Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Tipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
tipy pro úrodu rajčat
Jak na bohatší úrodu. (zdroj foto: youi.cz)

09. 06. 2021

Začněte u sazeniček

Tipy pro úrodu rajčat začínají péčí. Ta začíná už u semínka. Ale protože se rajčata většinou pěstují ze sazenic, začneme až jejich přesazováním. Sazenicím se bude dařit lépe, pokud k jejich kořenům přidáte trochu popela ze dřeva. Popel pak můžete přisypat i na povrch zeminy, ve které rajčata pěstujete. Jednotlivé sazenice by měly být nejméně 60 cm od sebe.

Zatímco s hnojením rajčat počkejte než se na rostlinkách začnou objevovat první květy, se zaléváním neotálejte. Důležitý je zejména první týden po přesazení, protože se rozvíjí kořenový systém sazenic. Po uplynutí sedmi až deseti dní pak zalévání omezte, příliš mnoho vláhy totiž podpoří růst rostlin, ale na úkor počtu květů, a tedy i rajčat.

Tipy pro úrodu rajčat: když se sazenice uchytí

Pokud pěstujete rajčata kvůli plodům a ne na okrasu, odstraňujte všechny vedlejší výhonky, které na nich vyraší. Růst nechte jen dva hlavní stonky. Tím zajistíte, že bude mít rostlinka dost síly na to, aby na ní vyrostla krásné a šťavnaté plody. Kromě vedlejších stonků pravidelně odstřihávejte i zvadlé listy, případně listy, na kterých objevíte známky napadení různými nemocemi či škůdci.

Dostatečně velké rozestupy, které jsme zmínili výše, by měly mimo jiné zajistit, že se škůdci nedostanou z jedné rostliny na druhou, pokud je včas odhalíte a napadená rajčata řádně ošetříte.

Když rajčata začnou kvést, zalévejte jen jejich kořeny, nikoli listy. A rostlinkami jednou za čas zatřeste, podpoříte tak proces opylení. Ve chvíli, kdy vykouknou první květy, začněte s přihnojováním, použijte nejlépe hnojivo určené přímo pro rajčata. S hnojením to nepřehánějte, obvykle stačí asi o třetinu nižší dávky, než jaké uvádí výrobce hnojiva.

K TÉMATU  Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!

Kolem poloviny července odstřihněte všechny výhonky, na kterých nejsou květy, aby rostlinky neplýtvaly živinami. A krátce předtím, než dozrají první rajčata, odstřihněte také listy, které se dotýkají zeminy. Při dodržení těchto doporučení se vám urodí šťavnatá a krásná rajčata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lucie Bílá dnes slaví 59. narozeniny. Zpěvačka, která se narodila v Otvovicích u Kladna, patří už desítky let mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Na kontě má rekordních 21 Zlatých slavíků a kromě hudby se věnuje i divadlu, kde vede vlastní scénu v Praze.
Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.

Výběr článků

Jaké jsou trendy v bydlení pro letošní zimu? Toužíte si trendově zařídit váš domov? Pak se můžete inspirovat těmito 4 aktuálními trendy.
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.

Nepřehlédněte

S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek