Pátek , 25. 07. 2025

Jakub

Vary 2025: Český dokument ovládl festival, vdovu po Bartoškovi doprovodil prezident Pavel

Byly jiné. Letošní Vary byly dojemné, silné a chvílemi až magické. Poprvé v historii probíhal Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech bez Jiřího Bartošky, jeho dlouholetého prezidenta, charismatické duše celého svátku filmu. A přesto – nebo právě proto – byl 59. ročník výjimečný. Nechyběly silné filmové zážitky, nečekané emoce ani okamžiky, kdy se deštníky staly povinným festivalovým doplňkem. A především – ocenění si letos odvážejí nejen velká jména, ale i silné příběhy.
Vary
Skupinová fotografie oceněných tvůrců a herců po předání cen

13. 07. 2025

13. 07. 2025

Tady Vary: Dojatý Stellan Skarsgård a krávy s hlasem Jiřího Lábuse

Hlavní cenu – Křišťálový glóbus – si odvezl česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině, který zrežíroval Miro Remo. Jeho zábavně stylizovaný portrét dvou bratrů žijících na šumavské samotě, kde pečují o krávy (které mimochodem mluví hlasem Jiřího Lábuse), si získal srdce poroty. Remo při děkovné řeči ocenil i spisovatele Aleše Palána, autora stejnojmenné knižní předlohy. „Kdybych věděl, že je to tak velká akce, vzal bych si i motýlka. Festival mě naplnil energií. Je to pro mě zatím největší pocta,“ řekl s pokorou.

Vary
Režisér Miro Remo s Křišťálovým glóbem za vítězný dokument Raději zešílet v divočině.

Cenu mu předal sám Stellan Skarsgård, švédský herec světového formátu, který si zároveň odnesl Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Ve svém vtipném a lidském projevu poděkoval rodičům za to, že se spolu v roce 1951 „vyspali, ač nebyli oddáni“, a dodal, že když viděl sestřih své kariéry, pochopil, že na podobnou cenu už rozhodně není moc mladý.

Silné ženské výkony a vzkaz mužům

Jedním z nejdojemnějších momentů večera bylo vystoupení herečky Kateřiny Falbrové, která si odnesla zvláštní uznání poroty za roli ve filmu Sbormistr. „Kdo by to byl řekl, že ta dvanáctiletá mimoňka z castingu bude stát tady,“ řekla a rozesmála i dojala sál.

Vary
Herečka Kateřina Falbrová

Za ženský herecký výkon byla oceněna Pia Tjelta za roli v norském filmu Neříkej mi mami, kde ztvárnila učitelku, která naváže citlivý vztah s mladým syrským běžencem. Nejlepším hercem se stal Alex Brendemühl za výkon ve španělském snímku Až se z řeky stane moře, který zpracovává trauma ženy po znásilnění. „Film vzkazuje mužům, aby si více vážili duše i těla žen,“ zaznělo v jeho zdravici.

Cenu za režii si letos podělili Vytautas Katkus (film Návštěvník) a Nathan Ambrosioni (Z lásky), který rovněž získal Cenu mezinárodní novinářské poroty. Film o ženě, která se přes noc stane opatrovnicí dětí své sestry, zasáhl i nejednu diváčku v sále.

K TÉMATU  Ivan Trojan slaví 60! Ohlédnutí za kariérou jednoho z nejoblíbenějších českých herců

Slzy, potlesk a Bartoška

Celý festival se nesl ve znamení tiché, ale hluboké pocty Jiřímu Bartoškovi (1947–2025). Na něj se vzpomínalo s láskou, humorem i respektem. Moderátor Marek Eben zavzpomínal na legendárního prezidenta festivalu a přidal i jednu lidovou perličku: „Po panu Bartoškovi se mi bude stýskat. Ten nás dokázal tak krásně poslat do pr****,“ cituje Eben jednoho z hotelových údržbářů.

Vary
Závěrečný ceremoniál Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2025 s poctou Jiřímu Bartoškovi

Silným momentem večera byl příchod Andrey Bartoškové se synem Jankem, které ve foyer hotelu doprovodil prezident Petr Pavel. Ten dorazil neveřejně, zadním vchodem, a svou přítomností dodal ceremoniálu důstojnost i hloubku. Při závěrečné vzpomínce na zesnulé osobnosti filmového světa se právě portrét Jiřího Bartošky promítal jako poslední. Sál povstal a dlouze tleskal. Mnozí se neubránili slzám.

Červený koberec v dešti? Klasika!

Letošní Vary připomněly, že déšť k festivalu zkrátka patří. Už od druhé hodiny odpolední se před hotelem Thermal rozprostřel filmový Babylon pod deštníky. Slavnostní červený koberec skrápěl drobný, ale vytrvalý déšť. A přesto – nebo možná právě díky tomu – byla atmosféra až poeticky festivalová.

Hosté dorazili stylově: mezi prvními se ukázal Milan Peroutka, Zuzana Stivínová svým „Dobrý den všem!“ rozzářila úvodní chvíle. Na koberci nechyběli Lenka Krobotová, Ester Geislerová, Tereza Ramba, Klára Issová, Marek Taclík nebo Jakub Žáček. Do smíchu publika se zapsal i Marek Eben, když při přeřeknutí zahlásil, že „na červeném koberci právě zastavil další vůl“ – z auta přitom vystupoval jeden z partnerů festivalu.

Ačkoli byl letos červený koberec opravdu mokrý, festival neztratil nic ze své elegance. Možná naopak – přibylo vřelosti, spontánnosti i opravdovosti.

Zarámovat, ocenit a oslavit

Diváckou cenu Práva získal dokument Musíme to zarámovat!, filmový rozhovor s Jiřím Bartoškou, který festival zahajoval. Zvláštní cena poroty připadla íránskému filmu Bezpráví, soutěž Proxima ovládlo bangladéšské Písečné město, a mezi oceněnými zazářila i belgická tragikomedie Před a po, která zaujala porotu svým neotřelým pohledem na vztah dvou mužů.

K TÉMATU  Skvělá Csáková po měsíci završila své turné, ale…
Vary
Režisér Soheil Beiraghi s Křišťálovým glóbem

Z nestatutárních porot zazněla i silná podpora českému filmu. Sbormistr získal ocenění Europa Cinemas Label, které pomůže filmu dostat se do evropských kin. Ekumenická porota ocenila americký snímek Od základu, stejně jako afghánské drama Kino Džazíra, kde se žena převléká za muže, aby v zemi ovládané Tálibánem hledala svého syna.

A co dál?

Festival letos nabídl přes 130 celovečerních filmů, do Karlových Varů proudily desetitisíce diváků, tisíce emocí a stovky výjimečných okamžiků. Už teď ale víme, že se u Thermalu sejdeme znovu. Příští ročník se uskuteční od 3. do 11. července 2026.

Ať už se vrátíme v sandálech nebo pod deštníkem, jedno je jisté – Vary jsou pořád srdcem evropské filmové kultury. A letos znovu ukázaly, že když se spojí umění, emoce a lidskost, vznikne zážitek, na který se nezapomíná.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Bardotky: Nová česká komedie o přátelství, vínu a tajemstvích, které zrají jako ženy samy

Ondřej Ruml: Rozhovor o hudbě, StarDance a Vánocích

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Některé ženy mají štěstí – jejich tchyně je milá, peče nejlepší bábovku a nikdy se neplete do výchovy vnoučat. Pak jsou tu ty ostatní. A právě pro ně je tento článek. Pokud váš vztah s tchyní připomíná napětí ve filmu Hitchcocka, čtěte dál.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Blíženci, třetí znamení zvěrokruhu, přinášejí období zaměřené na komunikaci a adaptabilitu. Od 20. května do 20. června se můžete těšit na zvýšenou potřebu výměny informací a navazování nových kontaktů. Jak nejlépe využít tuto dynamickou energii pro svůj osobní a profesní růst? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou dokončit rozdělané projekty, získat hlubší znalosti a převzít odpovědnost za svůj život.
Crop top mikiny se těší nejen v této sezóně nesmírné popularitě. I když jsou samy o sobě extrémně módní, potřebujeme vědět, jak je kombinovat, abychom dosáhli požadovaného efektu. Proč je musíte mít?
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Nepřehlédněte

Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Letní dovolená se během několika vteřin proměnila v noční můru, kterou si žádný rodič nechce ani představit. Na chorvatském ostrově Rab zemřela v úterý dvouletá holčička po pádu z tobogánu. Její otec ji držel v náručí při sjezdu, dítě mu ale vyklouzlo a spadlo z výšky zhruba deseti metrů přímo na betonovou plochu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek