Proč nohy otékají?
Za bolestivé otoky nohou při dlouhém sezení nebo stání většinou může jejich nedostatečné prokrvení. Pokud dlouhou dobu sedíte či stojíte v jedné poloze bez pohybu, dochází k nedostatečné cirkulaci krvi, a její hromadění. Nedostatečná cirkulace způsobuje, že nedochází k optimálnímu okysličovaní svalu a tkání – žíly z končetin krev nedokážou dostatečně rychle odvádět zpět k srdci. Krev se pak hromadí v lýtkách a kotnících a způsobuje pocit tíhy v nohou, napětí a pálení a v cévách pak může vytvářet i nebezpečné krevní sraženiny. V případě nedostatečné pružnosti stěn žil se můžou objevit také křečové žíly, které mohou být i viditelné ve formě nevzhledně vystoupených žil na povrchu končetin. Všem těmto potížím však lze z velké části snadno předejít.
Hýbejte se a otužujte
Jedním z podstatných faktorů ovlivňujících správnou cirkulaci krve je bezesporu pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte se hned pouštět do vrcholových sportů, úplně postačí například rychlejší chůze, jízda na kole, plavání nebo běh. Svaly se zaktivují, rozeženou krev a srdce ji dostatečně vyživí a okysličí. Na otoky a pocit těžkosti taktéž výborně funguje ledová sprcha či pravidelné otužování. Pokud se v tomto ohledu necítíte na velké výkony, zkuste si oteklé nohy alespoň několik minut sprchovat ledovou vodou, úleva přijde okamžitě.
Kompresní terapie dělá divy
Kromě aktivního pohybu vám od natékání končetin a křečových žil mohou dlouhodobě pomoci také kompresní pomůcky, jako jsou návleky či punčochy. Ty končetinu trychtýřovitě stáhnou, čímž vyvinou tlak na postiženou oblast a zefektivní cirkulaci krve vzhůru k srdci. Tím zefektivní průtok krve a zvýší okysličení tkání. Kompresní podkolenky dovedou výrazně omezit vznik křečových žil a jejich pravidelným nošením můžete nejen předejít postupnému zhoršování potíží s žilním systémem, ale dokonce zlepšit dosavadní stav.
Kompresivní terapie, jak se tento způsob léčby a prevence nazývá, dokáže pomoci i při závažnějším onemocnění žilního systému, jako jsou venózní bércové vředy. Pokud se v tomto případě na výběr pomůcek či kompresi obinadlem sami necítíte, požádejte o odbornou radu, lékař vám ukáže, jak konkrétně k vašemu problému přistupovat. Aby se účinky terapie projevily dlouhodobě, mělo by se stahování postiženého místa pravidelně opakovat a stát se každodenní součástí vašeho dne.
Kompresní vybavení vám ve velmi krátké době pomůže výrazně zvýšit komfort při běžných aktivitách. Nebojte se poradit s odborníkem, pořiďte si kompresní ponožky, podkolenky, stehenní punčochy, punčocháče či návleky a ulevte svým oteklým nohám.