Vybíráme trekovou obuv: zohledněte terén, roční období i své nohy
Zatímco houbařit se vám v létě bude nejlépe v lehkých a pohodlných nízkých botách, ve frontě na výstup na Mount Everest naopak oceníte pevnou a zateplenou horolezeckou obuv. Před nákupem pohorek se hlavně zamyslete nad tím, v jakém terénu a za jakých povětrnostních podmínek je budete používat nejčastěji a podle toho zvolte správnou tuhost podrážky a vhodný střih i materiál bot.
Nízké nebo kotníkové?
Na kratších letních túrách po zpevněných a dobře udržovaných cestách dopřejte svým nohám maximum pohodlí a svobody v trekových sandálech nebo lehké nízké obuvi (odpovídá kategorii A-B). V náročném terénu a ve větších nadmořských výškách se však už neobejdete bez vyšších bot, které zabezpečí váš kotník a ochrání vaše nohy před vlhkostí a chladem.
Kůže nebo textil?
Textilní trekové boty jsou sice lehké a prodyšné, ale do náročného terénu je raději vyměňte za celokožené boty, které jsou odolnější proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.
Měkká či tuhá podrážka?
Obecně lze říci, že čím náročnější terén a podmínky, tím tvrdší podrážku byste měli zvolit. Na jednodenní nenáročné treky vám postačí lehčí boty s měkkou podrážkou. Pokud se chystáte do náročnějšího nezpevněného terénu do hor, kde se můžete setkat s chůzí po sněhu, případně ledu, tak vybírejte boty s tvdrší podrážkou s drážkami pro možnost upnutí maček.
Myslete na kotníky i malíčky a palce
Vždy je důležité, aby vás boty netlačily či jste v nich neplavali. Proto si vyberte svoje číslo bot a obuv si nezapomeňte vyzkoušet.