Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
pokojovky v zimě
Rostlinky rozlišují dvě období. Přes zimu mají období odpočinku.

17. 11. 2022

Dejte si pozor na topení a průvan

Pokojovky v zimě by se neměly hnojit ani přesazovat. Navíc nepotřebují ani tolik vody. Zároveň je však důležité, mít všechny rostlinky od konce září až do konce dubna na nejsvětlejším místě v bytě. Čím více světla budou mít, tím samozřejmě lépe. Ideálním místem je pro ně okno orientované na východ. Nemusíte je umisťovat jen na parapet, stačí, aby byly poblíž okna. Dejte si ale pozor na to, abyste pokojovku neumístili do blízkosti radiátoru nebo do průvanu. Tak byste svou rostlinku mohli zahubit.

S vodou šetřete

Už jsme zmínili, že pokojovky v zimě nepotřebují ani tolik zalévat. Je lepší vodou šetřit, protože přelití by jim mohlo výrazně uškodit. Většině rostlin postačí, když je budete zalévat dvakrát až třikrát za měsíc.

TIP: Nikdy ale nepoužívejte ledovou vodu, jen tu pokojové teploty a alespoň 48 hodin odstátou. Zdali rostlina potřebuje více vody, než jí dáváte, poznáte tak, že do zeminy strčíte prst. A pokud je ještě dva až tři centimetry pod povrchem úplně vyschlá, je dobré rostlinu zalít.

Zvlhčujte vzduch

Většina pokojových rostlin má také ráda vlhkost. Proto je můžete místo zalévání spíše rosit. Případně použijte zvlhčovač vzduchu, který umístíte přímo do středu květináče.

Jste zvyklí své rostliny sprchovat? V zimě raději sprchu vynechejte. Tu jim dopřejte zase až v květnu. Jenže i na rostlinky se bohužel práší. Proto nezapomeňte listy jednou za měsíc nebo za dva otřít navlhčeným hadříkem.

pokojovky
Jednou za čas rostlinky otřete vlhkým hadříkem od prachu.

Hnojte až na jaře

Nikdy rostliny během  podzimu a zimy nehnojte. Rostliny, jak jsme uvedli na začátku, procházejí obdobím vegetace. Nadměrné hnojení by jim mohlo uškodit. Jestliže jste ale dosud rostliny vůbec nehnojili, ještě máte čas to stihnout. Ale hnojivo nařeďte mnohem více, než se píše na obalu.

K TÉMATU  Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Snažte se pokojovky v zimě netraumatizovat

Nezapomínejte rovněž na to, že rostliny nemají rády teplotní výkyvy. Většině pokojovek se nejlépe daří při teplotě mezi 15 až 21 stupni Celsia. Budete-li mít doma přes zimu teplotu vyšší, pak je nutné rostliny i častěji rosit nebo zalévat. Ale jakmile doma máte 24 stupňů a jednou za den otevřete okno a rázem máte v místnosti 19, pak mohou zažít teplotní šok a uvadnou.

Zbavte rostliny odkvetlých listů

Před zimou je také dobré rostliny zbavit žlutých listů a odkvetlých květů. Tak bude mít rostlina více síly a zároveň bude i zdravější. Řez se hodí i na povzbuzení rostliny.

pokojovky
Pokojovky v zimě odpočívají, proto přestaňte hnojit a omezte zálivku.

Jak na škůdce a plíseň?

Někdy se bohužel nevyhnete různým chorobám nebo škůdcům. Ty se objevují například tehdy, pokud rostliny nadměrně zaléváte, používáte nevhodnou zeminu nebo ze zcela jiných, neidentifikovatelných důvodů. Pokud se s takovým problémem vaše rostliny potýkají, neváhejte použít vhodný chemický přípravek na odstranění škůdců nebo nemocí. Volte ovšem takové přípravky, které nejsou škodlivé pro domácí mazlíčky ani děti. Většina těchto přípravků totiž není vhodná k používání v uzavřených místnostech.

Při výběru proto dávejte pozor, aby byl prostředek co nejekologičtější a pro lidi a zvířata zdravotně nezávadný. Pořídit si můžete například vizuální lapač škůdců. Prodávají se v podobě modrých nebo žlutých plastových trojúhelníků s nevysychavým lepidlem. Žlutý trojúhelník odchytne molice, mšice nebo smutnice, modrý slouží k zahubení třásněnek. Lapač jednoduše zapíchnete do květináče nebo zavěsíte na rostlinu pomocí slabšího drátku.

TIP: Pokud nechcete používat žádný přípravek, pak stačí do substrátu nalít trochu, přibližně 100 ml, mléka.

Jestliže rostliny, respektive zeminu napadla plíseň, což se stává vlivem přelití, pak ji co nejopatrněji odstraňte.

bylinky
I vaše bylinky uvítají co nejvíc světla.

Pokojovky v zimě otáčejte

Občasné otáčení rostlin je taktéž velmi důležité. Proč? Protože rostliny mají tendenci vytahovat se za sluncem a naklánět se. Když ale rostlinu každý den otočíte o jednu čtvrtinu či polovinu, zachová si stejný tvar a bude růst rovně.

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
www.pokojovky.co, www.dumazahrada.cz, primanapady.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kouzelné zahradní cestičky jsou skvělým nápadem, jak proměnit vaší zahradu ve fantastickou zónu pro relax a odpočinek. Prohlédněte si kreativní nápady na konstrukce chodníčků, které vytváří příjemně útulnou atmosféru.
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na další pracovní týden. Myslete na své zdraví a zbytečně se nestresujte, nepomůže to ničemu. Na co si dát pozor a co můžete očekávat?
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.

Výběr článků

Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.

Nepřehlédněte

Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek