ztratit svou účinnost a zvýšit riziko nežádoucích účinků, ale také se mohou stát vyloženě škodlivými. 

Navíc pokud se vyhazované nebo splachované léky dostanou do vodního oběhu, jak jsme 

o tom mluvili výše, mohou se nám tak dostávat zpět do organismu, aniž bychom o tom věděli. A tím zvyšovat odolnost například vůči účinkům antibiotik a značně nám ztěžovat léčbu. 

Je tedy zásadní, aby lidé byli informováni o správném způsobu likvidace léků a o významu odpovědného nakládání s léčivy. To pomůže minimalizovat ekologické i zdravotní dopady vyhozených léčiv a zajistit bezpečnost a udržitelnost léčebného procesu.

3. Správné způsoby nakládání s léčivy:

Když tedy už známe rizika nezodpovědného vyhazování léků, povíme si o tom, jak s nimi nakládat správně, zkrátka, jak se jich zbavit bezpečně. A také, jak minimalizovat celkový počet zbytečně vyplýtvaných léčiv. 

Zde je několik způsobů, jak správně nakládat s léky:

– Nekupujte nadbytečné množství léků a dávejte pozor na datum jejich expirace.

– Pokud máte nepoužité nebo expirované léky doma, obraťte se na místní lékárnu nebo 

na speciální sběrná místa, která umožňují bezpečnou likvidaci léčiv. Pokud používáte pro nákup léčiv online lékárny, můžete se informovat u nich. Například Pilulka.cz nabízí možnost vrátit prošlé a neptořebné léky kurýrovi. Jak říká Martin Kassa, spolumajitel společnosti: „Všichni zákazníci internetové lékárny Pilulka.cz, kteří využívají dopravu Pilulka Auto, mohou léky odevzdat přímo našemu řidiči. Ten je následně předá lékárníkovi v Pilulka Lékárně, který je bezpečně zlikviduje.“ 

– Nenalévejte léky do kanalizace nebo odpadu, pokud to není explicitně uvedeno na etiketě.

– Sledujte pokyny pro likvidaci léků na etiketách nebo se informujte u lékárníka nebo lékaře 

o správném způsobu likvidace konkrétních léků. 

Závěrem lze jen znovu apelovat na to, abychom při takovém “jarním úklidu” našich lékárniček mysleli na své zdraví i na naše okolí, a nepoužité léky zodpovědně odnášeli 

do nejbližších lékáren, které mají všechny povinnost léky přijmout. A navíc na ně mají speciální kontejnery, které se poté dostanou do rukou společností, které je správně a bezpečně zlikvidují.

Zdroje článku:
https://download.pilulka.cz/new/TZ_Pilulky_do_kose_nepatri_tri_ctvrtiny_Cechu_ma_doma_stare_leky.pdf, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-jsou-rekordmani-ve-vyhazovani-leku-mnozstvi-odpadu-se-z/r~b44a84fed3b011e889f40cc47ab5f122/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lekarna-v-kanalizaci-cesi-se-rocne-zbavuji-stovek-tun-leku-176090
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Bojíte se, že šlápnete vedle? Váháte s výběrem make-upu nebo brýlí? Rozhodnutí vám usnadní beauty aplikace. Na výběr je jich hned několik. Zkuste všechny!
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!
Že se rybí olej nevábné chuti musí jenom konzumovat? Možná vás nikdy ani ve snu nenapadlo, že když ho začnete používat jako krém, můžete díky němu zkrásnět. Dáte mu tedy šanci? Nebudete litovat!
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Pracovní stres je běžným problémem, který může ovlivnit vaši produktivitu, zdraví i osobní život. Jak se s ním efektivně vypořádat a udržet si rovnováhu? Zde je deset osvědčených tipů, které vám pomohou zvládnout pracovní stres a zlepšit vaši celkovou pohodu.
Karlovy Vary opět žijí filmem! Již druhý den probíhá 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který přilákal četné diváky i filmové hvězdy. Zahajovací ceremoniál a první víkend festivalu nabídl exkluzivní filmové projekce a oslavy, které označují pokračování desetidenního svátku kinematografie. Festival slibuje mnoho dalších zajímavostí a setkání s předními osobnostmi filmového průmyslu.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.

Výběr článků

Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.

Nepřehlédněte

Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek