Pokud vás trápí tvrdá kůže na částech chodidla, pak dobře víte, jak může být bolestivý každý krok. Zarostlé nehty v kůži kolem nich, ztvrdlá chodidla nebo popraskané paty. To jsou nejčastější problémy chodidel, zvlášť během dlouhé zimy, kdy jsou naše nohy neustále v neprodyšných ponožkách a botách.
Dejte chodidlům péči
Ve chvíli, kdy venku zavládne jaro a teplé počasí, snažte se dát svým nohám dostatek prostoru a vzduchu. Chůze naboso je velmi prospěšná nejen pro kůži na patách, ale také pro celkové zdraví lidského těla díky prokrvení chodidel a rozproudění lymfatického systému.
Nezapomínejte na svá chodidla ani během zimy, kdy jsou schovaná v teplých ponožkách. Péče o chodidla závisí především na odstranění odumřelých buněk. Nejjednodušší způsob je pravidelné drhnutí pat peelingem, v případě větších tvrdostí můžete použít i speciální břit, kterým opatrně ztvrdlou kůži odstraníte.
Volte správnou obuv
Tvrdá kůže na patách může vznikat také špatnou volbou obuvi. Jedině boty s kvalitní podrážkou, stélkou a kvalitním zpracováním dokáží chodidla zachránit od deformace nebo špatného sešlapání kůže. Nezapomínejte také na správné odvětrávání boty, aby vaše nohy nebyly příliš utěsněné nebo v neustálém vlhku vlivem potu.
Dopřejte si domácí procedury
Masáž chodidel je pro mnohé velmi příjemným rituálem, jedná se také o velmi zdravou proceduru. Masáží a procvičením chodidel a prstů na noze můžete podpořit kvalitní postavení páteře a celého těla, zamezíte také tvorbě ztvrdlých míst nebo vzniku puchýřů.
Ve chvíli, kdy dokončíte odstranění všech ztvrdlých míst nebo mrtvých kožních buněk, můžete přistoupit na samotnou péči a relaxaci chodidel. Velmi důležitým bodem je dostatečná hydratace celých chodidel. Na tento krok péče o chodidla existuje mnoho receptů, ty nejúčinnější si můžete osvojit hned teď.
Med není pouze k jídlu
V jednom z těchto receptů pro zvlhčení celých chodidel je dominantní ingrediencí med. Rozmíchejte šálek medu v teplé vodě, kterou si připravíte jako lázeň pro své nohy. Ponořte obě nohy do teplé vody a nechte působit 20 nebo klidně až 30 minut. Po půlhodině této relaxace můžete nohy vyjmout a škrábáním odstranit přebytečný povlak. Vaše chodidla a popraskané paty budou krásně jemné a kůže mnohem vláčnější.
Poslouží i olej
Pro vláčnost chodidel a jemnou kůži na patách můžete při svém rituálu péče o nohy použít také olej. Je na vás, zda používáte olivový, sezamový nebo jiný rostlinný olej. Olej naneste na chodidla večer, než půjdete spát. Vmasírujte ho krouživými pohyby vatovým tamponem nebo přímo rukama. Poté svá chodidla zakryjte teplými ponožkami. Ráno budou vaše nohy opět krásně hebké.
Připravte si zvláčňující přírodní krém
Pro přípravu krému na nohy si připravte lžičku olivového oleje, pár kapek citronové šťávy a levandulový olej. Všechny tyto ingredience smíchejte s malým množstvím vody a dobře promíchejte, dokud nevznikne hustý roztok, jen o málo řidší, než je klasický krém. Tento přírodní krém nanášejte každý večer na chodidla a masírujte do úplného vstřebání.
Díky těmto tipům budou vaše nohy opět bez nepříjemných a bolavých prasklin, suchých míst nebo hrubé kůže. Vaše popraskané paty budou tatam, chodidla hebká a jemná na dotek. V letních měsících se tak nemusíte stydět za své nohy v krásných sandálech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova
Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu