Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
workoholismus
Jak poznat workoholismus? (zdroj foto: 123rf.com)

26. 11. 2020

Co je to workoholismus? 

Dnes je workoholismus označován za seriózní chorobu, nad kterou rozhodně nesmíme mávnout rukou. Jedná se o jednu z velice častých závislostí, kterou si lidé vědomě přivodí. Workoholismus se regulérně přidal do gangu k drogové a alkoholové závislosti.  

Jelikož se jedná o závislost, i v tomto případě platí, že léčba problému není jednoduchá ani krátká. V první řadě člověk musí chtít a musí být odhodlán se závislosti na práci zbavit.  

Aby byla léčba workoholismu efektivní a poměrně rychlá, je zapotřebí podchytit problém už v zárodku. Opět je to tedy stejné jako v případě jiných závislostí. Člověk si musí všímat varovných alarmů či signálů, které upozorňují na to, že je něco v nepořádku.  

Jaké jsou příznaky workoholismu? 

K prvním příznakům patří fakt, že v práci začínáte trávit čím dál více času. Už netrávíte v zaměstnání osm nebo dvanáct hodin, ale najednou se čas strávený v zaměstnání dostává na čtrnáct i šestnáct hodin denně. Práci si nosíte i domů, protože toho chcete stihnout co nejvíce. Mnohdy si myslíte, že danou práci stihnout musíte, i když tomu tak není.  

Odkládání dovolené – i to je další z příznaků workoholismu. Když vyměňujete odpočinek a čas strávený s rodinou za práci, je to opět alarmující signál přicházejícího workoholismu. Lidé odpírající si dovolenou i odpočinek se stávají jakýmsi chodícím mechanismem a nic pro ně neexistuje – vyjma zaměstnání, do kterého chodí brzy ráno a vrací se pozdě večer.  

Ztráta veškerého osobního života a odcizení se rodině či lásce. To je opět další příznak workoholismu. Jak již bylo nastíněno, člověk závislý na práci má práci na prvním místě. Práce je pro něj nejdůležitější a je na samotném vrcholu žebříčku životních priorit.

Člověk ztrácí kontakt se svou rodinou, přítelkyní nebo přítelem, přetrhávají se kamarádské vztahy. Workoholik si nachází čas jenom na práci, na osobní život či oblíbené koníčky naopak není dostatek času.  

K TÉMATU  Martin Chodúr vydává album vánočních písní a koled. Není to ale jen "další" album tohoto typu. Co o něm říká sám zpěvák?

S příchodem workoholismu přijde i jakási ztráta svobody. Myšleno je to tak, že jdete do práce, i když jste nemocní. Neustále máte u sebe notebook nebo mobil, abyste mohli kontrolovat pracovní záležitosti. Když jdete na kávu, opět s sebou máte všechny komunikační prostředky, abyste mohli e-maily či jiné pracovní záležitosti vyřizovat i v kavárně.  

Jak workoholismu předcházet? 

Workoholismus je naštěstí problém, kterému lze předcházet. Pokud se obáváte toho, že i z vás by se mohl jednoho dne stát workoholik, osvojte si několik věcí. Když je budete dodržovat, workoholik se z vás nestane.  

  • Neustále budujte mezilidské vztahy (čili věnujte alespoň zlomek svého času rodině a přátelům) 
  • Dopřejte si chvilky odpočinku (alespoň si jednou za čas pusťte oblíbený film nebo seriál, při kterém “vypnete”) 
  • Jezděte pravidelně na dovolenou (odborníci se shodují, že by si měl člověk dopřát ročně alespoň jednu čtrnáctidenní dovolenou) 
  • Zařaďte do svého života off-line režim (alespoň na hodinu dne vypněte mobilní telefon) 
  • Hledejte rovnováhu (mezi profesním a osobním životem) 
  • Věnujte se svým koníčkům (když si budete nacházet čas na své koníčky, nestanete se workoholikem) 
  • Jednou za čas provádějte takzvanou “životní inventuru” (zastavte se a zjistěte, jaké jsou vaše zvyky a jestli jsou v pořádku)  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Vaše práce vás nebaví? Nebojte se začít jinde znova v jakémkoli věku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Do pračky se dává především prací prášek a aviváž. Napadlo vás někdy, že byste do ní dali i něco jiného?
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Koupelnové skříňky schovají všechna holítka, ušní vatičky, ručníky a další nezbytnosti, které nepotřebujeme mít vystavené na umyvadle. Inspirujte se v galerii krásného nábytku do koupelny!
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.

Výběr článků

Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Nepřehlédněte

Únava ze všech omezení a koronavirusových opatření je přirozená, ale určitě by kvůli nim neměl trpět váš sexuální život. Přispět k tomu můžete i eJoy®.
Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek