Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

S příchodem jara si naše tělo žádá refresh a novou energii. Dobijte se pomocí bylinek!

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přírodní bylinky pomohou pročistit organismus!
zdroj: 123RF.com

09. 04. 2019

Změny ročních období si dozajista žádají lehkou změnu a přípravu. Především po zimě je potřeba naše těla opět nastartovat! V rámci jarního restartu je důležité myslet především na regeneraci buněk jater a ledvin a hlavních energetických orgánů. Zároveň nesmíme zapomenout také na naše střeva, posílení imunity, podporu hormonálních funkcí a snížení únavy. V neposlední řadě se také neobejdeme bez dobré a pozitivní nálady. Docílit toho můžeme hned několika způsoby. Cvičením, zdravějšími potravinami, kvalitnějším spánkem a také přírodními bylinkami. Které z nich si vybrat? 

Česnek medvědí

Tato zázračná rostlinka a bylina je s příchodem jara dostupná téměř všude, kde se nachází v blízkosti les. Je to velice účinná bylinka, která na naše tělo působí velmi blahodárně. Nejen, že snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má skvělé dezinfekční účinky na náš trávicí trakt. Česnek medvědí můžeme nejen usušit nebo zamrazit ale ideálně jej použít i čerstvý do všech potravin. Snad nejčastěji jej využíváme na výrobu domácího pesta.

Sedmikráska obecná

Další zázračnou bylinkou, kterou nalezneme kdekoliv, kam se podíváme, je právě sedmikráska. Využít můžeme nejen její bílé květy ale klidně i celou s listy. A na co ji nejlépe použít? Její listy nebo květy jsou ideální k relaxační koupeli ale také ke konzumaci. Nejen, že skvěle působí na naši pleť a omlazuje ji, ale zároveň je také dokonalou protizánětlivou prevencí.

Heřmánek

Snad nejznámější a nejběžnější bylinka, kterou moc dobře všechny známe. A řada z nás si heřmánek nemůže odepřít. Z heřmánku můžeme pořídit přírodní sprchové gely, šampony, přírodní čaje, ale také velice účinné protizánětlivé masti. Obsahuje velké množství modré silice, která pomáhá našemu tělu k lepšímu zažívání  a také působí protizánětlivě. Současně heřmánek slouží proti žaludečním vředům, flavonoidům nebo k očistě našeho trávicího traktu. Právě proto tak milujeme nálevy z čerstvého heřmánku, který je zároveň skvělým uklidňujícím prvkem před spaním. Nejen, že uvolňuje stres a napětí, ale zároveň nám pomůže vyřešit problém s nespavostí.

K TÉMATU  Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Měsíček lékařský

Další velmi důležitou a velice populární bylinkou je měsíček, který je doslova senzací pro naše tělo. Obsahuje tolik blahodárných vitamínů a živin, že poslouží prostě k čemukoliv. Je ideálním lékem pro naši kůži a pokožku ale zároveň slouží i k jejímu omlazení. Dokáže totiž změkčit pokožku či zatočit s pigmenty či nedokonalostmi naší kůže. Měsíček již dlouhodobě působí jako omlazující kúra. A co teprve čaj? Je prostě lahodný a zdravý! 

Jak odvodnit náš organismus

Většina mladých dívek i starších žen řeší neustále problém se zadržováním vody v našem těle. Kdo by také chtěl mít otoky na nohou, nafouklé břicho v bikinách nebo se potit celý den? Odmítáte ale chemii a nechcete se ládovat pilulkami? Ani nemusíte, stačí se obrátit na naši matku přírodu. Užívání bylinek je prostě základ. Současně je důležitá také prevence. Když už se nám zdá, že začínáme se zavodněním bojovat, vyplatí se omezit používání soli a cukru. Zkuste proto dochutit vaše jídlo jednoduše bylinkami. S příchodem teplých měsíců naše tělo vyžaduje také větší množství tekutin. Každé tělo je však jiné. I v tomto případě se ho vyplatí poslouchat a vyhovět mu. Jaro a léto je skvělé období na změnu v našem jídelníčku! Kdy jindy si můžeme slastně pochutnávat na takovém množství ovoce a zeleniny? Zkuste zařadit do vašich talířů například lahodný meloun, okurky, rajčata nebo pórek.

Petržel

Patří mezi další oblíbené a nejčastější bylinky, které můžeme denně využívat jako zdroj vitamínů a minerálů. Petržel můžeme použít při vaření do všech různých pokrmů, tepelně ji upravovat ale zároveň ji můžeme využít i při přípravě čaje. S touto bylinkou máte jistotu, že váš organismus vždy odvodníte.

Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka

Asi si říkáte, že všechny tyto dobrůtky skvěle chutnají, ale jsou také velmi prospěšné pro naše zdraví. Připravit si z nich můžete nejen čaj ale také domácí marmeládu. S příchodem jara se také řada z nás může potýkat se zánětem močového měchýře. A právě takový domácí brusinkový čaj je ideální prevencí a lékem současně. Naopak borůvky jsou ideálním prostředkem k detoxikaci a pročištění.

K TÉMATU  7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Kopřiva

Kopřivový čaj, kopřivový šampon či kopřivový nálev – to vše se dá z této léčivé rostliny vyrobit. Obecně je kopřiva ideální bylinkou pro odvodnění našeho organismu a zároveň podporuje a čistí krev. Pokud vás trápí dlouhodobé zavodnění a projevuje se to u vás například oteklýma nohama, zkuste kopřivovou lázeň. Kopřiva slouží obecně také k pročištění celého těla. 

Hubneme s bylinkami

Pokud se rozhodneme zhubnout i nějaké to kilo dolů, můžeme si kromě cvičení a diety pomoci i bylinkami. Stačí zkusit začlenit do svého každodenního života bylinkové čaje. I přesto, že tělo každé z nás je jiné, existují rostliny, které urychlují metabolismus, podporují naši energii, detoxikují tělo a pomáhají nám napravit nerovnováhu uvnitř. Jak ale správně najít tu naši bylinku, která nám pomůže? Je důležité si uvědomit, že je to u každého individuální. Pokud patříte mezi chladnější typy lidí, skrze hubnutí vám prospěje zahřátí organismu. Naopak horké typy lidí potřebují své tělo spíše ochladit. Mezi obecně prospěšné bylinky, které mají hubnoucí účinky, patří například Máta, Pampeliška, Zázvor, Dobromysl či Lékořice.

Jak poznat zanesený organismus

  • dlouhotrvající únava a nechutenství
  • špatná kvalita pleti
  • bolesti kloubů a svalů
  • nedostatek energie
  • zapáchající dech
  • problémy s vylučováním
  • časté krátkodobé onemocnění
  • zakalená moč
  • špatné trávení

Ideálním pomocníkem a rádcem na hubnutí a pročištění organismu je například také tradiční čínská medicína. Ta totiž sleduje typologii a vlastnosti každého jednotlivce a na tomto principu nám odborníci poradí, které rostliny nám pomohou a jsou nám nejvíce prospěšné. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Ve věku 85 let zemřel herec Alois Švehlík. Patřil k nejvýraznějším osobnostem českého divadla, filmu i dabingu. Během více než půlstoletí na scéně vytvořil stovky rolí a výrazně se zapsal jak do historie Národního divadla, tak do české audiovizuální tvorby.
Meteorologové vydali první dlouhodobou předpověď pro léto 2025 a zdá se, že se máme na co připravit. Očekávají se nadnormální teploty a dlouhotrvající sucho, které by mohlo zasáhnout celou střední Evropu, včetně České republiky.
Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Výběr článků

V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Silvestr je čas oslav, radosti a společenských setkání, a otázka alkoholu a jeho role ve společenském kontextu může vyvolat rozporuplné pocity. V dnešním článku na Dámské Lize se zamýšlíme nad tématem pití alkoholu během silvestrovských oslav, zejména v pracovním prostředí. Přinášíme vám přehled možností, etikety a důležitých aspektů, které byste měli vzít v úvahu, abyste si mohli s kolegy připít k novému roku s respektem a uvědoměním.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek