Neděle , 29. 12. 2024

Judita

Zajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
zajímavosti o houbách
Co jste o houbách asi nevěděli? (Foto: 123RF)

07. 09. 2021

Zmiňme si proto nejvíce prospěšné houby, které pomáhají nejen posílit imunitu, ale také efektivně bojují s infekcemi i nemocemi a nejrůznějšími viry. Prozraďme si, na jaké konkrétní se při sběru zaměřit a jaké zařadit do svého jídelníčku. Navíc si prozradíme zajímavosti o houbách, která budou jistě milým překvapením.

Jidášovo ucho nesmí v jídelníčku chybět 

Mezi nejzdravější houby patří bezesporu Jidášovo ucho. Mluvíme o houbě, která se jinak správně nazývá boltcovitka bezová. V lese se dívejte hlavně po starých a suchých kmenech, kde právě tato houba velice aktivně roste. Zejména se jí to všude hemží ve chvíli, díky je chladno a kdy je les plný vláhy.  

Když si Jidášovo ucho přinesete domů, zakomponujte ho především do asijských pokrmů. Právě v nich se tato houba velice často nachází. Hodí se ale také do polévky nebo do rizota, i v této kombinaci skvěle chutná.  

Pokud zařadíte takzvanou boltcovitku bezovou do jídelníčku, můžete se radovat hned z několika věcí – uleví vám kupříkladu s trávením, také pomůže při vysokém tlaku a napomůže k dobré imunitě. Navíc je to prevence trombózy a také infarktu. V moci této houby je nadále zpevnit vlasy, zlepšit pleť a zkvalitnit nehty.  

jidášovo ucho
Jidášovo ucho známe hlavně v sušeném stavu. (foto: 123RF)

Ani hlívě se nevyhýbejte obloukem 

Hlíva ústřičná není houba, která by byla mezi houbaři oblíbená. Většinou se jí vyhýbají obloukem, což je velká škoda. V lese je prakticky nepřehlédnutelná, protože je světlá a roste ve velkých trsech. Nejčastěji ji najdete na odumřelých listnatých stromech nebo případně na starých pařezech či kamenech.  

Rozhodně nebudete mít problém s tím, jak zpracovat hlívu ústřičnou. Je rozšířená po celém světě a je tedy součástí prakticky každé světové gastronomie.  

Hlíva je protizánětlivá a umí si hravě poradit s různými viry i bakteriemi. Dokonce ulevuje od nepříjemných plísňových onemocnění. S čím také efektivně bojuje, tak jsou hemoroidy a edémy. Umí zvýšit tvorbu červených krvinek a taktéž vám uleví od příliš vysokého cholesterolu.  

zajímavosti o houbách hlíva
Hlíva je svým tvarem specifická. (foto: 123RF)

Houba Shiitake jako budoucí lék na rakovinu 

Na houbu zvanou Shiitake v našich letech bohužel nenarazíte. Patří však do seznamu nejzdravějších hub. Důvodem toho je to, že obsahuje tolik látek jako žádné jiné houby světa. U nás se nachází řada pěstitelů této houby, která se posléze přidává například do těstovin, salátů nebo do polévek či asijských pokrmů.  

K TÉMATU  7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Houba zvaná Shiitake je v posledních letech opravdu velice vyzdvihována. Dokonce je považována za budoucí lék na rakovinu. O jejích pozitivních účincích však věděli už dávní Evropané a Japonci před dvěma tisícovkami let. 

Už tehdy se vědělo, že Shiitake stojí za dlouhověkostí a také že podporuje imunitní systém člověka. Je to také skvělý bojovník proti virům a bakteriím či písním, navíc je to bohatý zdroj potřebných proteinů, které by se podle odborníků měly nacházet v každém jídle dne.  

Houba Shiitake se využívá i v boji proti únavovému syndromu a v boji proti cukrovce. Vyrovnává hladinu psychické zátěže a poradí si i s leckterými infekcemi. 

shiitake
Shiitake patří mezi nejzdravější houby světa. (foto: 123RF)

Sbírejte i kačenku českou 

Zejména na jaře v našich lesích můžete narazit na kačenku českou. Mluvíme o velice oblíbené houbě, která roste nejhojněji v březnu a dubnu. A kde na ni rozhodně narazíte? V zarostlých keřích nebo v křoví, také v listnatých hájích.  

I když se jí možná na první pohled bojíte, nemusíte se jí bát. Její chuť je opravdu skvělá, stejně jako její vůně. Připravte si z ní třeba báječnou polévku, která bude doslova napraná vitaminy a prospěšnými látkami.  

Kačenka česká je houba, která se taktéž pyšní celou spoustu zdravotních benefitů. Jedná se o antioxidační houbu, která zabraňuje oxidaci organismu. Kromě toho snižuje riziko vzniku arteriosklerózy a kornatění cév. Nikdy ji však nekonzumujte společně s alkoholem a už vůbec nikdy ji nejezte syrovou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Šestý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se nesl ve znamení hudební kapely Tata Bojs. V KVIFF.TV Parku proběhl rozhovor se členy kapely, který vedl Čestmír Strakatý. Následovalo představení kapely v Domě ČT a premiéra dokumentu tata_bojs.doc v Puppu. Den zakončili koncertem. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohli těšit na vystoupení Pam Rabbit a Dana Bárty, parkurovou show týmu IN MOTION, debaty s filmovými tvůrci a projekce soutěžních filmů.
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Medovina byla kdysi nápojem novomanželů, protože med je prý skvělé afrodiziakum. Samozřejmě, díky vysoké koncentraci cukrů totiž ničí v buňkách bakterie a navíc obsahuje minerály, pyly, proteiny, vitamíny a aminokyseliny, které jsou tělu velmi prospěšné. A takových potravin je mnohem víc. Opravdu vás nabudí na sex?
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.

Výběr článků

Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.

Nepřehlédněte

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek