Pondělí , 12. 05. 2025

Pankrác

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Syndrom náhlého úmrtí kojence
Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou každé matky. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 10. 2020

28. 10. 2020

Co je syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence, známý také pod zkratkou SIDS, (z anglického sudden infant death syndrome) je náhlá a neočekávatelná smrt kojence, který je starší než jeden měsíc, kdy se ani pitvou neprokáže příčina úmrtí. SIDS postihuje děti v 1. roce života, přičemž 95 % dětí postihne do šestého měsíce.

Nejčastěji se SIDS vyskytuje mezi 2.–4. měsícem, častěji se s ním lze setkat u chlapců než u dívek. K náhlé smrti miminka dochází nejčastěji v průběhu spánku. Vzhledem k tomu, že u miminka nejsou patrné známky nástupu SIDS, nelze riziko předem rozpoznat. Mnoho maminek využívá monitorovací zařízení dechu miminka, kdy se při absenci dechu spustí alarm a poté je nutné zahájit nedokladnou resuscitaci.

Rizikové faktory

Ačkoliv existuje mnoho hypotéz o možných příčinách, přesná příčina syndromu náhlého úmrtí kojence není zcela jasná. Z tohoto důvodu tak není možná ani spolehlivá prevence. Jsou ale stanoveny určité rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence.

Patří mezi ně např. ukládání dítěte do postýlky v poloze na bříšku, matky kuřačky, velmi mladé matky, častá těhotenství matek, špatně ventilované či zakouřené prostředí, nadměrná nebo nízká pokojová teplota, nedonošenost dítěte, socioekonomický status rodiny a brzké ukončení kojení.

Jak předcházet SIDS

I když přesné příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence nejsou přesně známy, pro snížení rizika jsou doporučována určitá preventivní opatření.

  • Miminko ukládat ke spánku v poloze na zádech. Poloha miminka na boku není doporučována, protože hrozí překulení do polohy na břicho, která je pro vznik SIDS riziková.
  • Miminku je vhodnější opatřit na spánek tvrdší matraci.
  • Všechny plyšáky a měkké hračky je nutné z postýlky odstranit, protože by mohly způsobit udušení miminka.
  • Miminko by mělo mít vlastní postýlku zejména pro zajištění jeho bezpečnosti. Rizikový je společný spánek miminka s rodiči, protože kromě zalehnutí se také zvyšuje riziko SIDS.
  • Místnost, ve které miminko spí, je nutné pravidelně a důkladně větrat.
  • Teplota pro spánek miminka by měla být kolem 18-20°C. Vhodná není příliš nízká, ale ani příliš vysoká teplota.
  • Nikdy bychom neměli kouřit v místnosti, ve které spí miminko.
  • Miminko je nutné na spaní oblékat přiměřeně v závislosti na teplotě a ročním období. Není nutné miminko oblékat do několika vrstev a přikrývat peřinkou, protože by mohlo dojít k přehřátí. Nedostatečně oblečené miminko může být naopak podchlazeno.
  • Miminko je vhodné kojit co nejdéle, protože mateřské mléko je ideální výživa.
  • S miminkem je nutné pravidelně absolvovat preventivní lékařského prohlídky.
K TÉMATU  Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Studie doporučují používání dudlíku jako prevenci SIDS

Většina odborných studií zaměřených na SIDS doporučuje používání dudlíku jako jedno z preventivních opatření vzniku SIDS. Americká pediatrická akademie uvádí, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS. Studie z roku 2005 dokonce naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Studie z roku 2010 provedená na Monashově univerzitě v Melbourne vysvětluje, že díky dudlíku spí miminko lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně. Studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku snižuje další známá rizika vzniku SIDS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Ve velkém stylu si Marek Ztracený podmanil letošní ceny Žebřík, zatímco Ewa Farna a Chinaski nezůstali pozadu. Výjimečný večer v Plzni přinesl nejen hudební oslavy, ale i poctu legendě Jiřímu Suchému.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Digitální technologie změnily podobu vztahů i nevěry. Kdy se nevinné chatování mění v podvod? Prozkoumejte s námi tenkou hranici mezi online flirtem a virtuální nevěrou v době, kdy jsou sociální sítě a smartphony součástí našich každodenních životů i intimních vztahů.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Tihle dva lidé se rozhodli vyzkoušet cvičení jógy v páru. I s návodem to ale není nic jednoduchého, jak si oba dva vyzkoušeli na vlastní kůži. Udržet krkolomné pozice je bez tréninku velký oříšek, i pokud patříte mezi pohybově nadané.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Výběr článků

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.

Nepřehlédněte

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek