Co na zápach funguje? Nebo alespoň, jak ho minimalizovat? Protože mít smradlavé boty prostě nechce nikdo. Zvlášť teď, když spoustu času strávíte v uzavřených místnostech. Všechno je mnohem intenzivnější a citlivější, než když se hodně větrá. Jak tomu předejít? Zjišťovali jsme a máme pro vás pár tipů.
Boty perte
Není nic snazšího, než boty hodit do pračky a za třicet minut je vyndat jako nové. Jen se před praním ujistěte, že to jde a zkontrolujte teplotu praní. Jednou jsem si takhle vyprala drahé tenisky a zmenšily se mi o více než číslo. A můžu být ráda, že se nezničily úplně. Před vypráním můžete vložky z nich nechat odmočit, případně vydrhnout kartáčkem. Očista je pak mnohem důkladnější.
Noste vhodné ponožky
Zní to banálně, ale pokud budete mít prodyšné, bavlněné, co dobře pohlcují pot i větrají, budou základem vašeho úspěchu. Vsaďte i na příměsi ze stříbra, které zápach pohlcují. Některé ponožky, zvlášť sportovní, už jsou na trhu. Raději sáhněte po nich než po umělých vláknech, ty jsou pro vůni peklo. Stejně na tom jsou i punčocháče. I když u silonek se tomu těžko vyhnete, rozhodně je použijte jen jednou a hned perte.
Používejte spreje
Na nohy i do bot. To je také možnost, jak zabít všechny bakterie, které způsobují zápach. Nakolik důsledně fungují je otázka, ale cesta to také je. Máte-li už boty hodně staré, spreje příliš nepomůžou. Je třeba s nimi začít hned na začátku, kdy jsou boty ještě nové.
Větrejte
Pokud můžete a je to společensky přijatelné, přezouvejte se do otevřených bot nebo alespoň povolte tkaničky, aby se vám nohy tolik nepotily. Vzduch se k nim pak dostane a vy tím zvyšujete šanci, že se vám zápach z bot vyhne.
Babské rady
Mezi babské rady patří jedlá soda, která se má nasypat večer do bot a nechat působit přes noc. Vytáhne z bot smrad. Stejně podobně funguje i zelený nebo černý čaj, nakapaný na vložky. Za zkoušku tu stojí.