Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Co slovo, to perla! Mimísek, orgasmík nebo kapůčo? Stop těmhle zkomoleninám

Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
slovo
ilustrační obrázek

27. 06. 2023

Těhule

Těhotné ženy už nenazýváme těhotnými ženami nebo ženami v očekávání, nýbrž těhule. „Hele, těhule jde,“ můžete slýchat často. Sice nejde o nijak hanlivý výraz, ale jde o natolik divné slovo, že by mělo být vymazáno z povrchu zemského. Navíc je slovo těhule lehce zaměnitelné třeba za sněhule. A co teprve těhulka!

Pivson a pivísko

A ještě tu máme pivajz. A pořád je řeč jenom o tom jednom, o obyčejném pivu, kterému jinak říkáme také pivko nebo třeba hladinka či šnyt. Ale pivson a pivísko? Obojí jsou slova, která nikdy neměla vzniknou. Pivson zní jako jméno skandinávského hokejisty, pivísko jako hračka pro děti.

Manža

Taky máte doma manžu? Ne manžetu. Ani manažera. Ale kupodivu manžou myslíme manžela. Pokud doma skutečně nějakého máte, zkuste se ho zeptat, jestli by se mu líbilo, kdybyste o něm mluvila jako o manžovi. A ještě si představte, jak se chlapi baví v hospodě a říkají: Hele, voe, ten manža tý Novákový, to je ale…,“ Ne, to se vážně nikdy nestane. Doufejme.

Příťa

A ani příťa není slovo, které by se mělo běžně používat. Je to přítel nebo partner, ale příťa? Některé ženy toto označení pro svou drahou polovičku skutečně používají a to nejenom v rozhovorech s kamarádkami, ale například i v rozhlasovém vysílání.

Čusík

To má být jako připomínka dětského časopisu Méďa Pusík? Čusík není pozdrav, čusík spíš evokuje džusík, ale ani to není pozdrav. Na takový pozdrav je lépe nereagovat, pak se ho třeba lidé odnaučí používat.

Mimísek

Slova jako mimísek jsou možná důvod, proč některé ženy oddalují mateřství. Lidé tím mají na mysli miminko, mimino, batole, novorozeně, zkrátka malé dítě nebo chcete-li dítko. Mimísci ale také patří na seznam zakázaných slov. Proč? Protože je tak sladké, až z něj téměř kape karamel. Mimískám a mimískům jedno velké stop.

K TÉMATU  GALERIE: Naprosto zpackané přípravy dortů (20 fotek)

Láskovat

„Láskuju tě, lásko!“ Zřejmě sloveso láskovat používají lidé, kteří se svým partnerům a partnerkám stydí (nebo se zdráhají) říct klasicky „Miluju tě.“ Nebo možná pro někoho „Láskuju tě“ není tak zavazující a důležité jako „Miluju tě“. Nicméně je lepší používat: „Mám tě rád“ neb „Láskuju tě“… vážně byste tohle od někoho chtěli slyšet?

Lásečka

Ano, toto souvisí s předchozím slovem a v ničem si s ním nezadá. „To je moje lásečka, tohleto.“ Ano, možná to také slýcháte často a trhá vám to uši. Lásečka je možná něco jako lasička. Anebo má slovo lásečka nějakou spojitost s vlásky? Vlásečky?

Mocinky

Ne, nemůžeme jednoduše použít „moc“, ale musíme mocinky. „Mocinky pusinek posílám!“ Tohle už je vážně mocinky moc. Zdrobněliny by se měly používat skutečně jen ve výjimečných případech, ale jejich nadužíváním se dostáváme zpátky do dětských let. A věřte, že ani děti nepoužívají tolik zdrobnělin jako dospělí lidé.

Orgasmík

Orgasmík jako orgasmus? Nebo jako malý orgasmus? Orgasmík mužský nebo ženský? A chce váš partner nebo partnerka slyšet, jaký orgasmík vám přivodil? Orgasmík do erotických hrátek nepatří. Leda orgasmus. Orgasmík je slovo antisexuální a antierotické a rozhodně jím nikoho nevzrušíte. Spíš naopak.

Chemoška

Nejenže je to naprosto necitlivé, neempatické slovo, ale ještě ke všemu urážející pro někoho, kdo si chemoterapií prošel nebo koho třeba čeká. Chemoterapie bývá nedílnou součástí léčby různých druhů rakoviny a rozhodně by se neměla znevažovat tím, že ji budeme nazývat chemoškou. To mohou říkat třeba děti na střední chemikářce nebo chemii, ale i to už je na pováženou.

Kapůčo

Ne, je to cappuccino. Cappuccino je mezinárodně používané označení pro kávový nápoj s mlékem. A kapůčo? To je ryze český výraz, který však není tolerován ani v českých kavárnách. „Dám si kapůčo,“ říkáte v restauraci nebo kavárně? A vážně vám rozumí? Ne, kapůčo ani presátor (espresso) neexistuje. A neexistuje ani presso.

K TÉMATU  Vegetariánské recepty z jednoho hrnce. Příprava bezmasých pokrmů může být snazší než si myslíte

Hummísek

Hummus je jeden z oblíbených pokrmů obyvatel Blízkého východu. Jde o jakýsi krém z cizrny a dalších ingrediencí, který se konzumuje s arabským chlebem. Hummísek je asi jen odvozenina od mimíska. Ale rozhodně ne hummus. Hummísek je to slovo.

Čvančary

Ne, urážet někoho pomocí vymyšlených slov ani pomocí ničeho jiné se nemá. Čvančary se začaly používat v době, kdy herečka Jitka Čvančarová proslula svým bujným dekoltem. Zřejmě toto slovo vymyslel někdo, kdo herečce neskutečně závidí. Ať už někdo má nebo nemá bujné poprsí, není záhodno ho častovat zkomoleninou jména někoho jiného. Dotyčnému to může hodně ublížit.

Bydlenka

Už se neříká žena v domácnosti nebo žena, která má zkrátka doma ráda uklizeno a pořád si své hnízdo zvelebuje. Už pár let se takové ženě říká bydlenka. Kdo ho vymyslel, se neví, ale rozšířilo se natolik, že se s bydlenkou setkáte v mluvené i psané formě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 nejčastějších hlášek, které musí ženy po třicítce poslouchat stále dokola

Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost

Zdroje článku:
www.idnes.cz, magazin.aktualne.cz, cestina20.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?
Před časem jsme se s partnerem rozhodli, že po svatbě a pořízení bytu bychom rádi měli miminko. To jsem ale netušila, jaké utrpení mě bude čekat.

Výběr článků

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.

Nepřehlédněte

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek