Neděle , 30. 03. 2025

Arnošt

Určete svůj somatotyp a konečně dosáhněte vysněné postavy

Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
somatotyp
Velkou roli na naší postavě má genetika.

28. 02. 2023

28. 02. 2023

Ač se to na první pohled nezdá, somatotyp má v našem životě o něco důležitější roli než jen vykreslovat tvar našeho těla. Dokáže totiž mimo jiné napovědět, co nám do vínku dala genetika, kterou jen tak obelstít nelze, a také nám lépe upřesní, jací z hlediska tělesné schránky jsme a co bychom měli jíst i jaká fyzická aktivita je pro nás vhodná. Díky tomu získáme docela komplexní a ucelenou představu, jak k sobě přistupovat. Přestaneme se zbytečně trápit přístupem, který nám sladké ovoce beztak nepřinese a místo toho dáme přednost tomu, co na proměnu těla rozhodně zabere. Pojďme si to rozklíčovat.

Věděli jste, že genetika je za vznik somatotypu odpovědná ze 70 %?

Co je to somatotyp?

Úplně jednoduše se jedná o tělesný typ, tedy vaši konstituci, kterou sice odhadnete pouhým okem, ovšem pro její přesné určení se používají antropometrická měření na různých částech těla. Tedy od obvodu vašeho břicha, až po obvod paží, lýtek i tloušťky kožních řas na problematických partiích.

Pokud to vezmeme odborně, běžně se používají pro přesné analýzy počítačové programy, které graficky znázorní, jakému typu odpovídá vaše postava. Docela dobře to odhadnete i vy sami nebo třeba fitness trenér. Dohromady existují tři somatotypy: ektomorfní, mezomorfní a endomorfní, které mohou být v našem těle i zkombinované, přičemž zpravidla se vzájemně prolínají dva různé somatotypy.

somatotyp
V zásadě rozlišujeme tři somatotypy.

Přestože je genetika mocná čarodějka, dobrou zprávou je, že i takový endomorf může být mezomorfem. Stačí jen chtít a vědět jak. Teď už se ale přesuňme k jednotlivým typům a podívejme se na to, co jim opravdu prospěje.

Zajímavost: Kromě základního třídění existují i poddruhy somatotypu, a to třeba takový sekundární endomorf, který má sice geneticky blíž k endomorfovi, ale díky dobré stravě a cvičení vzhledem působí jako ektomorf.

Jste ektomorf, pokud…

Máte štíhlou či hubenou a vysokou postavu s delšími končetinami a křehčí konstitucí, přičemž nemáte problém s ukládáním tuku. Naopak můžete mít spíše problém nějaké to kilo přibrat. Protože u této postavy (co se případného hubnutí týče) není potřeba cvičit, dost často bývá zjevný menší objem svalové hmoty. Typická jsou i úzká ramena, hrudník, pánev i obličej, stejně tak relativně dlouhý krk. Díky štíhlé postavě máte skvělé předpoklady pro vytrvalostní sporty a další disciplíny, kde je výhodná nižší hmotnost.

K TÉMATU  Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?

Jak cvičit?

Úplně nejdůležitější je cvičení pro získání svalové hmoty a stabilizační cviky, které posílí vazivo, šlachy i klouby. Primárně byste se měli tedy zaměřit na posilovací cviky se zapojením celého těla. Vhodná jsou například cvičení stabilizující core, ale rovněž kombinace tréninku v posilovně se cvičením typu flowin a pilates.

Co jíst?

Oproti ostatním typům byste si měli dopřávat velké množství sacharidů, při pohybové aktivitě zvyšovat jejich příjem (asi o 10 g víc na kilo vaší hmotnosti). Vaše strava by měla být po stránce sacharidů komplexní, tedy s dostatkem potravin s nízkým a středním glykemickým indexem. Ideální jsou hlavně těstoviny, rýže a celozrnné pečivo. Opomenout byste neměli ani adekvátní množství bílkovin, které vám pomohou s vybudováním kvalitní svalové hmoty.

Jste endomorf, pokud…

Máte robustnější tělo, a především v oblasti trupu máte vyšší množství tělesného tuku, který může být i na dalších částech těla nerovnoměrně rozložený. Typický je krátký trup, větší obvod pasu a vyklenující břicho. Zpravidla není znatelná svalová osa, kterou zakrývá podkožní tuk. Obličej je obvykle naducanější a krk je krátký. Kloubní spojení jsou silnější, avšak kosti mohou být spíš tenké. Z podstaty své postavy můžete snadněji přibývat na váze, a přitom mít problém dosáhnout redukce hmotnosti. Endomorf je pro svou konstituci naprosto ideální pro všechny silové sporty.

Jak cvičit?

Tento somatotyp si žádá kombinaci cvičení – silového tréninku pro budování svalové hmoty i aerobní cvičení. Díky tomu dojde ke spalování tuků i vybudování kvalitní svalové hmoty. I když to občas svádí, nezaměřujte se jen na silový trénink, moc účinků vám to nepřinese. Vhodný je například nordic walking, jízda na kole, u pokročilejších klidně běhání a cardio tréninky ve fitku. K tomu i pravidelné posilování problémových partií.

K TÉMATU  Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové" kůže vůbec zbavit?

Co jíst?

Oproti ostatním somatotypům by měl být jídelníček u endomorfů poněkud přísnější. Je nutné eliminovat jednoduché cukry, živočišné tuky, naopak vítané jsou kvalitní bílkoviny i vláknina. A co se sacharidů týče, ideální je maximálně 4,5 g sacharidů na kilo tělesné hmotnosti.

žena
Od vaší tělesné stavby se odvíjí mnoho věcí.

Jste mezomorf, pokud…

Překypujete vitalitou a můžete se pyšnit robustní, pevnou až atletickou postavou, která má viditelné a adekvátně rozložené svaly a také silnou kostru. Zpravidla nejsou výjimkou široká ramena i hrudník a dlouhý trup. Díky tomu, že jste přirozeně svalnatí, reagujete dobře na nárůst svalové hmoty, čímž pochopitelně vzroste vaše tělesná hmotnost. Občas však dochází k různým svalovým dysbalancím, rovněž se svaly častěji zkracují. Mezomorfové mají v těle nízký objem podkožního tuku, také se mnohem lépe regenerují a mohou se chlubit značnou silou. Díky svým dispozicím je tento somatotyp vhodný pro atletiku, gymnastiku i kulturistiku.

Jak cvičit?

Důležité je cvičení, které jednak pomůže udržet vybudované svaly a pevné tělo, ovšem nesmí dojít k jeho přetěžování. Ideální je proto spíše aerobní pohybová aktivita, nikoli tedy přímé posilování těla. Skvělá je třeba rychlá chůze, běh, jóga či pilates. Podstatné je i pravidelné protahování, aby se předcházelo zkráceným svalům.

Co jíst?

Vhodné jsou obecné stravovací zásady, není třeba se striktně držet určitých jídelníčků. Tento somatotyp má výhodu, že pokud častěji zhřeší, jeho tělo se i tak rychle dostane zpátky do formy. Pokud však budete mít potřebu budovat více svalové hmoty, jsou důležité nejen bílkoviny, ale i dostatek sacharidů – tedy v průměru 4-6 g na kilo hmotnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Spalovače tuků od matky přírody. Nakopněte hubnutí tím, co máte doma

Zdroje článku:
https://www.teachpe.com/training-fitness/somatotypes
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Make-up a líčení dokáží zázraky, o tom už jsme se přesvědčily několikrát. Tahle proměna ale sebere "modelce" několik let a dokonale změní její vzhled!

Výběr článků

Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.

Nepřehlédněte

Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek