Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
pohřeb
Ztráta milované osoby je vždy těžká.

12. 07. 2022

Zařizování formalit a záležitostí na pohřeb je tak polední věcí, na kterou člověk v tomto těžkém období myslí. Ovšem je to zapotřebí, a to velmi brzy po odchodu blízké osoby. Shrnuli jsme pro vás veškeré informace, které potřebujete při pohřbu zařídit, abyste to měli co nejjednodušší.

Získání ohledacího listu 

Prvotním krokem, který potřebujeme k realizaci pohřbu, je ohledací list, tedy list o prohlídce zemřelého. V tomto případě velmi záleží na místě úmrtí. V zásadě mohou nastat 3 případy: 

Úmrtí ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (v ČR)

Jestliže smrt nastane ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (domov důchodců, nemocnice), prohlédne zemřelého lékař, kterého zajistí daná instituce, a ten následně vystaví ohledací list.

Úmrtí v prostředí mimo zdravotnické a sociální zařízení (v ČR)

Dojde-li ke smrti doma či kdekoliv mimo zdravotní a sociální zařízení, je potřeba kontaktovat buď praktického lékaře, záchrannou službu anebo lékařskou službu první pomoci (LSPP). 

smutek
V tak těžkých chvílích se hodí každá pomocná ruka.

Úmrtí v zahraničí

Poměrně složitější situace nastává, pokud dojde k úmrtí mimo ČR. V takovém případě je nutné kontaktovat České velvyslanectví působící v dané zemi anebo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud v dané zemi nemá Česká republika zastoupení, můžete se obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad členského státu EU, který vám následně poskytne pomoc.

Po vyřízení této formality nastává čas kontaktovat pojišťovnu, u které měl zemřelý sjednané pojištění a pokud cestoval skrze cestovní kancelář, je zapotřebí kontaktovat také jejich help linku. Dalším krokem je kontaktování pohřební služby nebo lékaře, kteří následně vystaví ohledací list.

Dojde-li k úmrtí ve zdravotním nebo ubytovacím zařízení (hotel), instituce může lékaře zařídit sama. Pokud však smrt nastane v „domácím prostředí” (respektive Airbnb), je tato zodpovědnost na vás.

Nechte to na pohřební službě 

Pohřební služba nám zajišťuje prakticky vše, co se týká řádného pohřbu zesnulé osoby. Vyřídí převoz zesnulého, administrativní náležitosti, vyhotovení a zaslání parte, nákup rakve či urny, prostor pro obřad, doplňky (květiny, hudba apod.), a v neposlední řadě také kremaci a uložení do země.

K TÉMATU  Tenisky pro chlapce - Výběr obuvi, kterou bude vaše dítě milovat

Výběr pohřební služby není nijak omezen místem úmrtí. Mějte však na paměti, že lékař, který vám vystavil ohledací list, bohužel ze zákona nemůže doporučit jakoukoliv pohřební službu. Tento krok je tak pouze na vás. Při úmrtí ve zdravotním nebo sociálním zařízení máte na kontaktování pohřební služby 96 hodin. 

Při sjednání pohřbu budete potřebovat následující dokumenty: 

  • občanský průkaz objednavatele pohřbu
  • občanský průkaz zemřelého (pokud je k dispozici)
  • rodný a oddací list zemřelého (pokud je k dispozici)
  • list o prohlídce mrtvého

Plánování obřadu

Existuje několik variant, jak se rozloučit s milovanou osobou. Pokud zemřelý neuvedl v závěti, jaký typ pohřbu chce, můžete si zvolit z následujícího:

  • pohřeb do země
  • kremace s obřadem
  • kremace bez obřadu
  • církevní pohřeb
  • přírodní pohřeb
pohřeb
Pokud měl zemřelý poslední přání, udělejte to pro něj.

Za hrob také platíme nájem 

Poslední nepříjemnou záležitostí je výběr a zaplacení nájmu za hrobové místo. Nájem se platí vždy dopředu na dobu 10 let a uzavírá se písemně. Cena nájmu se poté odvíjí od toho, jakou variantu místa jsme zvolili. Zvolit si můžeme ze čtyř variant a to: 

  • hrobové místo
  • hrob
  • hrobka
  • okno v kolumbáriu

Věříme, že vám náš průvodce alespoň trochu ulehčil zármutek nad odchodem milované osoby. Ať je pro vás tato událost co nejméně bolestná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Zdroje článku:
https://www.poradenstvi-pro-pozustale.cz/jak-zaridit-pohreb/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/ http://www.poradcepropozustale.cz/inpage/jak-zaridit-pohreb/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Výběr článků

Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Jaro je ideální doba pro obnovení a osvěžení všech aspektů života, včetně vašeho vztahu. V tomto článku se dozvíte, jak může jarní detox vztahů oživit váš partnerský život, posílit vaši vzájemnou komunikaci a prohloubit spojení. Představíme vám strategie a cvičení pro odstranění rutiny a negativní energie, které se mohou v průběhu času ve vztahu nahromadit. Objevte, jak společně strávený čas, otevřenost v komunikaci a sdílení nových zážitků mohou vašemu vztahu vrátit jiskru.

Nepřehlédněte

Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek