Pořiďte kvalitní semínka
Důležité je použít kvalitní osivo. Pokud budete mít sáček doma třeba deset let, semínka nevyklíčí. Klíčivost si uchovávají pouze několik let, některá pět, některá jen dva roky. Řiďte se proto údaji na sáčku, nebo si klíčivost vyzkoušejte sami. Na savý papír, který navlhčíte vodou, dejte 10-20 semínek, přikryjte sklem nebo folií a udržujte vlhké. Do dvou týdnů by semínka měla vyklíčit.
Ulehčete si práci a použijte výsevní misky a sadbovače
Semínka vysévejte do výsevních misek, které by měly mít odtokové otvory. Když vyklíčí, přesazuje se do sadbovače. Jejich výhodou je, že jsou vyráběny z tenkého plastu, a můžete si je na míru zastřihnout podle potřeby prostoru, kde rostliny předpěstováváte. Máte také jistotu, že se vám nepřekříží kořínky rostlin a nedojde k jejich přetrhání při přesazování.
Kvalitní výsevní substrát je základem!
Zemina pro výsev semínek by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Novým kořenům musí poskytnout dobré růstové podmínky, zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Jestliže nejste opravdu zdatnými zahradníky, abyste si zeminu připravili sami, nakupte ve speciální prodejně zahradnický substrát pro výsevy, množení a řízkování.
Hloubka výsevu, vláha a teplota
Aby semínka vyklíčila, musí se vysít do správné hloubky. Obecné pravidlo říká, že hloubka by se měla rovnat čtyřnásobku jejich velikosti. Do výsevní misky umístěte substrát. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha. Řídce vysejte semínka a jemně zahrňte. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik rostlin budete potřebovat. Výsevní misku zakryjte folií, sklem nebo víkem, a umístěte na světlo. Rostliny nechte klíčit při teplotě 20 – 30 oC. Ideálním místem je topení pod oknem, orientovaným na jih. Pokud máte sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem.
Po jaké době přesadit?
Jakmile se objeví dva děložní lístky, sundejte kryt a dopřejte rostlinám maximální světlo, aby rostly pomalu a nevytáhly se. Jakmile dosáhnou výšky 2 cm, přepikýrujte je do sadbovačů, kde porostou až do té doby, než je přesadíte na záhon nebo do skleníku.
Předpěstovat si můžete zeleninu i balkonové květiny
Ze zeleniny se předpěstovávají papriky, rajčata, rané odrůdy salátu, kedlubny, květák, okurky, pórek, lilek a celer. Z květin to jsou například pelargónie, které lze vysévat už od prosince, s begóniemi se začíná v lednu. Zasít můžete lobelky, verbenu, netýkavky, hledíky, gazánie či afrikány.