Nižší teploty jsou výhodou a krásy podzimu bonusem
Trénink v přírodě je závislý na počasí. Pro tělo je nižší teplota vzduchu lepší, než letní vedra. Dobře zvládnete i náročnější trénink, protože se tělo nebude přehřívat. Navíc běhat nebo cvičit v přírodě, kdy se barví listí do desítek odstínů, sluníčko jen tak trochu hřeje a svítí na nádhery babího léta, může být i romantické.
Správné oblečení je základem, ale pozor na déšť a vítr
Nepromoknout, neprofouknout. V létě vám stačila jedna tenká vrstva. Na podzim musíte hlídat počasí a vrstev na sebe obléct více. Lepší více vrstev než jedna silná. Když se oteplí nebo se zahřejete, můžete vždycky jednu sundat a na konci tréninku ji zase obléci. Nebude vám hrozit přehřátí nebo podchlazení.
Vybírejte materiály, které jsou prodyšné a dobře odvádějí pot. Na deštivé počasí vyzrajete s voděodolnými materiály. Pořiďte si nepromokavou obuv s protiskluzovou podrážkou. Předejdete zraněním, pádu nebo nachlazení.
Jak budou teploty klesat, nezapomeňte na čepici, rukavice a teplé ponožky. Pod kalhoty navlečte legíny nebo funkční punčocháče.
Bezpečnost především. Zkuste změnit dobu tréninku
Trénink v přírodě má s nastávajícím podzimem jednu nevýhodu, a to že se dříve stmívá. Pokud jste zvyklá chodit běhat například do parku, dobře se vybavte. Nebo si promyslete denní režim. Jestliže máte klouzavou pracovní dobu, můžete si třeba udělat delší pauzu a využít ji k tréninku.
Pokud to nejde a park či les vám připadá ve tmě rizikový, změňte prostory. Během školního roku jsou často do pozdního odpoledne otevřená venkovní hřiště. Nebo můžete proběhnout ulicemi do venkovní posilovny, které jsou už v mnoha městských parcích či vnitroblocích.
Jestliže část svého tréninku absolvujete v blízkosti vozovky, nezapomeňte na reflexní prvky na oblečení a na botách. Ostatně, to se hodí i během dne, když prší nebo je mlha.
Běžecké prázdniny zrelaxují tělo, pro začátečníky to ale neplatí
Pokud jste začala s tréninkem teprve letos, pokračujte. Režim, který jste si na jaře nastavila, nepřerušujte. Kdybyste si dala delší pauzu, už byste se k tréninku těžko vracela. Běžecké prázdniny také nepotřebují ti, kteří běhají celý rok jen aerobní zóně. Pokud ale absolvujete závody, na podzim byste měla zklidnit.
Odborníci doporučují dát si právě v této době běžecké prázdniny. Znamená to tři až čtyři týdny neběhat. Zaměstnat tělo jinou formou cvičení, která nebude zatěžovat dolní končetiny, a především relaxovat. Masážemi, saunou, vířivkou. Co takhle zajet si na pár dní do lázní. Zaplavat si a připravit se na další trénink v přírodě.