Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

01. 08. 2017

Neexistuje žádná adekvátní náhrada za mateřské mléko. I tak je třeba myslet na děti, které z různých důvodů maminka kojit nemůže nebo nechce. Na trhu je celá řada produktů a díky komerčním tlakům firem je těžké se v nabídce zorientovat. Co když je vaše dítě alergické? Pro koho jsou sojová mléka? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Cílem výživy jako takové je dosažení optimálního růstu dítěte. Nedostatečná výživa zejména v kojeneckém věku může mít pro dítě i trvalé následky, proto byste výběr vhodné umělé výživy neměla podceňovat.

Řiďte se podle věku

Umělá výživa pro novorozence a kojence se označuje jako formule. Jednotlivé druhy formulí se vyrábějí tak, aby přesně odpovídaly potřebám dítěte. Základním kritériem pro výběr správné umělé výživy je tedy věk dítěte. Protože spolu s vývojem a růstem kojence se současně mění i jeho nároky na výživu, výrobci umělé výživy vytvořili tři základní druhy. Jedná se o počáteční, pokračovací a batolecí výživu. Dítěti je třeba dodat nejen dostatek výživových látek, ale, stejně jako tomu je u mateřského mléka, posílit jeho imunitu. Kromě základního prvku, kterým je kravské mléko (protože svým složením je lidskému mléku nejbližší), jsou doplňovány vitamíny, minerály, antioxidanty, stopovými prvky a jinými látkami, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a také nezbytné.

Počáteční formule

Mléko určené novorozencům a kojencům by mělo obsahovat menší množství minerálů a bílkovin. Jeho složení se v mnohém podobá mateřskému mléku. Počáteční mléka jsou určena dětem od 0 do 4 měsíců života. Když dobře prospívají, mohou je pít i nadále. Když dítěti počáteční mléko nestačí a je hladové, můžete sáhnout po variantě mléka se zvýšeným sytícím účinkem. Rozhodně nekupujte pokračovací mléko. Počáteční mléka poznáte podle jejich označení „1“ nebo přímo pod názvem, který určuje věk dítěte. Oboje je uvedeno na obalu. (př. výrobků: Sunar baby, Beba 1, Nutrilon Premium, Mimilon start, Pre Hipp…)

Pokračovací fromule

Starším dětem se podává mléko, které se svými hodnotami přibližuje mléku kravskému. Na rozdíl od počáteční formule obsahuje méně sacharidů. Je to proto, že větší děti jsou schopné více využívat i další zdroje energie. Energetická hodnota obou formulí je ale hodně podobná. Děti si regulují svůj energetický příjem množstvím vypitého mléka. Kdy s nimi začít? Obvykle se na tato mléka přechází tehdy, když dítěti začínáme přidávat i nemléčné příkrmy. Pokračovací mléko by nemělo dostávat dítě mladší, než pro který věk je určeno. Nicméně není nutné začínat s pokračovací formulí od 4. měsíce, pokud dítěti počáteční formule vyhovuje. Pokračovací formule jsou označovány číslem „2“ a velmi často také věkem dítěte, od kterého je možné mléko dítěti podávat. (př. výrobků: Sunar plus, Beba 2, Nutrilon Follow-on, Hamilon standard, Aletemil plus, Aptamil 2, Hipp 2, Humana folgemilch …)

K TÉMATU  Bláznivé nápady na dětský pokoj. Pokud máte dost místa, můžete svým ratolestem postavit vlastní svět

Batolata

Pro batolecí věk jsou vhodná mléka s označením „3“ nebo slovem Junior. Jde o věk mezi 10. a 12. měsícem. Přípravky jsou navíc obohaceny vitamíny, minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které jsou důležité pro zdravý růst dítěte. Když dítě dosáhne jednoho roku, můžeme mu dávat i pasterované plnotučné kravské mléko stejně jako další mléčné výrobky.

Kde sehnat informace:

  • dobrým zdrojem informací je internet, kde můžete také výživu rovnou koupit
  • s výběrem vhodného mléka vám poradí dětský lékař
  • podrobné informace vám ochotně podají i v lékárně
  • před koupí výrobku si důkladně prostudujte příbalový leták nebo info na balení

Když dítě trpí alergií na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká přibližně u 1 – 3% dětí. Projevuje se trávicími potížemi jako je bolení bříška, průjem či zvracení a jejich intenzita se stupňuje. Tohle můžete pozorovat zhruba několik dní nebo i týdnů od přechodu na umělou výživu. Děti mívají i kojenecký ekzém, špatně se jim dýchá apod. Vždy se v takovém případě poraďte s dětským lékařem. Jestliže diagnózu potvrdí, je třeba mu začít podávat speciální mléka. Díky vysokému stupni štěpení bílkoviny, mají odlišnou chuť. Na tu si však kojenci brzy zvyknou. Počítejte však s tím, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V jejich ceně je zohledněna náročnost výroby. O jejich podávání rozhoduje alergolog. Útěchou může být fakt, že u většiny dětí alergie na kravské mléko v batolecím věku zaniká. (př. hypoalergenních přípravků k preventivnímu a léčebnému použití: Nutrilon A.R., Nutrilon Pepti Junior, Fantomalt, Pregestimil, Portagen, Lofenalac, Beba HA …)

Sójová mléka

Když dítě trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru, může lékař doporučit tzv. léčebný dietní přípravek spadající do skupiny kojenecké výživy. Tím může být mléko, které má bílkovinný základ na sojové bázi. Je třeba podotknout, že podobná mléka nejsou vhodná k běžné výživě zdravých dětí. Jsou to tzv. dietní mléka určená pouze dětem trpícím poruchou vstřebávání mléčného cukru. Může být ale i alternativním řešením pro vegetariány. Opět je třeba konzultace s lékařem. Děti které jsou alergické na kravské mléko, bývají alergické i na bílkovinu sóji. Z toho vyplívá, že se hodí jen pro malou skupinu dětí a o jeho užívání by měl rozhodovat výhradně lékař. (př. výrobků: Nutrilon soya, Prozobeš, Humana SL, Mikula SOM, Alsoy …)

K TÉMATU  Mikuláš, čert a anděl: Je čas přehodnotit strašení našich dětí?

Když se miminko ublinkává

Některé děti mají problémy s přijímáním umělého mléka a často se blinkávají. Na trhu je k dostání speciální mléko, které pomůže dítěti ublinkávání zvládnout. Mléko je většinou zahuštěné bramborovým škrobem. Díky tomu dojde k omezení návratu mléka ze žaludku do jícnu. Existuje dokonce i varianta pro kojené děti – podává se před samotným kojením. Používání opět konzultujte s dětským lékařem.

Při přípravě umělé výživy se řiďte základními pravidly:

  • Při přípravě lahviček a saviček je důležité dodržovat čistotu a hygienu (doporučuje se čištění kartáčkem, následné vypláchnutí a vyváření 15 minut od začátku varu)
  • Přípravky je třeba ředit vhodnou vodou určenou přímo pro kojence např. Dobrá voda, Toma, Aquila)
  • Při přípravě se řiďte návodem. To platí hlavně pro stanovení přesné dávky sušeného mléka a vody.
  • Umělou výživu připravujte vždy těsně před vlastním použitím
  • Neohřívejte vodu v mikrovlnné troubě
  • Aby byl prášek stale sypký, skladujte jej v suchu 
  • Je třeba hlídat trvanlivost a po otevření spotřebovat balení do data určeného na krabici.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Trendem poslední doby, zejména mezi mladými lidmi na různých sociálních platformách, je pojem zvaný body count. Možná už jste o něm slyšeli, možná vás úplně minul. Co to ten body count vlastně je? Proč se najednou tolik řeší? A co o nás vypovídá?

Výběr článků

Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek

Nepřehlédněte

S každým novým rokem přicházejí i nové trendy, a to platí i pro svět seznamování. V dnešním úterním článku na Dámské Lize se věnujeme otázce, jaké trendy nám přinese rok 2024 v oblasti seznámení a vztahů. Od online platforem po inovativní způsoby setkávání, přinášíme vám pohled na aktuální směry a měnící se dynamiku, která ovlivňuje způsob, jakým se lidé seznamují a budují vztahy v nadcházejícím roce.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek